• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Intersolar 2024: Poznaj przyszłość transformacji energetycznej

The-smarter-E-Europe
Zaktualizowane 21. czerwca 2024
17 min. czas czytania
Marta Sawicka
Marta Sawicka

Lato, słońce, The smarter E Europe / Intersolar 2024: Międzynarodowa branża fotowoltaiczna po raz kolejny spotkała się na największych europejskich targach i było naprawdę gorąco! Nie tylko ze względu na słoneczną pogodę. W ciągu trzech dni, od 19 do 21 czerwca, monachijskie centrum targowe odwiedziło ponad 110 000 osób. W 18 halach zaprezentowało się ponad 3 000 wystawców – na odwiedzających czekały nowości produktowe i interesujące trendy technologiczne, ale przede wszystkim wiele okazji do nawiązywania kontaktów. Intersolar, największa część targów The smarter E Europe, jak zwykle nie zawiódł.

Memodo po raz kolejny uczestniczyło w Intersolar i gościło uczestników targów na swoim stoisku o powierzchni 135 m². Instalatorzy, nowi klienci, producenci i miłośnicy PV - mogli porozmawiać i wymienić się informacjami z branży przy schłodzonym piwie Memodo. Frekwencja, pomimo trudności z jakimi zmaga się branża, i w tym roku nie zawiodła, a nasze stoisko przez trzy dni wypełnione było po brzegi. Klienci zainteresowani dużymi projektami mieli możliwość rozmów z doradcami PEAKPLAN w specjalnej strefie, natomiast dla tych, którzy chcieli zobaczyć najważniejsze atrakcje targów, zorganizowaliśmy siedem wycieczek po stoiskach naszych producentów.

Odwiedzający mogli również zarejestrować się na kolejne duże wydarzenia, w tym Memodo Expert Days organizowane na jesieni m.in. w 6 miastach w całych Niemczech. O wszystkich wydarzeniach w Polsce informujemy w naszym newsletterze: link do rejestracji.

Oprócz rozmów o nowościach produktowych, wśród uczestników, nie tylko z Polski, dominowały tematy związane z aktualną sytuacją na rynku OZE: dofinansowaniami rządowymi, taryfami dynamicznymi oraz wahaniami cen energii.

Oto przyszłość branży energetycznej - rynek OZE i trendy na targach Intersolar 2024

Minione 12 miesięcy, od ostatnich targów Intersolar, znacząco wpłynęły na rynek PV. Po dwóch latach boomu, napędzanego kryzysem związanym z koronawirusem i rosnącymi cenami paliw kopalnych, rynek nieco spowolnił pod koniec 2023 roku. Jednak wystawcy i odwiedzający Intersolar 2024 byli zgodni - przyszłość należy do fotowoltaiki. Oto trzy największe aktualne trendy:

Nazwa The smarter E Europe mówi wszystko. Producenci koncentrują się na inteligentnej sieci i systemach zarządzania energią (EMS), które znacznie zwiększają udział zużycia własnego energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o ich własne EMS, nowe systemy kompatybilne z rozwiązaniami innych marek, czy innowacyjne systemy kontroli wspierającej obciążenie sieci, fotowoltaika przyszłości będzie inteligentna. Bardzo istotną rolę odgrywają taryfy dynamiczne, które pojawią się w ofercie niemieckich dostawców od 1 stycznia 2025 r., czyli kilka miesięcy po zmianach w Polsce. Wielu producentów dostosowuje swoje rozwiązania EMS już teraz, na czym mogą skorzystać także polscy klienci.

Drugi główny trend na Intersolar 2024 można podsumować jako "większe jest lepsze": systemy domowe o mocy 8-12 kWp zaczynają być przeszłością, a producenci stawiają na systemy o mocy 15, 20, a nawet 25-30 kWp jako nowy standard, wprowadzając na rynek odpowiednie falowniki. Jednym z powodów jest szybki rozwój technologii ogniw: moduły o mocy 420-455 Wp stają się coraz bardziej powszechne, umożliwiając prosumnetom generowanie większej ilości energii słonecznej na tej samej powierzchni dachu. Jest to również konieczne, ponieważ sprzężenie sektorowe między fotowoltaiką, pompami ciepła i e-mobilnością sprawia, że jeszcze bardziej opłaca się zaopatrywać własne gospodarstwo domowe w energię fotowoltaiczną.

Tę zmianę również napędza rynek niemiecki. Powodem jest wprowadzony niedawno przez naszych zachodnich sąsiadów Pakiet Solarny 1 - pakiet zmian legislacyjnych, który w szczególności promuje farmy fotowoltaiczne i duże systemy agro-PV w zakresie od 500 kW do 5 MW. Segment ten przeżywa więc silny wzrost na tamtejszym rynku, o czym podczas Intersdolar świadczyła liczna obecność producentów, którzy prezentowali konstrukcje do systemów naziemnych, duże rozwiązania do magazynowania energii czy wysokowydajne falowniki. 

Innowacje na targach The smarter E Europe / Intersolar 2024

Na tegorocznych targach Intersolar ponad 2000 producentów zaprezentowało swoje aktualne portfolio i przedstawiło nowe rozwiązania. Oto najważniejsze premiery targów: 

AIKO: siła transformacji energetycznej

"Nie tylko obserwujemy trendy, my je wyznaczamy". W ten sposób Alexandra Holub, Head of Marketing DACH w firmie AIKO Solar, opisała podejście AIKO. "Jesteśmy liderami rynku w zakresie rozwoju technologii," podkreśla Holub. "20% naszych pracowników zajmuje się badaniami i rozwojem, dlatego założyliśmy własne centrum badawcze we Fryburgu". A wyniki mówią same za siebie:

"Nasze moduły AIKO Neostar Gen 2 wyróżniają się wydajnością: dzięki technologii ABC wykorzystujemy pełną powierzchnię modułu, ponieważ wszystkie busbary znajdują się z tyłu modułu. Dodatkowo oferujemy unikalną optymalizację częściowego zacienienia". Odwiedzający stoisko targowe mogli sami sprawdzić działanie tej technologii, testując zacienienie modułu AIKO w różnych pozycjach: technologia AIKO zmniejszyła straty mocy z 16,67% do zaledwie 1,85%.

AIKO @ Memodo

BYD: keep it simple

BYD koncentruje się na rozwoju plug & play: "Kontynuujemy prace nad dalszym rozwojem naszego modułowego systemu baterii słonecznych. Nowa generacja naszej serii Battery Box Premium HVS jest jeszcze łatwiejsza w instalacji dzięki naszemu samodzielnie opracowanemu systemowi plug-in" - mówi Florian Blaser, dyrektor generalny EFT-Systems. E-mobilność jest również ważnym tematem w BYD: "Jesteśmy liderem na rynku e-mobilności i jesteśmy gotowi na wprowadzenie technologii dwukierunkowego ładowania". Rozwiązanie jest zatem gotowe, ale jej wprowadzenie jest jak dotąd opóźnione.

BYD @ Memodo

Fox ESS: siła magazynowania energii

"Systemy magazynowania stają się coraz ważniejsze," mówi Emanuel Spahrkäs, dyrektor sprzedaży w Fox ESS Europe. "Ze względu na ogromny wzrost produkcji ogniw akumulatorowych, stają się one coraz tańsze i bardziej odpowiednie nie tylko dla sektora mieszkaniowego, ale także - jak nasz komercyjny system magazynowania G-Max o pojemności do 2 MWh - do zastosowań przemysłowych." Fox ESS koncentruje się na cyfrowej przyszłości: "Nasze nowe falowniki Fox ESS H3 Pro oferują doskonałą wydajność ładowania i rozładowywania przy 50 A, co czyni je idealnymi dla nowoczesnych, wydajnych systemów." Spahrkäs kontynuuje: "Sprzęt łączy się z oprogramowaniem: na początku roku całkowicie zaktualizowaliśmy naszą aplikację Fox. Dzięki temu operatorzy mogą indywidualnie kontrolować swoje systemy i precyzyjnie planować zużycie energii. Aplikacja Fox App 2.0 oferuje wiele funkcji systemu zarządzania energią - w dłuższej perspektywie uzupełnimy ją o nasz własny system EMS," ujawnia Spahrkäs. Fox ESS rozwija się również w nowym obszarze: producent wkrótce wprowadzi na rynek własną pompę ciepła.

Fox ESS @ Memodo

Fronius: większy, szybszy, inteligentniejszy

Pomimo spowolnienia na rynku, perspektywy firmy Fronius są bardzo optymistyczne. "Spadające taryfy gwarantowane i ograniczone moce sieciowe nadal hamują rozwój fotowoltaiki, ale już teraz obserwujemy rosnącą liczbę instalacji i wysokie zainteresowanie klientów," mówi Leonhard Peböck, Product Marketing Manager w austriackiej firmie o długiej tradycji, podsumowując obecną sytuację rynkową.

Fronius koncentruje się także na dynamicznych taryfach energii elektrycznej: "Inteligentne zarządzanie energią staje się coraz ważniejsze. Fronius Energy Cost Assistant, wspierany sztuczną inteligencją, przejmuje inteligentną kontrolę nad falownikami hybrydowymi i magazynami energii", mówi Peböck, ujawniając szczegóły dużej premiery firmy Fronius na Intersolar / The smarter E Europe 2024. Asystent będzie bezpłatny dla użytkowników Fronius Solar.web Premium i zostanie uruchomiony jesienią.

Na zakończenie Peböck dodaje: "Fronius pozostaje dużym graczem, a naszym głównym celem jest sektor prywatny. Widzimy wyraźny trend w kierunku większych systemów o mocy do 30 kWp, co wynika z coraz mocniejszych modułów i rosnącej elektryfikacji naszego codziennego życia - zapotrzebowanie na energię elektryczną z PV do ogrzewania i e-mobilności stale rośnie." Nowy, wysokowydajny falownik Fronius Verto z 4 MPPT i klasą mocy do 33,3 kW został zaprojektowany z myślą o tym rozwoju.

Fronius @ Memodo

GoodWe do wszystkich zastosowań

Współpraca to przyszłość: GoodWe stawia na kompatybilność. "Prowadzimy politykę open source", wyjaśnia Stephanie Seifried, Dyrektor Marketingu na Europę w GoodWe. "Systemy zarządzania energią będą w przyszłości odgrywać kluczową rolę na rynku PV. Naszym celem jest zawsze oferowanie klientom kompletnych rozwiązań. Dlatego nasze systemy są kompatybilne z systemami EMS wielu partnerów." GoodWe koncentruje się również na potrzebach rynku: "Sektor komercyjny dynamicznie się rozwija, a sektor mieszkaniowy będzie nadal rosnąć, z bateriami i wydajniejszymi systemami fotowoltaicznymi jako gorącymi tematami najbliższej przyszłości," wyjaśnia Seifried. "Jesteśmy na to gotowi: dzięki nowej generacji hybrydowych falowników GoodWe z serii ET, rozszerzamy naszą ofertę produktów do mocy wyjściowej do 50 kW i oczywiście nadal zapewniamy pełne zasilanie 3-fazowe w trybie awaryjnym. Jednocześnie stale rozwijamy serię domowych systemów magazynowania energii Lynx. W ten sposób zaspokajamy zapotrzebowanie na większą moc rezerwową i wysoką samowystarczalność energetyczną."

GoodWe @ Memodo

Happy Birthday, K2!

20 lat K2, 20 lat Connecting Strength: globalny gracz ze Szwabii miał powody do świętowania, i to nie tylko z powodu transmitowanego na żywo na stoisku zwycięstwa Niemiec 2:0 na Mistrzostwach Europy: "Jesteśmy dumni, że od dwóch dekad oferujemy zoptymalizowane rozwiązania dla instalatorów", podkreśla Rainer Burkhardt, Technical Sales Manager w K2. "Pozostaliśmy wierni naszej zasadzie: Transformacja energetyczna może odnieść sukces tylko wtedy, gdy wszyscy - od producenta, przez hurtownika, po instalatora na dachu - będą współpracować jak równy z równym. Jesteśmy aktywni na całym świecie i mocno zakotwiczeni w Europie z 85% europejską produkcją".

Ta szeroka perspektywa znajduje również odzwierciedlenie w spojrzeniu na rynek: "Instalatorzy muszą być w stanie pracować wydajnie, zwłaszcza w czasach niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej. Dalszy rozwój naszej klasycznej szyny K2 MiniRail został zaprojektowany tak, by był elastyczny, jak to tylko możliwe i ułatwiał pracę. Teraz oferujemy również cztery rozwiązania dla fotowoltaiki fasadowej montowanej na dowolnej powierzchni". K2 chce wspierać profesjonalistów na każdym etapie projektu:

"Narzędzie K2 Base Tool jest połączone ze sklepem Memodo Shop, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu podczas planowania. Instalator powinien być na dachu, a nie za biurkiem".

K2 @ Memodo

Kostal: PV made in Germany

Kostal wprowadza porządek w gąszczu wariantów: "Oferujemy instalatorom maksymalną elastyczność dzięki przejrzystej gamie produktów," podkreśla Kai Langel, Field Marketing Manager. "Osiągamy to dzięki cyfrowemu rozwiązaniu płatności Kostal PLENTICOIN, która umożliwia dostosowywanie falownika do indywidualnych wymagań projektu bezpośrednio na miejscu. Dzięki PLENTICOIN instalatorzy mogą używać falowników Kostal G1, G2 i nowej generacji G3 cyfrowo jako falowników hybrydowych, PV lub akumulatorowych za pomocą zaledwie kilku kliknięć, bez konieczności zmiany podstawowego urządzenia. Dzięki temu modernizacja jest dziecinnie prosta."

Langel przedstawia również prognozy na przyszłość: "Falowniki Kostal od generacji G2 otrzymają aktualizację oprogramowania, która umożliwi operatorom bezpośredni odczyt giełdowej ceny energii elektrycznej. Dzięki temu będą gotowe na wprowadzenie dynamicznych taryf energii elektrycznej."

Kostal @ Memodo

SMA kocha słońce

„We love the sun!“, tak rozmowę rozpoczyna Lisa Spangenberg, Solution Manager w SMA: "Nie ma możliwości obejścia PV". Specjaliści ds. technologii systemów w SMA są spokojni o przyszłość OZE. Spangenberg wyjaśnia: "Rynek stabilizuje się, a popyt na energię PV pozostaje wysoki." SMA już teraz dostosowuje swoją gamę produktów do przyszłości, w której sterowanie zorientowane na sieć i taryfy dynamiczne będą kluczowe. "Jesteśmy dumni, że od końca roku będziemy oferować naszą własną dynamiczną taryfę energii elektrycznej zasilaną przez Lichtblick. Wraz z Sunny Home Manager 2.0 klienci końcowi mogą zmaksymalizować swoje zużycie energii i jednocześnie korzystać z tańszych cen energii elektrycznej, np. z energii wiatrowej. Sunny Boy Smart Energy jest dostępny od kwietnia i łączy niskie napięcie rozruchowe z 3 MPPT, dzięki czemu można go wykorzystać na trudnych dachach."

Planowane są również nowe przepisy dotyczące możliwości serwisowania sieci: "Przygotowujemy wszystkie nasze systemy do sterowania odbiornikami - SMA Wallbox jest już gotowy. Jesienią pojawi się aktualizacja oprogramowania dla SMA Sunny Home Manager, aby kontrolować wszystkie podłączone obciążenia zgodnie z wymogami sieci," podsumowuje Spangenberg. SMA zapowiada również  wprowadzenie rozwiązania do ładowania nowej generacji, SMA eCharger, przeznaczonego dla e-mobilności w domu.

SMA @ Memodo

Inteligentny, bezpieczny, SolarEdge

"Niezależnie od tego, czy chodzi o budynki mieszkalne, czy komercyjne, fotowoltaika nadal jest przyszłością," mówi Patrick Berendes, kierownik ds. sprzedaży w SolarEdge. "A SolarEdge oferuje rozwiązania dostosowane do tej przyszłości. Coraz bardziej wydajne moduły i rosnące sprzężenie sektorowe napędzają systemy dachowe, które mogą generować do 20 kWp. Nowy hybrydowy falownik SolarEdge NextGen z pełną możliwością zasilania rezerwowego oferuje odpowiednią klasę mocy do 20 kW i maksymalną wydajność nawet przy niskiej mocy ładowania i rozładowania - dzięki czemu operatorzy mogą wykorzystać maksymalną moc swojego systemu fotowoltaicznego nawet w zimie. Wysoce wydajny magazyn energii NextGen z ogniwami LFP oferuje pojemność od 4,4 do 70,4 kWh, co czyni go odpowiednim wyborem zarówno dla małych systemów, jak i zastosowań komercyjnych."

SolarEdge jest również gotowy na przyszłość w dziedzinie zarządzania energią. Patrick Berendes kontynuuje: "Dzięki SolarEdge ONE mamy wspierany przez sztuczną inteligencję system zarządzania energią dla sektora mieszkaniowego i komercyjnego, który może zintegrować taryfy dynamiczne. W czwartym kwartale tego roku uzupełnimy oprogramowanie EMS o komponent sprzętowy SolarEdge ONE Controller. Dzięki temu wszystkie odbiorniki będą mogły być kontrolowane bez konieczności dokonywania dodatkowych ustawień przez operatorów." Wreszcie, co równie istotne, bezpieczeństwo jest głównym tematem w SolarEdge, wyjaśnia Berendes: "Naszą naczelną zasadą jest: Maksymalna przejrzystość wewnątrz, maksymalne bezpieczeństwo na zewnątrz. Osiągamy to dzięki kompleksowej ochronie na poziomie urządzenia."

SolarEdge @ Memodo

Sungrow: mikro- & makro-PV dla wszystkich

Sungrow stawia na ekologię: elektroniczne wizytówki i ulotki oraz wyraźne zaangażowanie w przyszłość energii: "Chcemy, aby każdy uczestniczył w transformacji energetycznej". W ten sposób Michael Solbrig, Senior Partner Success Manager w Sungrow, wyjaśnia misję wszechstronnej firmy PV. W tym celu Sungrow oferuje rozwiązania dla małych i dużych projektów: "Nasze nowe mikroinwertery są szczególnie odpowiednie dla systemów balkonowych i pozwalają na maksymalne wykorzystanie każdego promienia słońca". Kompaktowe pakiety mocy są dostępne między innymi w rozmiarach 450 i 800 W. "To gwarantuj, że poszczególne moduły mogą być precyzyjnie wykorzystane, a zacienienie nie obniża efektywności całego stringa".

Sungrow idzie o krok dalej dzięki nowej generacji hybrydowych falowników wysokiego napięcia. "Większe systemy o większej mocy stają się coraz bardziej powszechne. W pełni przystosowany do zasilania awaryjnego falownik hybrydowy Sungrow działa w klasie mocy do 25 kW i może być przewymiarowany nawet o 200%. Dzięki temu kompatybilność sektorowa i wysoka samowystarczalność są jeszcze łatwiejsze dla gospodarstw domowych" - mówi Solbrig.

Solbrig pozostaje również pozytywnie nastawiony do sytuacji rynkowej: "Chociaż obecnie doświadczamy lekkiego spowolnienia rynku po ostatnich dwóch latach boomu, liczba nowych instalacji będzie tak wysoka, jak w 2023 r. Obserwujemy również ekstremalny wzrost popularności komercyjnej fotowoltaiki w zakresie 500-3 000 MW."

Sungrow @ Memodo

Nasze podsumowanie The smarter E Europe / Intersolar 2024

Producenci na każdych targach starają się zaskoczyć swoimi rozwiązaniami, a Intersolar 2024 nie był pod tym względem wyjątkiem: nowe wysokowydajne moduły, inteligentne systemy zarządzania energią, potężne falowniki to odpowiedź na nowe oczekiwania branży. Pod hasłem "Poznaj przyszłość transformacji energetycznej" przywitaliśmy na stoisku Memodo wielu nowych klientów oraz znajomych partnerów z różnych części Europy - to była dla nas jak zwykle ogromna przyjemność.

Trzy dni targów, ponad 3000 wystawców, niezliczone dyskusje, dziesiątki tysięcy kroków i jeden wniosek: branża solarna nie traci na popularności. Przyszłość OZE zdecydowanie nie jest zagrożona i będzie się rozwijać, ponieważ to jest nasz wspólny cel - zarówno instalatorów, producentów, jak i Memodo.

A zatem: do zobaczenia następnym razem, czy to na Memodo Expert Days jesienią 2024 roku, czy na The smarter E Europe / Intersolar 2025!

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie