• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 02.02

Memodo News 02.02
Zaktualizowane 01. stycznia 2024
2 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Dodatkowe fundusze na magazyny energii?

Minister resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że nowa edycja programu Mój Prąd zostanie wdrożona z korektami na poziomie systemowym. Uruchomienia dofinansowań możemy się spodziewać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
Jedną z większych zmian mają być dodatkowe unijne środki na magazyny energii, o które Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło w ramach Funduszu Modernizacyjnego. Ich celem będzie wsparcie zarówno obciążonej infrastruktury energetycznej, jak i pomocc gospodarstwom domowym w optymalniejszym wykorzystaniu energii z PV.

BYD, Energy Depot, Fronius, Kostal i RCT Power na podium

Uniwersytet HTW Berlin opublikował po raz kolejny analizę skuteczności systemów magazynowania energii. Badanie dotyczyło 20 systemów od 14 producentów. Wśród zwycięzców znalazły się firmy BYD, Energy Depot, Fronius, Kostal i RCT Power, a najlepsze osiągi przypisano falownikowi hybrydowemu Power Storage DC 10.0 z baterią Power Battery 11.5 od RCT Power.
Określono również, że domy z instalacją PV mogą zredukować zużycie energii z sieci o 2000 kWh, a dodatkowy system magazynowania energii pozwala na dalsze obniżenie o kolejne 1500 kWh rocznie.

2/5 dla Polski za gotowość do transformacji energetycznej

Stowarzyszenie REA (Renewable Energy Association) opublikowało tegoroczne wyniki badania Energy Transition Readiness Index. Określa ono krajową gotowość do przeprowadzenia transformacji energetycznej i obejmuje czternaście krajów UE.
W ubiegłorocznym badaniu Polska otrzymała trzy punkty z pięciu możliwych. Teraz wynik jest niższy, ze względu na duże obciążenie sieci przesyłowych i dystrybucyjnych.

Dofinansowanie zakupu i leasingu ciężarówek elektrycznych

NFOŚiGW przedstawił założenia programu wspierającego w zakupie i leasingu zeroemisyjnych pojazdów kategorii N2 i N3.
Wysokość wsparcia ma być dostosowana do rozmiaru ubiegającego się o nie przedsiębiorstwa, do 60% kosztów kwalifikowanych w przypadku małych przedsiębiorstw, oraz do 50% i 30% dla średnich i dużych firm. Limity to 400 tys. zł dla kategorii N2 i 750 tys. zł dla N3. Budżet w wysokości miliarda zł przewidziano na lata 2024-2028.

Modernizacja sieci w zachodniej Polsce

Europejski Bank Inwestycyjny sfinansuje modernizację sieci dystrybucyjnej ENEA S.A. celem zwiększenia stabilności dostaw energii elektrycznej i stworzeniem przestrzeni pod łączność z instalacjami OZE.
Środki zostaną przeznaczone na modernizację oraz rozbudowę systemów, remonty linii napowietrznych i kable podziemne. Łącznie wsparcie od EBI wyniesie 2 mld zł, a inwestycje skoncentrują się w województwach zachodniej Polski.

 

Do zobaczenia!
Za tydzień wrócimy do Was z kolejnymi wiadomościami!

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie