• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 12.04

Memodo News 12.04
Zaktualizowane 12. kwietnia 2024
4 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Jest projekt nowelizacji ustawy o OZE

W wykazie prac legislacyjnych rządu umieszczono założenia nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, a projekt ma zostać przyjęty do końca drugiego kwartału.

Planowane zmiany będą dotyczyły między innymi zadbania o zgodność prawa krajowego z unijnym, przyśpieszenia wydawania pozwoleń w obszarze OZE, a także systemu rozliczeń net-billing. W obecnym modelu prosumenci rozliczają się w oparciu o ustalaną co miesiąc taryfę. Rozwiązanie to nie cieszyło się w ostatnich miesiącach aprobatą środowiska branżowego, ze względu na niekorzystnie niskie stawki.

Alternatywę mają stanowić taryfy godzinowe obowiązujące w net-billingu od 1 lipca 2024 roku - obowiązywać one będą jednak wyłącznie tych prosumentów, którzy się na nie zdecydują. Inwestorzy otrzymają możliwość wyboru poprzez określenie się w oświadczeniu sprzedawcy. Projekt nie przewiduje minimalnych stawek za energię w net-billingu dla żadnego sposobu rozliczeń. 

MKiŚ opublikowało nowy program dofinansowań

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało nowy program dofinansowań: OZE - źródło ciepła dla ciepłownictwa. Będzie on polegał na skierowaniu funduszy do samorządów i przedsiębiorstw na inwestycje związane z budową i przebudową źródeł ciepła, gdzie nacisk jest kładziony na generowanie ciepła przez energię odnawialną. Wsparciem objęte zostaną również magazyny energii i przyłącza do sieci ciepłowniczej beneficjenta.

Przewidywane wyniki to minimum 325 instalacji OZE o łącznej mocy 898 MWt. Budżet wyniesie w przybliżeniu 2 mld zł, z czego 1,43 mld zł zostanie przeznaczone na bezzwrotne dotacje. Uruchomienie programu zostało zaplanowane na 16 kwietnia 2024 roku.

Czyste Powietrze - rekordowa liczba wniosków

W pierwszym tygodniu kwietnia liczba wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze osiągnęła rekord w wysokości 6,6 tys. podań. Polski Alarm Smogowy ostrzega jednak, że faktyczna realizacja założeń programu wymagałaby większej liczby - 8 tys. wniosków tygodniowo, a takiej ich ilości nie udźwignąłby przewidywany budżet.

Obecnie w dodatkowym źródłem finansowania ma być Krajowy Plan Odbudowy, z którego skierowanie zostane 3 mld zł. Eksperci oceniają, że ta suma nie wystarczy i proponują uzupełnienie budżetu również o środki z zielonych obligacji, Funduszu Modernizacyjnego i Społecznego Funduszu Klimatycznego. 

O tym, że popularnosć programu Czyste Powietrze sukcesywnie wzrasta, świadczą liczby. W ubiegłym roku średnia liczba tygodniowych wniosków wynosiła o średnio 2200 podań mniej niż obecnie. 

Sztuczna inteligencja sterująca siecią energetyczną

Dynamiczna obciążalność linii ma umożliwiać zwiększanie obciążenia linii powyżej ich wartości statycznych i 72-godzinne przewidywanie z uwzględnieniem zmian w warunkach pogodowych oraz ich wpływu na linie wysokiego napięcia. Program stworzony na bazie zaawansowanych czuników oraz zarządzającej predykcjami sztucznej inteligencji został uruchomiony przez PGE Dystrybucję w czterech oddziałach: białostockim, zamojskim, rzeszowskim i lubelskim. 

Projekt Inteligentny System Optymalizacji Obciążenia Linii WN – Heimdall Power realizowany przez Biuro Innowacji w Departamencie Strategii PGE ma zwiększyć możliwość eksportu energii ze źródeł OZE oraz powiększyć moce przyłączeniowe nowych instalacji. Inicjatywa przewiduje rozwiązania mające na celu również zminimalizowanie zjawiska związanego z wyłączeniami falowników ze względu na zbyt wysokie napięcie w sieci energetycznej. 

41% przyrostu mocy zainstalowanych w Polsce

Instytut Energii Odnawialnej opublikował najnowsze dane dotyczące wzrostu mocy zainstalowanych w Polsce. Tym razem za przyrost odpowiadają przede wszystkim farmy fotowoltaiczne powyżej 30 MW.

W porównaniu z 2022 rokiem, zeszłoroczny wynik jest większy o 41% - z czego 873 dołączonej mocy to właśnie większe elektrownie słoneczne. Oprócz tego, ubiegły rok jest również rekordowy w zakresie liczby przyłączonych urządzeń. Dominujące w polskiej fotowoltaice wciąż pozostają farmy w zakresie mocy 1-5 MW.

W ocenie IEO fotowoltaika nadal jest liderem polskich odnawialnych źródeł energii - według instytutu skumulowana moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2023 roku wynosiła 17 GW, podczas gdy instalacje wiatrowe to 9,4 GW a urządzenia na biomasę 0,98 GW.

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie