Przegląd systemów magazynowania
Przegląd systemów magazynowania 2022 pomoże Państwu wybrać właściwy akumulator do systemu fotowoltaicznego. Przeważnie porównujemy akumulatory litowo-jonowe w kategoriach wysokonapięciowych (HV) i niskonapięciowych (LV).
W naszym przeglądzie skupiliśmy się na systemach i akumulatorach firm BYD, Fronius, Huawei, Kostal, LG Chem, LG Electronics, VARTA, SMA, SolarEdge, Goodwe i BMZ. Oprócz ceny, w naszym przeglądzie systemów magazynowania, kluczowymi aspektami są również wyposażenie i moc.
Systemy magazynowania szyte na miarę
Dzięki rozwiązaniom litowo-jonowym zwiększasz własne zużycie wytwarzanej przez siebie energii słonecznej. W tym celu Memodo przygotowało wstępnie skonfigurowane zestawy akumulatorów. Zawierają niezbędne akcesoria, takie jak kable, liczniki energii (inteligentne liczniki – Smart Meter) czy zestaw do podłączenia akumulatora. Dostępny jest również odpowiedni system montażowy (konstrukcja nośna) do dachów płaskich lub spadzistych. Jeśli chcesz w systemie PV osiągnąć maksimum, możesz rozszerzyć moduły solarne o optymalizatory wydajności (SolarEdge Optimizer i SMA Tigo). W celu jak najlepszego wykorzystania własnego zużycia zaleca się podłączenie elektrycznej stacji ładowania EV lub pompy ciepła do podgrzewania wody.
Właściwe moduły fotowoltaiczne
Oprócz systemów magazynowania, do instalacji solarnych wymagane są również moduły fotowoltaiczne. W zależności od przeznaczenia rozróżnia się moduły o wysokiej wydajności, moduły projektowe, moduły szkło-szkło i moduły z zintegrowanymi optymalizatorami. Przy wyborze modułów fotowoltaicznych ważne są takie funkcje jak moc, wydajność, współczynnik temperaturowy, napięcie w obwodzie otwartym, okres gwarancji, kolor ramy, kolor dolnej warstwy (backsheet) i nośność modułu. Najważniejsze terminy techniczne są wyjaśnione na naszej stronie poświęconej panelom solarnym.
Przegląd systemów magazynowania z Memodo
Do przeglądu wzięliśmy pod uwagę następujące cechy produktów:
- AC fazy (1-fazowe / 3-fazowe)
- Zalecana moc (kWp)
- DC-Coupling
- AC-Coupling
- Zasilanie awaryjne (w przypadku awarii)
- Back-up (w przypadku awarii)
- Ładowanie solarne
- Typ ogniwa
- Zalecana pojemność akumulatora (brutto w kWh)
- Możliwość rozszerzenia (dodatkowa rozbudowa akumulatorów)
- Moc ładowania i rozładowania (kW)
Właściwości i zalety systemów magazynowania
Ponadto podsumowaliśmy cechy i zalety systemów magazynowania (system hybrydowy, optymalizacja modułów, łatwa instalacja, portal internetowy). W przypadku dalszych pytań dotyczących akumulatorów lub przeglądu systemów magazynowania prosimy o kontakt z naszym działem pomocy technicznej.
Stan: 5.05.2022
Parametry do porównania w naszym przeglądzie systemów magazynowania
Niskonapięciowe (48V) (LV)
Systemy magazynowania w zakresie niskiego napięcia mają napięcie wyjściowe 48 woltów. Niskonapięciowe systemy mają bardzo wyrafinowaną i sprawdzoną technologię. Działa na standardowym poziomie napięcia technologii systemowej. Producenci oferują szeroki wybór komponentów w kategorii 48 V. Połączenie przebiega równolegle i jest skalowalne na wysokie pojemności.
Wysokonapięciowe (HV)
Technologia wysokiego napięcia jest stosunkowo nową koncepcją w systemach magazynowania. Każdy moduł akumulatorowy ma napięcie 48 woltów. W wysokonapięciowym systemie magazynowania znajduje się kilka akumulatorów o łącznym napięciu 200 - 500 V. Uzyskuje się to poprzez szeregowe połączenie poszczególnych modułów zestawu. To wysokie napięcie wyjściowe zapewnia lepszą sprawność, wynikającą ze zmniejszonych strat przesyłowych. W przypadku, że do akumulatora wysokonapięciowego zostanie podłączony falownik hybrydowy, można utworzyć bardzo wydajny system magazynowania.
AC-fazy
Zasadniczo istnieją falowniki 1-fazowe i 3-fazowe. Dotyczy to nie tylko falowników fotowoltaicznych, ale także falowników akumulatorowych. Jednofazowe systemy magazynowania mogą dostarczyć do sieci domowej do 3,68 kW. Do osiągnięcia większych obciążeń lub wymaganej mocy większej niż 13,8 kW wymagany jest system trójfazowy. W przypadku mniejszych projektów wystarczające są jednofazowe systemy magazynowania.
Zalecana moc (kWp)
Akumulator powinien być w miarę możliwości dostosowany do wielkości instalacji fotowoltaicznej (kWp). Właściwy dobór systemu magazynowania pod względem rocznego zużycia energii (kWh) i oczekiwanej rocznej wydajności instalacji PV może zapewnić efektywność ekonomiczną. W kolumnie „Zalecana moc” przeglądu systemów magazynowania Memodo znajdują się sugestie dotyczące akumulatorów dla systemów o mocy od 1,5 do 60 kWp.
DC-Coupling
Kolejnym czynnikiem umożliwiającym optymalne porównanie systemów magazynowania energii elektrycznej jest połączenie instalacji PV ze źródłem energii. W systemie DC-Coupling (direct current = prąd stały) generator i akumulator wspólnie korzystają z jednego falownika, oba elementy są w pewnym sensie ze sobą połączone. Ma to tę zaletę, że energia elektryczna wytwarzana przez system fotowoltaiczny, która dociera do użytkowników poprzez akumulator, podlega tylko raz zmianie DC-AC.
Systemy DC są odpowiednie zwłaszcza do nowych instalacji. Dodatkowo, maksymalny rozmiar systemu PV do bezpośredniego ładowania akumulatora jest tutaj ograniczony. Istotną zaletą systemów DC jest to, że potrzeba mniej komponentów, co minimalizuje prace instalacyjne.
AC-Coupling
System AC-Coupling (alternative current = prąd przemienny) jest idealny do rozszerzenia systemu magazynowania. W przeciwieństwie do systemu DC, zarówno system fotowoltaiczny jak i akumulator posiadają własny falownik.
Zasilanie awaryjne
Systemy magazynowania z zasilaniem awaryjnym mogą zasilać urządzenie w przypadku awarii zasilania. W tym typie połączenie jest zwykle wykonane przez ręczne uruchomienie zintegrowanego zasilania awaryjnego. Dostępna moc jest zazwyczaj ograniczona do 1-fazowych urządzeń w domu.
Back-up
W przypadku awarii zasilania opcja Back-up zapewnia odbiorcom własne zasilanie z systemu magazynowania. Przełączanie następuje automatycznie po ok. 5 – 20 sekundach, zazwyczaj za pomocą urządzenia przełączającego oraz wymaga dodatkowych prac instalacyjnych. Sieć można skonfigurować w 1 lub 3 fazach.
Ładowanie solarne
System magazynowania energii z funkcją ładowania solarnego może być ładowany w przypadku zasilania awaryjnego / rezerwowego po stronie DC przez system fotowoltaiczny. Na przykład, jeśli w słoneczny dzień dojdzie do awarii zasilania, dzięki funkcji ładowania solarnego akumulator może być nadal ładowany energią słoneczną z systemu fotowoltaicznego. Prąd ten może być używany normalnie w nocy.
Typ ogniwa
Skład chemiczny ogniw inwertera akumulatora dostarcza informacji o bezpieczeństwie, trwałości i wydajności, a także o wpływie urządzenia na środowisko.
Pojemność
Pojemność magazynowania [kWh] określa maksymalną ilość energii, jaką można zmagazynować w akumulatorze. W sektorze mieszkaniowym pojemność magazynowania wynosi obecnie od ok. 3 do 14 kWh. Parametr pojemność użyteczna akumulatora wskazuje pojemność rzeczywistą lub pojemność netto. Zależy to zawsze od odpowiedniego limitu rozładowania lub ładowania.
Możliwość rozszerzenia
Możliwość rozszerzenia systemu magazynowania jest ważnym parametrem dla elastycznej modernizacji. W związku z integracją elektromobilności lub rozszerzeniem gospodarstwa domowego o innych odbiorców energii elektrycznej, roczne zapotrzebowanie może ulec zmianie. Przydatna będzie późniejsza rozbudowa systemu magazynowania. Akumulator należy zwykle zmodernizować w ciągu jednego roku.
Maks. moc ładowania/rozładowania
Moc ładowania i rozładowania pokazuje, ile energii można naładować lub rozładować z akumulatora. W zależności od tego, do jakiego klienta chcesz dotrzeć, należy wybrać odpowiedni system magazynowania.