• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

 

Przemysłowe magazyny energii

Odnawialne źródła energii stanowią coraz popularniejsze rozwiązanie nie tylko w zakresie instalacji przydomowych, ale także zastosowań komercyjnych. Podobnie jak w przypadku tych pierwszych, ich kluczowym elementem staje się magazynowanie energii, ponieważ przekłada się ono na szereg korzyści dla przedsiębiorców. W tym zakresie przemysłowe magazyny energii należy traktować jako urządzenia zdolne do gromadzenia energii elektrycznej, celem elastycznego zarządzania siecią i poprawy wydajności. Z tych względów, choć ich zastosowanie bywa opłacalne jako niezależne rozwiązanie, najwięcej oferują zintegrowane z instalacjami OZE.

Jak działają przemysłowe magazyny energii?

Tak jak w przypadku rozwiązań przydomowych, mówimy tutaj o zaawansowanych technologicznie magazynach energii, które w połączeniu z falownikami tworzą systemy, umożliwiające przechowywanie energii elektrycznej w celu jej późniejszego użycia.

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów fotowoltaicznych, gdzie niewykorzystana energia jest oddawana do sieci elektroenergetycznej, instalacje z przemysłowym magazynem energii przechowują nadwyżki produkcji w okresach niskiego zapotrzebowania i wykorzystują je w momentach szczytowego zapotrzebowania, co pozwala zmaksymalizować efektywność energetyczną instalacji PV.

Najważniejszą cechą przemysłowych magazynów energii jest zatem ich zdolność do integracji ze źródłami energii odnawialnej, najczęściej elektrowniami słonecznymi lub wiatrowymi. Ze względu na to, że produkcja takich instalacji jest uzależniona od warunków atmosferycznych, przemysłowy magazyn energii pozwala osiągnąć stabilizację, poprzez przechowywanie niewykorzystanej energii.

Korzyści związane z przemysłowymi magazynami energii

Oprócz opisanej powyżej i kluczowej dla wielu przedsiębiorców optymalizacji zużycia własnego, umożliwiającej ograniczenie energii oddawanej do sieci i maksymalizację efektywności instalacji fotowoltaicznej, przemysłowe magazyny energii wiążą się z szeregiem innych zalet, przekładających się na rzeczywiste oszczędności.

Peak-shaving

Nazywany czasem zmniejszeniem szczytowych obciążeń. Uruchomienie urządzeń, które wymagają dużej mocy przez krótki okres, wpływa na firmowe rachunki za energię elektryczną - moment szczytowego obciążenia musi być bowiem uwzględniony w mocy umownej, nawet jeśli średnie zużycie prądu w przedsiębiorstwie jest niższe.

Zapobiec temu możemy z wykorzystaniem przemysłowego magazynu energii, ponieważ zapewnia on dodatkową energię do pokrycia krótkotrwałych szczytów zużycia. W efekcie przedsiębiorstwo redukuje moc zamówioną, a tym samym obniża rachunki. Pozwala to również na uniknięcie ewentualnych kar za przekroczenie limitów.

Zwiększenie mocy produkcyjnej

Rozwój działalności, na przykład poprzez podłączenie stacji ładowania, niekiedy może wygenerować dodatkowe koszty związane z rozbudową połączenia sieciowego. Powiększając instalację o przemysłowy magazyn energii, przedsiębiorstwo unika kosztownej inwestycji, jednocześnie gwarantując sobie redukcję kosztów dostarczanej energii oraz szybszą i łatwiejszą rozbudowę infrastruktury.

Zasilanie awaryjne

Nawet chwilowy brak dostępu do energii elektrycznej z infrastruktury może wiązać się ze stratami dla firmy. Przemysłowy magazyn energii zapobiega im, poprzez dostarczanie prądu do określonych odbiorników i zapewnienie źródła rezerwowego. W ten sposób zapobiegamy nadmiernemu zużyciu lub uszkodzeniu urządzeń, do którego może dojść podczas ich niekontrolowanego wyłączenia.

Jakie firmy powinny zainwestować w przemysłowy magazyn energii?

Najczęściej po takie rozwiązania sięgają przedsiębiorstwa, które skorzystają na którymś z wymienionych powyżej rozwiązań. Zwiększenie autokonsumpcji poprzez maksymalizację efektywności energetycznej to opcja dobra dla działalności szukających dostępu do zielonej energii i chcących przyczynić się do ochrony środowiska w sposób korzystny dla firmy. Z kolei na peak-shavingu skorzystają przedsiębiorstwa przemysłowe, produkcyjne, energochłonne oraz komunalne. Zwiększenie mocy produkcyjnej będzie najlepsze dla parkingów, stacji ładowania i hoteli, natomiast zasilanie awaryjne zyskuje na popularności w magazynach i przedsiębiorstwach wykonujących pracę całodobowo.

Jakie perspektywy dla instalatorów PV tworzą przemysłowe magazyny energii?

Rynek magazynowania energii w Polsce nieustannie rośnie. Tak, jak branża OZE obserwowała wcześniej boom na przydomowe instalacje fotowoltaiczne, teraz na popularności zyskują rozwiązania komercyjne, których opłacalność gwarantują właśnie przemysłowe magazyny energii. Funkcje takie jak optymalizacja autokonsumpcji, peak-shaving, powiększenie mocy produkcyjnej czy backup wiążą się z realnymi oszczędnościami dla firm, podobnie jak możliwość efektywnego zarządzania energią.

Poszerzając portfolio o ofertę dla firm, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów:

Dobór rozmiaru przemysłowego magazynu energii i umiejscowienie

Ze względu na koszty związane z inwestycją w przemysłowy magazyn energii, zaleca się unikania nadmiernego przewymiarowania. Jednocześnie musimy jednak wiedzieć, czy firma planuje rozwój, tak aby uwzględnić w projekcie przyszłe zwiększenie zużycia. Z uwagi na rozmiary przemysłowych magazynów energii i ich specyfikacje, dobrze jest sprawdzić, czy konkretny model może funkcjonować na zewnątrz, czy też powinien znajdować się w budynku.

Jakich korzyści szuka inwestor?

Istotną rolę odgrywają tutaj pożądane przez przedsiębiorstwo funkcje. Jakkolwiek optymalizacja autokonsumpcji może wymagać większych pojemności, tak do samego peak-shavingu będą wystarczyły mniejsze przemysłowe magazyny energii. Warto również uwzględnić, że backup na stałe zarezerwuje określoną ilość energii w magazynie, co odbije się na optymalizacji autokonsumpcji - część prądu będzie stale magazynowana na wypadek awarii.

Lokalne przepisy

Instalacje fotowoltaiczne o mocy do 150 kW nie wymagają pozwolenia na budowę ani nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia. Od przekroczenia 6,5 kW powstaje jednak konieczność uzgodnienia ich z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Inną kwestię stanowią regulacje związane z samym podłączeniem do sieci i należy ją zaadresować jeszcze przed podjęciem prac projektowych.

Przemysłowe magazyny energii w naszej ofercie

Dysponujemy produktami o różnych mocach i pojemnościach. Przemysłowe magazyny energii z naszego sklepu mogą zostać dopasowane do potrzeb klienta – wszystko dzięki szerokiemu wyborowi. W Memodo znajdziesz przemysłowe magazyny energii od wiodących producentów, takich jak ADS-TEC, GoodWe czy INTILION.

 

Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.