• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 26.04

Memodo News 26.04
Zaktualizowane 26. kwietnia 2024
4 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Dofinansowania dla małych i średnich firm

Mowa o Kredycie Ekologicznym w ramach którego małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dofinansowanie na rzecz poprawy efektywności energetycznej o co najmniej 30%. Środki można przeznaczyć na między innymi termomodernizację budynków, zmianę źródeł energii oraz urządzeń i instalacji na bardziej ekologiczne. 

Pula środków wynosi 660 mln zł, wnioski można składać do 25 lipca 2024 roku, a nabór prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego. Wsparcie skierowane jest do firm spełniających kryteria mikroprzedsiębiorstw, a także małych i dużych przedsiębiorstw, oraz małych i średnich spółki. 

Jeden z wymogów to wystarczająca zdolność kredytowa, a dofinansowanie może wynieść od 15% do nawet 80% wartości inwestycji.

Program Czyste Powietrze a lista ZUM

Od 22.04 dofinansowanie z programu Czyste Powietrze można uzyskać wyłącznie na urządzenia grzewcze znajdujące się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). 

Jest to zmiana wprowadzona celem ochrony nabywców przed nieuczciwymi praktykami, takimi jak oferowanie sprzętu niespełniającego norm lub niezgodnego z uznanymi parametrami. Wśród zatwierdzonych urządzeń mogą znaleźć się wyłącznie te, które pozytywnie przeszły badanie techniczne przeprowadzone przez akredytowane laboratoria na terenie EU lub EFTA.

Wprowadzono także ograniczenie dotyczące ilości nieruchomości przypadających na jednego beneficjenta - obecnie najwyższy poziom dofinansowania można uzyskać wyłącznie na na jeden budynek lub lokal mieszkalny. 

W ostatnim czasie budżet programu zwiększył się o kolejne środki - 250 mln euro z Banku Światowego udzielone w ramach pożyczki.

Dwukrotnie większy bon energetyczny

Najnowsza rządowa propozycja przewiduje utrzymanie mechanizmu mrożenia cen energii elektrycznej, ale w zmienionej formie. Dotychczasowa maksymalna stawka za prąd dla gospodarstw domowych w wysokości 412 zł/MWh netto, która obowiązywała przez pierwszą połowę 2024 roku, zostanie podwyższona do kwoty 500 zł/MWh netto.

Ze względu na to, że zmiany te mogą uderzyć w niektórych odbiorców, przewidziano również wsparcie w postaci bonu energetycznego dla gospodarstw domowych, które w 2023 roku nie przekroczyły dochodu 2500 zł na os. w przypadku gosp. jednoosobowych i 1700 zł dla gosp. wieloosobowych. 

Obecny projekt przewiduje stawki bonu w wysokości 300 zł dla os. samotnych, 400 zł dla gosp. z 2-3 mieszkańcami, 500 zł dla gosp. z 4-5 mieszkańcami i 600 zł dla gosp. zamieszkiwanych przez sześć i więcej osób. Jednocześnie gospodarstwa ogrzewane źródłami zasilanymi energią elektryczną mają otrzymać dwukrotnie większe wsparcie, od 600 zł do 1200 zł. 

Zwiększyła się liczba samochodów elektrycznych

Z analizy rynku elektromobilności w Polsce (PEVO Index), przygotowanej z pomocą Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności, wynika, że z końcem marca 2024 roku w Polsce znajdowało się 62 657 zarejestrowanych samochodów zasilanych wyłącznie energią elektryczną, z czego 56 374 to auta osobowe.

Wraz z rozwojem rynku pojazdów elektrycznych, rozrasta się również infrastruktura stacji ładowania - z końcem ubiegłego miesiąca w Polsce funkcjonowało ich 6490, gdzie ⅓ z nich umożliwia szybkie ładowanie prądem stałym. 681 punktów przybyło również wzdłuż europejskiej sieci dróg TEN-T - zgodnie z unijnymi dyrektywami, w przyszłości mają znajdować się na nich stacje ładowania o dużej mocy co 60 km w obu kierunkach.

Wskaźników niezawodności dostaw energii lepsze

Urząd Regulacji Energetyki określa cele wynikające z Regulacji Jakościowych URE związane z wskaźnikami takimi jak SAIDI (średni czas trwania przerwy w dostawach energii elektrycznej) i SAIFI (średnia liczba przerw w dostawach energii elektrycznej). Dotyczą one odbiorców prądu w ciągu roku i nie obejmują przerw w dostawach krótszych niż trzy minuty.

Energa-Operator poinformował, że w odniesieniu do swoich wyników z 2021 i 2022 roku, te osiągnięte w 2023 są lepsze o 54% dla wskaźnika SAIDI i 33% dla SAIFI, co pozwoliło na zrealizowanie celów wyznaczonych przez URE.

Efekt ten został osiągnięty za sprawą modernizacji linii napowietrznych, budowy i modernizacji linii wysokiego napięcia, a także automatyzacji sieci SN i wymiany transformatorów. Z informacji od operatora wynika, że w 2024 roku rozbudowa i modernizacja sieci energetycznej będzie kontynuowana, a na inwestycje planuje przeznaczyć jeszcze większe kwoty. 

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie