Uczciwe ceny dostawy
Więcej niż 5000 zadowolonych instalatorów
Wiedza specjalistyczna i webinary
Hotline +48 729 975 469

Magazyn energii

Nie znaleziono wyników filtrowania!

stromspeicher

Magazyn energii: podstawowe źródło autokonsumpcji

Energia elektryczna odgrywa kluczową rolę w naszym życiu codziennym. Od efektywności i niezawodności jej dostarczania zależy stabilność gospodarcza, bezpieczeństwo ekonomiczne przedsiębiorców i sprawne funkcjonowanie gospodarstw domowych. Rosnące zapotrzebowanie na nią, zwiększające się koszty, zmiany rozliczeń za energię produkowaną z PV i obciążenie sieci energetycznej sprawiają, że poszukiwanie nowych rozwiązań staje się koniecznością. Jedną z odpowiedzi na taką sytuację, zyskującą coraz większą popularność w Polsce i na świecie, jest magazyn energii.

Magazyn energii: czym jest i jak działa?

Magazyn energii, nazywany również magazynem energii, to urządzenie pozwalające na gromadzenie energii elektrycznej w celu późniejszego jej wykorzystania - umożliwiające stworzenie instalacji typu off-grid. Podstawowym celem magazynów energii jest zapewnienie dostępu do energii elektrycznej wtedy, kiedy źródła energii są niedostępne, działają wadliwie lub gdy pozyskiwanie energii z sieci jest zbyt kosztowne. W uproszczeniu, przeznaczeniem magazynu energii jest akumulacja energii w danym okresie.

To także prosty sposób na oszczędności, niezależnie od sposobu rozliczenia. Jeśli instalacja została podłączona do 31 marca 2022 roku, inwestor może odebrać jedynie 80% oddanych nadwyżek. Z kolei w nowym systemie ma miejsce sprzedać nadwyżek i kupno potrzebnej energii, co również nie redukuje rachunków za prąd do zera. Magazyn energii pozwala całkiem uniezależnić się od sieci.

Najważniejsze elementy magazynu energii:

1. Bateria

Jedno lub wiele ogniw bateryjnych, w których zachodzi proces akumulacji energii elektrycznej. 

2. Konwerter energii

Służy do przekształcania energii elektrycznej, aby dostosować ją do potrzeb użytkownika lub sieci elektrycznej.

3. Sterownik systemu

Zarządza procesem magazynowania i uwalniania energii. Kontroluje cały system. 

Magazyny energii mogą mają szeroki wachlarz zastosowań - od domowych instalacji fotowoltaicznych po duże elektrownie wiatrowe i słoneczne. Obecnie stanowią one już niezbędny element transformacji energetycznej, ponieważ pomagają w integrowaniu źródeł energii odnawialnej i wydajnie zarządzają dostępnością energii. Ze względu na wzrost znaczenia autokonsumpcji, zyskują na popularności w Polsce, ponieważ stanowią jedyne rozwiązanie, które może ją zagwarantować.

Zalety magazynów energii

1. Stabilność zasilania

Dzięki magazynom energii możemy przechowywać nadwyżki energii w okresach niskiego zapotrzebowania. To pozwala nam uwalniać ją w momentach niskiego nasłonecznienia, po zmierzchu lub o innych porach, gdy ceny energii są najwyższe. Integracja z systemami zasilania rezerwowego lub awaryjnego zapewniają również bezpieczeństwo od nagłych przerw w dostawie prądu.

2. Integralność z OZE

Magazyny energii są doskonałym uzupełnieniem systemów produkcji energii odnawialnej, takich jak elektrownie wiatrowe, słoneczne i wodne. Pozwalają na maksymalizację zysków i możliwie optymalne wykorzystanie energii.

3. Oszczędność na rachunkach

Obecnie w Polsce taryfy dynamiczne są nieobowiązkowe dla prosumentów. Dzięki temu posiadacze magazynów energii mogą nie korzystać z sieci wtedy, gdy cena za energię jest najwyższa, co pozwala obniżyć rachunki za prąd.

4. Transformacja energetyczna

Tak jak budowanie instalacji PV z wykorzystaniem modułów słonecznych i inwerterów stanowiło ważny krok na drodze do przeprowadzenia transformacji energetycznej i obniżenia rachunków za prąd u indywidualnych odbiorców, tak też następnym krokiem jest stosowanie magazynów energii. Maksymalizują one bowiem korzyści wynikające z posiadania przydomowych instalacji, a jednocześnie stanowią wartość dodaną dla instalacji komercyjnych.

5. Zmniejszenie obciążenia sieci energetycznej

Jednym z największych wyzwań stojących przed branżą fotowoltaiczną są odmowy o wydanie warunków przyłączeniowych dla instalacji PV. Stosowanie magazynów energii zmniejsza obciążenie sieci energetycznej, pozwalając minimalizować to negatywne dla branży zjawisko.

Przykłady zastosowań magazynów energii

1. Domowe instalacje fotowoltaiczne

To jedyny sprawdzony sposób na zwiększenie autokonsumpcji, a tym samym maksymalizację stopy zwrotu z inwestycji. Magazyn energii może nawet podwoić autokonsumpcję instalacji przydomowej, co ma kluczowe znaczenie w net-billingu.

2. Elektrownie wiatrowe i słoneczne

W dużych elektrowniach wiatrowych i solarnych magazyny energii pozwalają na przechowywanie energii celem późniejszego jej wykorzystania.

3. Sieci energetyczne

Magazyny energii można wykorzystać do równoważenia obciążenia w sieciach elektrycznych, co zwiększa stabilność całego systemu.

4. Instalacje komercyjne

Jeśli przedsiębiorstwo musi mieć pewność, że określeni odbiorcy zawsze będą mieć dostęp do energii elektrycznej, magazyn energii spełnia to zapotrzebowanie.

5. Wirtualne elektrownie

To coraz popularniejsze rozwiązanie, polegające na stworzeniu sieci powiązanych ze sobą magazynów energii. W zamian za stosowną rekompensatę przekazują one swoją energię w momentach największego zapotrzebowania, tym samym zwiększając stabilność sieci energetycznej.

Rozwój technologii

Obecnie magazyny energii można uznać za kluczowy element transformacji energetycznej, zwiększającej udziały energii odnawialnej w globalnym miksie energetycznym. Biorąc pod uwagę tempo w jakim rozwijają się technologie magazynowania energii, można przypuszczać, że będą coraz wydajniejsze i dostępne dla standardowych konsumentów. Producenci stale ulepszają parametry takie jak pojemność baterii, krótki czas ładowania, ich wytrzymałość, trwałość i odporność na wahania temperatur.

Jak wybrać magazyn energii?

Aby magazyn energii spełniał swoją funkcję, musi być dopasowany do zapotrzebowania energetycznego budynku, na którym znajduje się instalacja. Dlatego dobierając konkretny model, należy wziąć pod uwagę:

  • łączną moc wszystkich znajdujących się w nim urządzeń zasilanych prądem,
  • moc akumulatora - im jest większa, tym więcej urządzeń zasili; nie powinna być zbyt mała, ale także zbyt duża w stosunku do łącznej mocy urządzeń,
  • okres, na jaki inwestor chce się zabezpieczyć przed brakiem produkcji - noc, kilka pochmurnych dni, sezon długich nocy, etc.; na tej podstawie dopasowuje się pojemność akumulatora,
  • pojemność - w Memodo znajdziesz zarówno przydomowe magazyny energii o mniejszych lub większych pojemnościach, a także magazyny komercyjne, przeznaczone do większych projektów. Oferujemy modele o pojemnościach od 3,4 aż do 25,6 kWh,
  • modułową konstrukcję - zapotrzebowanie energetyczne domu lub firmy może ulegać zmianie z biegiem czasu. Możliwość poszerzenia pojemności magazynu energii o dodatkowe moduły pozwoli zgromadzić więcej prądu i zasilić całe wyposażenie na dotychczasowym poziomie.

Magazyny energii z kompatybilnymi falownikami

Niezbędnym elementem instalacji PV z magazynem energii jest odpowiednio dopasowany falownik. Najbardziej opłacalne są modele hybrydowe, mogące pełnić funkcję inteligentnej “ładowarki” akumulatorów. Eliminują konieczność zakupu dodatkowego falownika akumulatorowego.

Wybierając takie urządzenie należy jednak zwrócić uwagę na to, czy będzie ono kompatybilne z magazynem energii. W Memodo masz możliwość zakupu dopasowanych do siebie urządzeń, co zapewnia nie tylko oszczędność czasu i środków, ale i stanowi gwarancję bezproblemowej instalacji i doskonałego funkcjonowania całego układu już od pierwszego uruchomienia.

Magazyny energii od Memodo - korzyści dla Ciebie i Twoich klientów

W naszej ofercie znajdziesz magazyny energii cieszące się uznaniem instalatorów i inwestorów na całym świecie. To produkty renomowanych marek, takich jak:

Wybierając je sięgasz po najwyższą jakość, gwarantującą trwałość i doskonałe funkcjonowanie całej instalacji, a co za tym idzie - zadowolenie klientów.

Co jeszcze zyskają Twoi klienci?

  • możliwość zatrzymania całej energii - posiadacz instalacji z magazynem energii nie musi już oddawać lub sprzedawać wyprodukowanej energii. Może bez problemu korzystać z nadwyżek! Z nami możesz oferować swoim klientom możliwość magazynowania dużych ilości energii - wszystko dzięki łączeniu magazynów.
  • niezależność - magazyn energii to zabezpieczenie przed anomaliami pogody i będącymi ich skutkiem przerwami w dostawie energii,
  • oszczędności - możliwość gromadzenia wyprodukowanej energii chroni przed nagłymi zmianami cen prądu z sieci, które mogą być niekorzystne dla osób rozliczających się w systemie sprzedaży i kupna nadwyżek.

Dzięki magazynom energii możliwe jest także korzystanie z własnego prądu (oraz jego produkcja), gdy lokalna sieć zostanie przeciążona. To coraz częstszy problem, pojawiający się w sytuacjach, w których warunki sprzyjają dużej produkcji energii. Jeśli w okolicy znajduje się dużo instalacji oddających ją do sieci, napięcie może wzrosnąć do wartości, przy których systemy bezpieczeństwa będą je odłączać. Posiadacze własnych magazynów energii nie muszą się o to martwić; mogą mieć własny prąd w każdych warunkach, niezależnie od stanu infrastruktury.

 
Ostatnio oglądane