• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 23.02

Memodo News 23.02
Zaktualizowane 01. stycznia 2024
2 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Liczne zmiany w NFOŚiGW

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o nowych programach dofinansowań na OZE i zmianach w tych już istniejących.
Największą nowością jest planowany na III Q 2024 program Moja Elektrownia Wiatrowa z dofinansowaniem na przydomowe wiatraki, ale także magazyny energii. Budżet ma wynieść 400 mln zł.
Oprócz tego zapowiedziano dofinansowania na elektryczne samochody dostawcze i stacje ładowania, oraz zwiększenie puli środków w programach Energia dla Wsi i Kogeneracja dla Energetyki.

Grant OZE - dofinansowanie na PV

Program dotacji realizowany przez BGK z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii pozwala na pokrycie do 50% kosztów instalacji w budynkach wielorodzinnych wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Wnioski będą przyjmowane do 2026 roku, o ile pula środków nie zostanie wyczerpana wcześniej - co jest o tyle realnym scenariuszem, że program cieszy się dużą popularnością. W ciągu roku na wsparcie przeznaczono już 175 mln z budżetu łącznie 448 mln.

Dofinansowania dla OZE na Pomorzu

Zostało już niewiele czasu na przygotowanie się do złożenia wniosków na poprawę efektywności energetycznej dużych przedsiębiorstw, instytucji i JST na Pomorzu.
Dotacje obejmą do 85% kosztów kwalifikowanych przy wkładzie własnym w wys. 15%, a przeznaczyć je można między innymi na modernizację i montaż instalacji OZE. Minimalna wartość projektu to 300 tys. zł., a budżet programu wynosi ponad 110 mln zł. Nabór rozpocznie się 24 kwietnia.

Modernizacja infrastruktury energetycznej

Energa-Operator obejmuje swoją siecią dystrybucyjną prawie 25% powierzchni Polski. Żeby zwiększyć na tym obszarze potencjał przyłączeniowy dla OZE, operator zaplanował inwestycję w wysokości 3.3 mld zł. Środki zostaną przeznaczone na rozbudowę i modernizację sieci wysokiego napięcia w północnej Polsce.

URE - dofinansowania na poprawę efektywności energetycznej

Urząd Regulacji Energetyki opublikował wykaz 38 podmiotów zobowiązanych do prowadzenia programów wsparcia na rzecz poprawy efektywności energetycznej u odbiorców końcowych w 2024 roku.
Całą listę można znaleźć na stronie internetowej urzędu, razem z adresami stron internetowych konkretnych instytucji i szczegółami dofinansowań.

Do zobaczenia!
Za tydzień wrócimy do Was z kolejnymi wiadomościami!

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie