• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 22.03

Memodo News 22.03
Zaktualizowane 22. marca 2024
4 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Raport NIK ujawnia fatalny stan polskich sieci

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, z którego wynika, że polskie sieci elektroenergetyczne znajdują się w bardzo złej kondycji. Instalatorzy PV już od dłuższego czasu wskazywali na problem częstych odmów wydania warunków przyłączeniowych, a NIK potwierdza, że ich liczba w wzrosła z 5,9% w 2018 roku do nawet 99,3% w pierwszej połowie 2022 roku. Co istotne, z odmowami spotykały się również magazyny energii, których przyłączenie mogłoby w przyszłości odciążyć infrastrukturę energetyczną, tym samym powiększając moce przyłączeniowe.

Z badania NIK wynika także, iż ponad połowa sieci ma już ponad trzydzieści lat. Przestarzałe są też stacje, rozdzielnie energetyczne i transformatory. Jednocześnie Najwyższa Izba Kontroli powiadomiła, że Energa SA i Energa-Operator SA uniemożliwiły przeprowadzenie kontroli i z tego powodu zostało złożone powiadomienie do prokuratury. 

Poprawę tego stanu może sugerować plan inwestycyjny opublikowany przez PSE, zakładający budowę 4850 km nowych linii 400 kV, modernizację 110 stacji i postawienie 28 nowych. Zmienia się także sytuacja na Mazurach, gdzie Energa-Operator zmodernizowała już dwie stacje, tym samym poprawiając lokalny potencjał przyłączeniowy. 

Nowy wzór wniosku o przyłączenie od PSE

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadziły nowy wzór wniosku o przyłączenie do sieci przesyłowej. 

Nie będzie to miało wpływu na dotychczas złożone wnioski, a dotychczasowy formularz obowiązuje jeszcze do końca marca, ale od początku kwietnia trzeba będzie już korzystać z nowego. 

Nowy wzór został już opublikowany na stronie internetowej PSE.

Nowe regionalne dofinansowania na fotowoltaikę

W województwie lubuskim jednostki samorządu terytorialnego oraz publiczne zakłady opieki zdrowotnej mogą starać się o dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej. Nabór prowadzi Zarząd Województwa Lubuskiego, a wsparcie można uzyskać na montaż instalacji fotowoltaicznych, termomodernizację budynków, wymianę i modernizację źródeł ciepła oraz podłączenie do sieci ciepłowniczych/chłodniczych. 

Dofinansowanie odbywa się na zasadzie dotacji warunkowej, która podlega całkowitemu lub częściowemu zwrotowi. Minimalna wartość projektu to 1 mln zł, a wnioski można składać do 28 czerwca 2024 roku. 

Z kolei na Mazowszu w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021 - 2027 Jednostki Samorządu Terytorialnego i jednostki organizacyjne JST mogą uzyskać wsparcie na zakup magazynów energii działających w ramach instalacji OZE oraz kampanie edukacyjne promujące ekologiczne postawy. Wnioski przyjmowane są do 22.04.2024, a maksymalna wartość dofinansowania dla projektu to 6 mln zł. 

Zmiany w programie Czyste Powietrze są już potwierdzone

Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od dłuższego czasu informowało, że zamierza wprowadzić zmiany w programie Czyste Powietrze. Docierały do nas już doniesienia o liście ZUM, teraz natomiast potwierdzone zostały kwestie związane z budżetem, terminami i nowymi regułami przyjmowania wniosków.

Budżet dofinansowania zostanie zasilony wpływem z unijnego Krajowego Planu Odbudowy, zaś dodatkowe fundusze mają napłynąć również z programu FEnIKS, co łącznie daje kwotę około 5 mld zł. Dodatkowe korzyści będą wiązały się z ulgą termomodernizacyjną, a ministerstwo zapowiada, iż trwają już prace nad pozyskaniem kolejnych źródeł finansowania.

Wśród planowanych zmian jest ograniczenie listy dotacji na osobę. Teraz nie będzie możliwe już otrzymanie wsparcia na kilka nieruchomości - każdy beneficjent będzie mógł otrzymać jedną dotację, a dofinansowaniu podlegać będą wyłącznie certyfikowane urządzenia z listy ZUM.

Nowe zasady zaczną obowiązywać od 22 kwietnia, a okres przejściowy zaplanowano do 13 czerwca bieżącego roku. 

 

Do zobaczenia! 

Za tydzień wrócimy do Was z kolejnymi wiadomościami!

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie