• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Memodo News 21.06

MemodoNews21.06
Zaktualizowane 01. stycznia 2024
3 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Dobiegają końca największe targi fotowoltaiczne Inersolar 2024

Od 19 do 21 czerwca po raz kolejny mogliśmy gościć na największych targach fotowoltaicznych w Monachium. Intersolar Europe to integralna część całości wydarzenia znanego pod nazwą The smarter E. Według oficjalnych informacji podanych przez organizatora zarezerwowano całą przestrzeń targową. Swoje produkty w 19 halach zaprezentowało 3048 firm i również po raz pierwszy największy udział wśród nich miały Chiny, co odzwierciedla globalny rynek.

Producenci jak zwykle nie zawiedli i przedstawili wiele nowości. Na wielu stoiskach mogliśmy zobaczyć nowe, jeszcze bardziej elastyczne rozwiązania do magazynowania energii. Co istotne, nie tylko do mikroinstalacji i dużych projektów, ale także magazyny energii o pojemności w zakresie 25-50 kWh. Uwagę zwróciły również nowe systemy do inteligentnego zarządzania energią, które wreszcie odpowiadają na potrzeby prosumentów, również w Polsce. Nie zabrakło także nowości dotyczących paneli fotowoltaicznych. Gówny trend wyraźnie zmierza w kierunku zwiększania wydajności i żywotności modułów. Więcej informacji już wkrótce w naszych aktualnościach.

Ruszył nabór wniosków w ramach programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”

W ramach dofinansowania można uzyskać do 47 tys. zł
Program "Moja Elektrownia Wiatrowa" przyznaje dotacje na budowę mikroelektrowni wiatrowych. Wnioski należy składać w trybie ciągłym, w okresie 17.06.2024 – 16.06.2025 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania alokacji środków w wysokości 50 000 000 zł. W ramach programu można uzyskać:

 • dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 30 tys. zł na jedną mikroinstalację wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW, lecz nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW.
 • dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej - akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh.

Szczegóły dotyczące wymagań formalnych i dokumentacji znajdują się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 

Globalny wzrost inwestycji w fotowoltaikę

Kolejne dane potwierdzają, że branża PV może zdominować rynek energetyczny. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), inwestycje w technologię fotowoltaiczną (PV) mają przewyższyć wszystkie inne formy technologii energetycznej w 2024 roku. Wzrost ten wynika ze znacznych wydatków na rynkach wschodzących, takich jak Indie, Azja Południowo-Wschodnia, Brazylia i Afryka. W samych Indiach w okresie od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r. ogłoszono przetargi na prawie 35 GW mocy fotowoltaicznej. Inwestycje na rynkach mieszkaniowych również podwoiły się od 2015 r., podkreślając rosnącą rolę dachowych instalacji fotowoltaicznych.

Kolejny rekord wydajności modułów PV

Producent paneli fotowoltaicznych Aiko zaprezentował nowy moduł z rekordową wydajnością 25,2%. Nowość chińskiego producenta opiera się na technologii ogniw typu all-back-contact (ABC) i charakteryzuje się współczynnikiem temperaturowym -0,26%.

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie