• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 08.03

Memodo News 08.03
Zaktualizowane 01. stycznia 2024
3 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Magazyny energii obligatoryjne w Mój Prąd 6.0?

Cała branża fotowoltaiczna czeka na uruchomienie kolejnej edycji programu Mój Prąd. Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie opublikowało jeszcze oficjalnych informacji, ale z ostatnich doniesień wynika, że magazyny energii mają być w niej potraktowane priorytetowo, a ich obecność ma stanowić wymóg dla uzyskania dofinansowania.

Z doniesień od NFOŚiGW wynika także, że mają się pojawić nowe wymagania dotyczące finansowanych urządzeń, na podobieństwo listy ZUM z programu Czyste Powietrze.

Zmiany w systemie rozliczeń dla prosumentów?

Prosumenci rozliczający się w net-billingu, od dłuższego czasu apelują o zmiany, ze względu na rekordowo niskie stawki w ostatnich miesiącach i tendencję spadkową w stawkach wypłacanych za energię oddawaną do sieci. W programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej znajdowała się propozycja określenia minimalnych stawek, niemniej jak dotąd MKiŚ nie opublikowało na ten temat żadnych informacji.

Teraz jednak minister resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że projekt zmian, który ma poprawić sytuację prosumentów, jest już przygotowany i wkrótce ujrzy światło dzienne.

Zwolnienie z pozwolenia na budowę instalacji PV

Instalacje fotowoltaiczne o mocy do 150 kW są obecnie zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Wynika to z sierpniowej nowelizacji prawa, która teraz zostanie poddana doprecyzowaniu.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt aktualizacji prawa budowlanego - teraz przepisy te zaczną dotyczyć również magazynów energii o pojemności do 20 kWh, o ile są podłączone do instalacji fotowoltaicznych. Pozwolenie nie będzie również potrzebne w przypadku stacji ładowania do samochodów elektrycznych, ale w tym w wypadku niezbędne będzie zgłoszenie ich.

Warto przy tym pamiętać, że instalacje powyżej 6,5 kW należy uzgodnić z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. 

Dofinansowanie na instalacje OZE w Warszawie

Osoby fizyczne, przedsiębiorstwa, a także wspólny i spółdzielnie, mogą starać się o dofinansowanie na instalacje OZE w Warszawie. Warunkiem udzielenia wsparcia jest nieogrzewanie nieruchomości paliwem stałym lub olejem opałowym. 

W ramach wsparcia można uzyskać od 15 do nawet 40 tys. zł., a nabór wniosków trwa do końca kwietnia. Łączny budżet programu w tym roku wynosi 19 mln zł, a wnioski należy wysyłać do urzędu miasta. 

Koniec programu Energia dla Wsi

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła nabór wniosków na dofinansowanie gospodarstw rolnych. W jego ramach można było uzyskać dotacje na budowę między innymi instalacji fotowoltaicznych oraz systemów zarządzania energią.

Z informacji opublikowanych przez ARiMR wynika, że łącznie udzielono dotacji na kwotę 268,8 mln zł., a największą popularnością cieszyły się właśnie instalacje PV. Z zapowiedzi NFOŚiGW wiemy już, że budżet kolejnej, tegorocznej edycji programu, ma wynieść 3 mld zł. 

 

Do zobaczenia!
Za tydzień wrócimy do Was z kolejnymi wiadomościami!

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie