• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 26.01

Memodo News 26.01
Zaktualizowane 01. stycznia 2024
3 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Minimalne stawki za energię w net-billingu?

Program wyborczy Koalicji Obywatelskiej uwzględniał wprowadzenie minimalnych stawek za oddawaną energię elektryczną dla prosumentów rozliczających się w net-billingu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie podjęło jeszcze oficjalnych działań związanych z taką inicjatywą.
Do zagadnienia odniosło się Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Stanowisko organizacji zakłada, że minimalna stawka powinna być określana na podstawie bieżącego obciążenia inwestycyjnego właścicieli mikroinstalacji.
Za wprowadzeniem takiego mechanizmu ochronnego przemawiają między innymi rekordowo niskie stawki w net-billingu.

Wzrost liczby samochodów elektrycznych w Polsce

Eksperci branżowi podkreślają, że polska branża e-mobility rozwija się powoli, niemniej odnotowuje stały, regularny wzrost. Według najnowszych danych opublikowanych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, na koniec 2023 roku w Polsce było 51 125 samochodów elektrycznych.
PSPA wskazuje również na wzrost dostępności punktów ładowania o 37% w porównaniu do ubiegłego roku - ich liczba wciąż jednak musi się zwiększyć, aby Polska spełniła unijne kryteria dotyczące dostępności do stacji ładujących w dystansie co 60 km przy trasach TEN-T.

Fotowoltaika dominuje w polskim OZE

Za przyrost mocy zainstalowanej w Polsce pozostaje odpowiedzialna przede wszystkim fotowoltaika. W kontekście liczby instalacji przydomowych zauważamy stabilizację, jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Agencję Rynku Energii, a z bieżące prognozy mówią, że za dalszy wzrost mają odpowiadać w dużej mierze instalacje komercyjne.
Z informacji od ARE wiemy już, że rok 2023 będzie kolejnym rekordem dla polskich Odnawialnych Źródeł Energii, po wyniku 5617 MW z 2022 roku.

Sprawozdanie dla URE do 31.01.2024

Zgodnie z prawem właściciele małych instalacji fotowoltaicznych mają obowiązek składania półrocznych sprawozdań do Agencji Rynku Energii. Mowa tutaj o dokumentach uwzględniających energię elektryczną wytworzoną przez instalację, sprzedaną, paliwa zużyte do wytworzenia energii oraz energię sprzedaną odbiorcom końcowym.
Przepisy te dotyczą właścicieli instalacji OZE o mocy 50kW - 1 MW oraz instalacji o mocy cieplnej 150kW - 3 MW, o ile ich zainstalowana moc elektryczna mieści się w zakresie 50kW - 1 MW.

BloombergNEF zmienia wymagania dla PV

Wiodąca firma badawcza zmienia swoje kryteria dla oceny producentów PV. Do zakwalifikowania jako Tier 1 producent musi dostarczyć co najmniej 6 projektów finansowanych przez 6 banków komercyjnych przez ostatnie dwa lata, a brane pod uwagę będą projekty od 5MW.
W efekcie lista 49 firm Tier 1 teraz skurczy się do 30 spełniających wymogi.
 
Do zobaczenia!
Za tydzień wrócimy do Was z kolejnymi wiadomościami!

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie