• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 16.02

Memodo News 16.02
Zaktualizowane 01. stycznia 2024
3 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Za dwa tygodnie koniec naboru na dotacje dla rolników

Jeszcze przez niepełne dwa tygodnie rolnicy oraz spółdzielnie energetyczne na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich mogą starać się o wsparcie w ramach programu Energia dla Wsi.
Dofinansowanie obejmie inwestycje w instalacje OZE oraz magazyny energii - w przypadku elektrowni fotowoltaicznych jego wysokość wyniesie 100% kosztów kwalifikowanych w formie pożyczki.
Z informacji udostępnionych przez NFOŚiGW wiemy już, że w przygotowaniu jest kolejna edycja programu, której budżet ma wynieść trzy miliardy złotych - trzykrotnie więcej, niż obecny.

Dofinansowanie na magazyn energii

NFOŚiGW przedstawił założenia programu Moja Elektrownia Wiatrowa, w których oprócz wsparcia na zakup wiatraków, będzie można uzyskać również środki na magazyn energii.
Minimalna pojemność magazynu ma wynosić 2 kWh, jego koszty nie mogą przekroczyć 17 tys. zł. i 50% kosztów kwalifikowanych. Jednym z warunków jest produkcja energii na potrzeby własne - co uzasadnia objęcie wsparciem także magazynów energii, niezbędnych do uzyskania wysokiej autokonsumpcji również w instalacjach fotowoltaicznych.

Wzrost cen w net-billingu

Po tym jak stawki za energię elektryczną wyprodukowaną w grudniu przez prosumentów rozliczających się w net-billingu osiągnęły rekordowo niskie kwoty, styczeń przyniósł poprawę - skok z 304,63 zł/MWh do 437,02 zł/MWh. To stawka najwyższa od czerwca ubiegłego roku, choć wciąż nie taka, jak w styczniu 2023 - 594,59 zł/MWh.
Wahania cen sprawiają, że w środowisku branżowym coraz częściej pojawia się opinia, iż energię elektryczną najkorzystniej jest produkować przede wszystkim na potrzeby własne, z czym wiąże się stale rosnąca popularność magazynów energii.

Program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rozpoczął się nabór wniosków do unijnego programu EENergy, który obejmie MŚP dążące do zmniejszenia zużycia energii. Zgłoszenia można przesyłać do 15 kwietnia 2024 roku i uzyskają one formę bezzwrotnych dotacji o maksymalnej wysokości 10 tys. euro pokrywającej 100% kosztów kwalifikowanych.
Beneficjenci programu będą mogli przeznaczyć środki na inwestycje, szkolenia oraz usługi doradcze.

Dodatkowe fundusze na leasingi w Moim Elektryku

NFOŚiGW zwiększył pulę środków na leasingi w programie Mój Elektryk o kwotę 100 mln złotych. Ze środków tych mogą skorzystać między innymi osoby fizyczne, firmy i samorządy.
Wsparcie na zakup samochodu osobowego to maksymalnie 27 tys. zł., a dla pojazdów dostawczych nawet 70 tys. zł. Łączna pula na leasingi wynosi obecnie 600 mln zł. z budżetu o łącznej wysokości 900 mln zł - pozostałe środki przeznaczone są na dofinansowanie do zakupu pojazdów.

Do zobaczenia!
Za tydzień wrócimy do Was z kolejnymi wiadomościami!

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie