• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 24.05

Memodo News 24.05
Zaktualizowane 24. maja 2024
4 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Poprawki w projekcie ustawy o bonie energetycznym

Senat przyjął poprawkę do ustawy o bonie energetycznym, która przewiduje zniesienie opłaty mocowej dla gospodarstw domowych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku. Obecnie większość rodzin płaci tę opłatę w wysokości 10,64 zł netto miesięcznie. Ceny za energię elektryczną wzrosną w związku z nową kwotą maksymalną w wys. 500 zł/MWh, niemniej nowa regulacja obniży je o 13 zł miesięcznie. 

Ustawa zawiera także limit cen energii elektrycznej na poziomie 0,50 zł/kWh netto dla gospodarstw domowych oraz bony energetyczne o wartości do 1200 zł dla rodzin o niskich dochodach. Senacką poprawkę poparł rząd oraz Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, który stwierdził, że nie wpłynie ona na wzrost opłaty mocowej w przyszłym roku. 

Unijne rekomendacje dot. inwestycji OZE

Komisja Europejska wydała szczegółowe rekomendacje, aby ułatwić przyłączenie odnawialnych źródeł energii (OZE) do sieci w krajach UE. Zalecenia dotyczą przede wszystkim większej digitalizacji procedur oraz utworzenie punktów kontaktowych działających na zasadzie "jednego okienka", co przyspieszy procesy administracyjne. Komisja wskazuje także na dobre praktyki, takie jak aplikacje używane w Estonii i Danii do komunikacji z inwestorami oraz publikowanie map możliwości przyłączeniowych, jak w Hiszpanii i Belgii. 

Oprócz tego UE podkreśla także konieczność rozwoju lokalnych rynków elastyczności, które pozwolą na lepsze zarządzanie przepustowością sieci, co już funkcjonuje w Holandii i Szwecji. Komisja sugeruje również premiowanie inwestycji w OZE w lokalizacjach z odpowiednimi zdolnościami przyłączeniowymi i wprowadzenie regulacji nakładających na kraje UE obowiązek realizacji inwestycji sieciowych.

Ranking najwydajniejszych modułów PV

Portal TaiyangNews opublikował kolejną edycję rankingu najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych, a podium zdominowali chińscy producenci.

Na pierwszym miejscu znalazł się moduł Aiko Solar A610-MAH72Mw o mocy 620 W i sprawności 24%, w efekcie czego AIKO już czternasty miesiąc z rzędu utrzymuje się na szczycie rankingu. Drugie miejsce zajmuje moduł LONGi LR5-72TH-600M z mocą 600 W i sprawnością 23,2%, a na trzeciej pozycji uplasował się moduł Huasun HS-210-B132DS o mocy 715 W i sprawności 23,02%. 

W każdym wypadku producent gwarantuję wydajność nie mniejszą niż 88-89% początkowej wartości po 25-30 latach użytkowania, co przemawia za ich wysoką jakością i trwałością. 

Redukcja pracy elektrowni słonecznych i wiatrowych

W porównaniu do początku ubiegłego roku, w ostatnich miesiącach dość często dochodziło do ograniczeń pracy odnawialnych źródeł energii wdrażanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Fundacja Instrat odniosła się do tego zjawiska, podkreślając, że brak elastyczności energetyki konwencjonalnej oraz stosunkowo niewielki potencjał do magazynowania energii prowadzą do marnowania mocy z OZE.

Jak dotąd niewykorzystane zostało 333 GWh, co już czterokrotnie przewyższa straty z ubiegłego roku. Aby poprawić sytuację, Instrat rekomenduje zwiększenie elastyczności bloków energetycznych, inteligentne zarządzanie zużyciem energii oraz rozwój magazynów energii, kotłów elektrodowych i elektrolizerów do produkcji zielonego wodoru. Wprowadzenie tych działań mogłoby zredukować emisje i koszty związane z importem energii oraz zakupem uprawnień do emisji CO2.

Kolejne unijne państwo wycofuje się z net-meteringu

Z informacji udostępnionych przez PV Magazine wynika, że Holandia wycofa się z systemu net-metering od 2027 roku. Obecny system ma być utrzymywany do końca 2026 roku, a następnie zastąpiony nowym. Net-metering, choć wspierał szybki rozwój fotowoltaiki, spotkał się z krytyką operatorów sieci, wskazujących, iż nie tworzył on zachęty dla prosumentów do inwestycji w domowe magazyny energii, co przekładało się na obciążenie sieci elektroenergetycznej.

Nowa koalicja rządząca planuje również znieść wymóg instalacji pomp ciepła w nowych budynkach, koncentrując się na eliminacji przeciążeń sieci. Holland Solar oraz organizacje Energy Storage NL i Netbeheer Nederland sugerują, że stopniowe wycofywanie net-meteringu połączone z programem wsparcia dla systemów magazynowania będzie korzystne dla stabilizacji sieci oraz dalszego rozwoju fotowoltaiki.

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie