• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Przegląd wallboxów i stacji ładowania

Szukacie wallboxów lub stacji ładowania? Nasz przegląd wallboxów i stacji ładowania pomoże z wyborem odpowiedniego systemu. Porównaliśmy wallboxy i stacje ładowania producentów EVBox, Hardy Barth, SMA, ABL, Mennekes, E3/DC oraz Smartfox.

Dlaczego Wallbox?

Nie ma nic lepszego niż bezpośrednie ładowanie samochodu elektrycznego w 100% czystą energią z własnej instalacji fotowoltaicznej. Gniazda domowe nie są przeznaczone do regularnego ładowania i wysokich obciążeń. Wallbox jest znacznie bezpieczniejszy niż standardowe gniazdko elektryczne, ponieważ wyposażony jest w zabezpieczenie przed awariami prądu AC i DC. Jednocześnie Wallbox zapewnia większą moc ładowania, a tym samym krótszy czas ładowania. Wallbox może generować do 22 kW.

Wallbox czy stacja ładowania?

Wallboxy przeznaczone są do przestrzeni prywatnych oraz półpublicznych, można je łatwo przykręcić do ściany. Moc ładowania wynosi od 3,7kW do 22 kW.

Stacje ładowania są przeważnie instalowane w miejscach publicznych lub półpublicznych. Wyposażone są w ochronę przed wiatrem, warunkami atmosferycznymi, a nawet aktami wandalizmu. Zaopatrzone są również w funkcję kontroli dostępu oraz dwie ładowarki typu 2. Dzięki temu dwa samochody mogą być ładowane jednocześnie. Moc ładowania 22 kW lub 44 kW jest wyższa niż u wallboxów.

Do przeglądu wallboxów wzięliśmy pod uwagę następujące funkcje:

 • Port ładowania: Gniazdo czy kabel? Długość kabla? Ile punktów ładowania?
 • Fazy
 • Maksymalna pojemność ładowania
 • Sektor użytkowania
 • Wyłącznik różnicowoprądowy RCD
 • Monitoring
 • Kontrola dostępu: RFID lub Przełącznik kluczykowy
 • Ładowanie z nadwyżki PV
 • Protokół komunikacyjny OCPP
 • Połączenie Master / Slave
 • Zalety / Cechy szczególne

Porównane funkcje w Przeglądzie wallboxów i stacji ładowania EV

Port ładowania

Każda stacja ładowania ma gniazdo ładowania lub kabel ładowania, oba z wtyczką typu 2. W zależności od producenta kable mają długość 4 lub 7,5 m, dostępne są w formie gładkiej lub spiralnej. Większość wallboxów ma jeden punkt ładowania, stacje ładowania mają 2. Maksymalny dostępny prąd jest następnie dzielony między dwa punkty ładowania.

Fazy

Wallbox można podłączyć do domowej sieci elektrycznej 1- lub 3-fazowej. Wallboxy 3-fazowe mają wyższą pojemność ładowania niż 1-fazowe.

Pojemność ładowania

Maksymalna pojemność wallboxów zależy od liczby faz i prądu znamionowego. Jest obliczana w następujący sposób:

 P = faza × 230V × prąd znamionowy 

Maksymalna moc ładowania ładowarki pokładowej w samochodzie elektrycznym wpływa na moc ładowania. Orientuje się zawsze według najsłabszego elementu.

Przykład: Nawet z 22 kW wallboxem można ładować Tesla Model S tylko z maksymalną mocą ładowania 16,5 kW; ładowarka pokładowa nie pozwala na więcej.

Sektor użytkowania

Stacja ładowania może znajdować się w przestrzeni publicznej, półpublicznej lub na terenie prywatnym. Miejsce publiczne to na przykład stacje ładowania na ulicy, a strefa półpubliczna to na przykład parking hotelowy lub garaż.

Zabezpieczenie

W przeciwieństwie do zwykłego gniazdka, wallbox zapewnia dodatkową ochronę. Funkcja wykrycia prądu resztkowego DC jest zainstalowana we wszystkich oferowanych przez nas ładowarkach wallbox, a w niektórych stacjach ładowania znajdziesz również wyłącznik różnicowoprądowy RCD. Jeśli w wallboxu nie ma tego wyłącznika, należy go zainstalować na zewnątrz, co oznacza dodatkowe koszty. Wymagany jest co najmniej jeden wyłącznik typu A wraz z wbudowanym wykrywaniem prądu resztkowego DC, ale dopuszczalny jest również typ A EV lub typ B.

Monitoring

Stację ładowania można zwykle monitorować i sterować za pomocą interfejsu www lub aplikacji na smarfonie. Na przykład można wstrzymać proces ładowania lub wyświetlić maksymalną moc ładowania.

Kontrola dostępu

Jeśli stacja ładowania ma być dostępna tylko dla niektórych użytkowników, warto zastosować środki kontrolne. Najłatwiejszym sposobem jest zintegrowany przełącznik kluczykowy, dzięki któremu wallbox można włączyć i wyłączyć. Za pomocą przełącznika można również sterować innymi funkcjami niektórych z naściennych wallboxów, na przykład trybem szybkiego ładowania lub reżimem ekologicznym. Następna możliwość to kontrola dostępu systemu RFID. Każdy użytkownik otrzyma kartę, za pomocą której może aktywować stację ładowania lub wallbox. Zaletą przełącznika kluczykowego jest, że ładowarki może korzystać więcej osób i można śledzić, kto naładował ile energii elektrycznej.

Ładowanie z nadwyżki PV

Dzięki kontroli zarządzania energią, niektóre wallboxy i stacje ładowania można ładować energią słoneczną wyprodukowaną na dachu. W ten sposób samochód elektryczny ładowany jest z nadwyżki energii, która nie została wykorzystywana w gospodarstwie domowym.

Protokół komunikacyjny Open Charge Point Protocol (OCPP)

OCPP umożliwia komunikację pomiędzy stacją ładującą a centralnym systemem zarządzania lub systemem backend. Komunikacja ta stanowi podstawę legalnej księgowości transakcji, ponieważ dane są bezpiecznie przesyłane do systemu końcowego. OCPP jest niezależny od dostawców systemów, dzięki czemu można go łatwo i uniwersalnie zintegrować.

Połączenie Master / Slave

Niektóre wallboxy, a zwłaszcza stacje ładowania, można łączyć szeregowo i wspólnie sterować i monitorować. Ma to tę zaletę, że wystarczy tylko jedno połączenie z backendem, a stacje ładowania mogą ze sobą komunikować. Inteligentna stacja ładowania (Master / Hub) jest bramą (Gateway) do backendu, wszystkie inne stacje ładowania (Satellite / Slave) są podłączone do Mastera. Ilość wallboxów, które można tak zorganizować, zależy od producenta.

Zobacz wszystkie porównania Memodo

Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie