• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 03.05

Memodo News 03.05
Zaktualizowane 03. maja 2024
4 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Krajowy plan na rzecz energii i klimatu

Zgodnie z unijnym obowiązkiem, polski rząd dostarczył Komisji Europejskiej draft Krajowego planu na rzecz energii i klimatu (KPEiK) na lata 2021-2030. Jest to dokument szczególnie ważny dla polskiej energetyki, ponieważ dotyczy on między innymi kwestii takich jak procentowy udział OZE w końcowym zużyciu energii, gospodarka węglowa i transport, w tym również ten zeroemisyjnymi i hybrydowymi pojazdami. 

Polska dostarczyła w nim scenariusz bazowy z aktualną oceną krajowych możliwości realizacji unijnych celów klimatyczno-energetycznych. W ocenie polskiego rządu, do 2030 roku energia odnawialna osiągnie udział w finalnym zużyciu energii brutto w wys. 29,8%. KE w odpowiedzi wydała już rekomendacje - określiła, że cel ten jest zbyt niski, aby realizować unijne plany związane z udziałem energii odnawialnej w energetyce, oraz że powinien wynieść co najmniej 32%.

Komisja Europejska wezwała przy tym polski rząd do uzupełnienia informacji dotyczących autokonsumpcji, społeczności energetycznych, a także określenia strategii elektryfikacji ciepłownictwa i chłodnictwa. Wydała również rekomendację, aby Polska wskazała, w jaki sposób przyśpieszone zostaną procedury wydawania pozwoleń na instalacje OZE i jakie technologie zostaną wyznaczone w obszarach akceleracji odnawialnych źródeł energii. 

Kolejne ograniczenia pracy elektrowni słonecznych

Ze względu na dużą nadwyżkę energii w kraju, Polskie Sieci Energetyczne ponownie podjęły decyzję o mechanicznie redukcji pracy instalacji fotowoltaicznych. Tym razem dotknęło to również farmy wiatrowe.

Do pierwszej z nierynkowych redukcji mocy PV doszło w sobotę 27.04 w godzinach 11:00 - 15:00 i wyniosły one 2,45 GW. Mechanizm ten powtórzył się nazajutrz, tym razem jednak rozpoczęto go już o 07:00 i podtrzymywano przez kolejne dziesięć godzin - w tym wypadku ograniczono moc elektrowni słonecznych o 4,31 GW.

Choć dotychczas PSE sięgało po takie rozwiązania najczęściej w weekendy, następna redukcja zaczęła się już w poniedziałek o godzinie 11:00, w szczytowym momencie wynosząc 2,7 GW, tym samym przekraczając próg osiągnięty w sobotę. 

Unia Europejska wspiera lokalną produkcję PV

Parlament Europejski przegłosował dyrektywę Net-Zero Industry Act (NZIA). Zgodnie z unijnym procesem legislacyjnym, wejdzie ona w życie po akceptacji przez Radę UE, a jej celem jest wspieranie konkurencyjności europejskich producentów urządzeń wykorzystywanych przy transformacji energetycznej. 

W zamyśle rozwiązania te mają na celu ograniczenie importu kluczowych technologii i wspieranie lokalnej produkcji między innymi poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla europejskich fabryk. 

Zgodnie z NZIA, wsparciem zostaną objęci producenci m. in. ogniw i paneli fotowoltaicznych, a także magazynów energii i innych sprzętów wykorzystywanych przy produkcji odnawialnych źródeł energii. 

Fotowoltaika balkonowa coraz popularniejsza

Instalacje fotowoltaiczne na balkonach już od ponad roku cieszą się w Niemczech bardzo dużą popularnością. Do liczniejszych inwestycji w tym kierunku doszło związku z wojną na Ukrainie i wzrostem cen za energię elektryczną, a rozwojowi tego segmentu rynku sprzyjały dofinansowania w wysokości 500 euro i dopuszczalna moc modułów w wys. 600 W, na początku tego roku zwiększona do 800 W.

Łącznie przez 2023 rok na terenie RFN powstało ponad 300 tysięcy instalacji balkonowych, a przez pierwsze trzy miesiące 2024 roku, ponad 50 tysięcy. Obecnie niemiecki rząd wdraża dodatkowe ułatwienia dla krajowych inwestorów - liczba pól w formularzu rejestracji systemu PV została ograniczona z dwudziestu do pięciu, zapowiadane są także dodatkowe udogodnienia związane m. in. z obowiązkiem zgłoszenia instalacji. 

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie