• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 19.04

Memodo News 18.04
Zaktualizowane 19. kwietnia 2024
4 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Rząd częściowo odmrozi ceny prądu

Na rządowych stronach opublikowano już informacje dotyczące mechanizmów mrożenia cen za energię elektryczną w drugiej połowie 2024 roku. Dotychczas maksymalna stawka dla gospodarstw domowych wynosiła 412 zł/MWh netto do przyjętego limitu 1,5 MWh, 1,8 MWh dla gospodarstw domowych z mieszkańcami posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności i 2,0 MWh dla osób prowadzących gospodarstwo rolne oraz posiadających Kartę Dużej Rodziny.

Teraz zostało potwierdzone, że jakkolwiek mechanizmy mrożące zostaną utrzymane, a stawka maksymalna wciąż będzie obowiązywać, wyniesie ona 500 zł/MWh netto. W związku z powyższym, sprzedawcy energii będą uprawnieni do starania się o rekompensatę. 

Autorzy przepisów tłumaczą, że niemożliwe byłoby ochronienie odbiorców końcowych przed konsekwencjami całkowitego odmrożenia cen, dlatego modyfikacja obecnych mechanizmów jest jedynym rozwiązaniem. Jednocześnie zapowiedziano wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego dla jednoosobowych gospodarstw domowych z dochodem nieprzekraczającym 2500 zł i wieloosobowych z dochodem nieprzekraczającym 1700 zł na osobę. 

Prawie 8 mld dla programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze został w ostatnim czasie zasilony kwotą prawie 8 mld euro. Większość tej kwoty, w wysokości 6,4 mld euro, pochodzi z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowiska (FEnIKS), co samo w sobie, według szacunków ministerstwa, powinno wystarczyć na dofinansowanie dla 145 tysięcy domów. Z obecnych prognoz wynika, że kwota ta pozwoli na wymianę 111 tys. źródeł ciepła i modernizację 97 tys. budynków, co w praktyce oznacza sprawne działanie programu przez co najmniej 1,5 - 2 lata.

Z kolei 1,6 mld euro zostało pozyskane z Krajowego Planu Odbudowy. Piętnastego kwietnia do Polski wpłynął rekordowy w historii naszego członkostwa w UE przelew w wysokości 26 miliardów 964 miliony złotych, a część tej sumy została przeznaczona właśnie na wsparcie programu Czyste Powietrze. Reszta funduszy ma zostać przeznaczona na inne inwestycje, w tym modernizację polskiego transportu.

Najniższa w historii cena energii w net-billingu

Marzec bieżącego roku okazał się niezbyt korzystny dla prosumentów rozliczających się w modelu net-billing - stawka za energię elektryczną ogłoszona przez PSE na ten miesiąc po raz pierwszy przekroczyła granicę 300 zł i wyniosła rekordowo niską sumę 249,12 zł/MWh. Jednocześnie wielu inwestorów ucierpiało wskutek wyłączeń falowników, do których przez cały marzec doszło pięciokrotnie - sam kwiecień nie rozpoczął się pod tym względem dużo lepiej, ze względu na wyłączenia pierwszego, siódmego i jedenastego dnia miesiąca.

Dotychczas obowiązujący model uważano za tymczasowy do czasu wprowadzenia taryf godzinowych, wiemy już natomiast, że obecne projekty Ministerstwa Klimatu i Środowiska zakładają uczynienie taryf dynamicznych nieobowiązkowymi. 

Uruchomiono największą elektrownię PV w Europie

W Niemczech, w miejscowości Witznitz na terenie Saksonii, została uruchomiona największa w europie elektrownia słoneczna. Jej obecna moc wynosi 605 MW, a deweloper Move On Energy, przewiduje dołączenie kolejnych 45 MW jeszcze w trakcie bieżącego roku.

Cała inwestycha została zbudowana w mniej niż dwa lata, ponieważ prace nad nią rozpoczęto w czerwcu 2022 roku, a jej rozmiary obejmują 500 hektarów i ponad 1,1 mln modułów PV. Inwestorzy planują poszerzyć projekt również o agrofotowoltaikę na obszarze około 10 hektarów, a także utworzenie ścieżek rowerowych i jeździeckich wzdłuż Parku Energetycznego Witznitz. 

SolarEdge inwestuje w kolejne start-upy

SolarEdge, jeden z wiodących producentów branży fotowoltaicznej, cieszący się uznaniem środowiska między innymi za swoje osiągnięcia w zakresie optymalizatorów, modułów fotowoltaicznych, falowników, magazynów energii i systemów magazynowania energii, podejmuje kolejne inwestycje związane z rozwojem technologicznym.

Obecnie firma nawiązała współpracę z niemieckim start-upem Wevo w ramach pracy nad optymalizacją zarządzania energią w instalacjach komercyjnych i przemysłowych. Docelowo ma to umożliwić klientom SolarEdge kompleksowe wykorzystywanie energii słonecznej - generowanie jej, przechowywanie i wykorzystywanie do ładowania samochodów elektrycznych. Jest to już kolejny krok w kierunku prac nad optymalizacją, po tym jak izraelski producent zainwestował w firmę Ampeers Energy, oferującą rozwiązania szybszej instalacji systemów PV dla właścicieli nieruchomości.

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie