• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Memodo News 28.06

MemodoNews_28.06
Zaktualizowane 01. stycznia 2024
4 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Zamrożenie cen energii na drugą połowę 2024 roku

Już w przyszłym tygodniu zacznie obowiązywać ustawa przedłużająca mechanizm mrożenia cen energii na drugą połowę 2024 roku, która wprowadza bon energetyczny. Ustawa ta dotyczy gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów oraz instytucji użyteczności publicznej, takich jak szkoły i szpitale.

Dla gospodarstw domowych cena energii w drugiej połowie 2024 roku będzie wynosić maksymalnie 0,50 zł/kWh netto. Po dodaniu 23% VAT i podatku akcyzowego, całkowity koszt wyniesie 0,6212 zł/kWh. W pierwszej połowie 2024 roku cena dla gospodarstw domowych była zamrożona na poziomie 0,412 zł/kWh do ustalonego poziomu zużycia.

Dla firm z sektora MŚP, samorządów oraz instytucji użyteczności publicznej, cena energii pozostanie zamrożona na poziomie 0,693 zł/kWh netto, tak jak w pierwszej połowie roku.

Nowa ustawa wprowadza bon energetyczny, który ma pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach zrekompensować rosnące koszty energii. Bon energetyczny obejmuje dwa progi dochodowe:

 • Do 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych
 • Do 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych

Wysokość bonu energetycznego zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i wynosi:

 • 300 zł dla gospodarstw jednoosobowych
 • 400 zł dla gospodarstw 2-3-osobowych
 • 500 zł dla gospodarstw 4-5-osobowych
 • 600 zł dla gospodarstw liczących 6 osób i więcej

488 mln zł wsparcia dla samorządów na program "Czyste Powietrze"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 488 mln zł na wsparcie samorządów. Środki te mają ułatwić gminom obsługę właścicieli domów ubiegających się o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

W ramach programu "Czyste Powietrze" gminy mają za zadanie dotrzeć do potencjalnych beneficjentów, którzy sami nie są w stanie uzyskać dofinansowania. System zachęt NFOŚiGW jest najbardziej korzystny dla tych gmin, które zapewnią swoim mieszkańcom kompleksowe wsparcie.

Dynamiczny wzrost liczby samochodów elektrycznych w Polsce

Na koniec maja 2024 roku w Polsce zarejestrowano łącznie 66 325 osobowych i użytkowych samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku liczba ta wzrosła o 9612 pojazdów, co stanowi wzrost o 5 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku.

Według najnowszych danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w ramach ścieżki bankowej programu "Mój Elektryk" pozostało jedynie trzy procent alokacji. Informacje te pochodzą z Licznika Elektromobilności, stworzonego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności.

Aktualizacja niemieckiej polityki w zakresie OZE

Nowe niemieckie regulacje koncentrują się na uproszczeniu procesu wydawania pozwoleń na projekty PV i zwiększeniu dotacji dla domowych instalacji fotowoltaicznych. Oczekuje się, że zmiany te zwiększą wykorzystanie energii słonecznej w Niemczech, pomagając krajowi osiągnąć ambitny cel pozyskiwania 80% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. Aktualizacja polityki odzwierciedla wiodącą pozycję Niemiec w sektorze energii odnawialnej i ich wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym poprzez zwiększone wykorzystanie energii słonecznej 

NREL przedstawił nowy wykres wydajności ogniw słonecznych

Amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) opublikowało zaktualizowaną, interaktywną wersję wykresu wydajności ogniw słonecznych. Narzędzie to, znane ze śledzenia najwyższych potwierdzonych sprawności różnych technologii fotowoltaicznych, umożliwia teraz użytkownikom porównywanie danych z dziesięcioleci dla różnych technologii ogniw słonecznych. Wykres przedstawia najwyższą zarejestrowaną sprawność ogniwa badawczego wynoszącą 47,1% dla ogniwa czterozłączowego i podkreśla znaczący postęp w dziedzinie perowskitowych ogniw słonecznych. Ta aktualizacja ma na celu uczynienie danych bardziej dostępnymi i przydatnymi zarówno dla naukowców, jak i profesjonalistów z branży.

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie