• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 05.04

Memodo News 05.04
Zaktualizowane 01. stycznia 2024
3 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Kolejne ograniczenia w pracy elektrowni PV

Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ostatnim czasie sześciokrotnie ograniczyły produkcję polskich elektrowni fotowoltaicznych. Do pierwszego wyłączenia doszło trzeciego marca, a następne przypadły dziesiątego i dwudziestego szóstego. Następnie w okresie świątecznym, co zostało przez PSE wcześniej zapowiedziano, ograniczenia przypadły na trzydziesty marca, trzydziesty pierwszy oraz pierwszy kwietnia, z czego niedzielna redukcja wyniosła aż 3237 MW. 

Wyłączenia nie objęły prosumentów dołączonych do sieci niskiego napięcia, a operator uzasadnia swoją decyzję niskim zapotrzebowaniem na energię połączonym z dużą nadwyżką produkcji OZE. Jednocześnie podkreśla, że na wyłączenia miały również wpływ ograniczone możliwości eksportu energii elektrycznej do sąsiednich krajów. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą zwrócić się do PSE o rekompensatę w wysokości utraconych przychodów ze sprzedaży energii. 

Pięć miliardów euro na inwestycje OZE

Znamy już szczegółowe podsumowanie ubiegłego roku w zakresie wsparcia polskich inicjatyw OZE przez Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny. Łączna kwota wynosi prawie 5,1 mld euro, a środki te zostały przeznaczone między innymi na wsparcie unijnego programu RePowerEU, którego jednym z celów jest poprawa efektywności energetycznej i pomoc w rozwoju odnawialnych źródeł energii, oraz InvestEU, koncentrującego się wokół wspierania innowacyjnych przedsiębiorstw.

Fundusze trafiły do projektów związanych z krajową transformacją energetyczną, w tym również modernizacją sieci dystrybucji energii, a także podmioty prywatne i publiczne. Część z nich przeznaczono także na zrównoważony rozwój miejskiej infrastruktury i transportu drogowego. 

Placówka medyczna z nowoczesnym systemem PV

Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy zdecydował się ograniczenie swoich kosztów operacyjnych poprzez inwestycję we własną elektrownię fotowoltaiczną. Celem uzyskania maksymalnej efektywności, władze zakładu medycznego postawiły na wykorzystanie sześciu falowników SolarEdge z optymalizatorami, a inwestycja została zrealizowana z wykorzystaniem unijnych środków pozyskanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. 

Jak podkreśla dyrektor szpitala, jednym z priorytetów przy powstawaniu instalacji była optymalizacja produkcji modułów, w tym wypadku osiągnięta właśnie z wykorzystaniem rozwiązań od SolarEdge. Cała instalacja ma moc 199,8 kWp i zajmuje powierzchnię 968 m². W tej chwili oszczędności placówki określa się na około 200 tys. złotych rocznie, a instalacja pokrywa dzienne zapotrzebowanie szpitala na energię elektryczną.

Pod obrady sejmowe trafi polska energetyka

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi, Minister Klimatu i Środowiska Joanna Hennig-Kloska zapowiedziała, że po okresie świątecznym pod obrady sejmowe trafią jedne z kluczowych tematów polskiej energetyki. Wśród omawianych tematów poruszone ma zostać zagadnienie jednorazowego bonu dla ponad 3,5 miliona gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym. Warunkiem przydzielenia takiego wsparcia miałoby być spełnianie konkretnych kryteriów dochodowych.

Resort klimatu planuje również podjąć prace sejmowe nad obniżeniem taryf na prąd, gaz oraz ciepło, co osiągnięte ma zostać we współpracy z prezesem URE. Na tę chwilę nie zostały jednak opublikowane żadne nowe informacje dotyczące planów odmrażania cen prądu, które decyzją ministerstwa zostały zamrożone na pierwszą połowę bieżącego roku. 

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie