• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Recenzja: GoodWe Lynx Home F

GoodWe Lynx
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 10. marca 2022
4 min. czas czytania
Marta Sawicka
Marta Sawicka

Power whenever you need - to motto firmy GoodWe. Nie mogłoby być bardziej trafne. Producent bowiem od lat udoskonala swoje portfolio, by zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających użytkowników fotowoltaiki. W tym celu stworzono serię akumulatorów GoodWe Lynx Home F.

Wysokonapięciowy akumulator GoodWe Lynx Home F ma modułową konstrukcję. Składa się z centrum sterowania (Power Control Unit (PCU)), a także modułów bateryjnych i podstawy. Wielkość akumulatora może wynieść od 2 do 5 modułów, natomiast ich pojemność mieści się w przedziale od 6,6 do 16,4 kWh. Akumulator wysokonapięciowy GoodWe można wykorzystać do zasilania awaryjnego, a także back-up. Jest on objęty 10-letnią gwarancją zarówno na produkt, jak i wydajność.

GoodWe Lynx Home F jest kompatybilne z serią falowników GoodWe ET (3-fazowy falownik hybrydowy), serią EH (1-fazowy falownik hybrydowy), a także falownikami akumulatorowymi serii BH (1-fazowy) i BT (3-fazowy).

Mózg systemu

PCU jest centrum sterowania akumulatora. Urządzenie waży 25 kg i jest wyposażone w wyświetlacz LED, który pokazuje stan naładowania, a także komunikaty o błędach. PCU posiada zintegrowany główny system zarządzania akumulatorami (BMS). Zapewnia więc komunikację poszczególnych modułów bateryjnych i rejestruje dane. Dodatkowo zintegrowany wyłącznik może w razie potrzeby przerwać obwód do falownika.

GoodWe Lynx Home U vs GoodWe Lynx Home F

Akumulatory niskonapięciowe Lynx Home U zostały wprowadzone na rynek jesienią 2021 roku. Są przeznaczone wyłącznie do projektów jednofazowych, natomiast Lynx Home F jest odpowiedni do instalacji jedno- i trójfazowych. Ponadto Lynx Home F jest instalowany na zasadzie Plug-and-Play. Ale to nie wszystkie różnice:

AkumulatorLynx Home U
(48 V / niskonapięciowy)
Lynx Home F
(wysokonapięciowy)
TypLiFePO4 (litowo-jonowy)LiFePO4 (litowo-jonowy)
Pojemność4,8–28,8 kWh6,6−16,4 kWh
Konstrukcja/modułyRównoległe połączenie do 6 akumulatorówsystem sztaplowany / 2-5 modułów
Zdolność rozładowywania2,88−5,76 kW5,8–14,52 kW
Zakres napięcia roboczego48–57,6 V182,4–576 V
Stopień ochronyIP 65IP 55
Waga57 kgPCU: 25 kg
Moduł: 43 kg
Podstawa: 4 kg
Gwarancja5 lat gwarancji na produkt, 10 lat gwarancji na wydajność10-letnia gwarancja na produkt i wydajność
KompatybilnośćEM-, ES i SBPET-, EH-, BH- i BT

Kompatybilność akumulatorów GoodWe

System GoodWe Lynx Home F z 2-5 modułami jest kompatybilny z serią GoodWe ET plus, której zakres napięcia akumulatora to maks. 600 V. GoodWe Lynx Home F złożony z 5 modułów ma zakres napięcia roboczego w przedziale 456-576 V i dlatego idealnie współpracuje z serią ET plus. To samo dotyczy serii BT.

Falowniki serii GoodWe EH (1-fazowe) można połączyć z maks. 4 modułami bateryjnymi wysokonapięciowego akumulatora GoodWe. Zakres napięcia akumulatora w serii EH wynosi maks. 460 V. Lynx Home F z 4 modułami baterii ma zakres napięcia baterii 365-461 V, czyli taki sam jak seria EH. Tak jest również w przypadku serii BH.

Instalacja

Magazyn energii GoodWe Lynx Home F instaluje się metodą Plug-and-Play bez dodatkowej parametryzacji poszczególnych modułów bateryjnych. Moduły mają wbudowane uchwyty, dzięki czemu można je w prosty sposób montować jeden na drugim. Jeden moduł waży 43 kg. Dodatkowe okablowanie między modułami nie jest konieczne. Aby nawiązać komunikację, należy podłączyć kabel komunikacyjny (kabel BMS) falownika GoodWe bezpośrednio do PCU. Kabel akumulatora (średnica: 6 mm²) jest używany do przesyłania energii między falownikiem a jednostką PCU. Do uziemienia akumulatora i falownika potrzebny jest również kabel PE, nie wchodzi on w zakres zestawu. Następnie należy uruchomić falownik hybrydowy lub akumulatorowy oraz akumulator za pomocą aplikacji GoodWe PV Master App. Więcej w filmie instalacyjnym GoodWe.

Wnioski

Wysokonapięciowe akumulatory serii GoodWe Lynx Home F, to kolejny krok producenta w stronę rozwiązania "wszystko w jednym". Akumulator zajmuje niewiele miejsca, co więcej jest wydajny i ma prostą instalację typu Plug-and-Play. Jest kompatybilny z istniejącymi seriami falowników hybrydowych ET i EH. Na razie nie ma planów, by zwiększać możliwości dołączenia kolejnych modułów, przygotowywana jest natomiast możliwość równoległego połączenia kilku wież bateryjnych.

Podsumowanie

 • Wysokonapięciowe akumulatory GoodWe zapewniają do 16,4 kWh pojemności. Moduły bateryjne można ustawiać jeden na drugim. Cały system z falownikiem jest przystosowany do zasilania zarówno awaryjnego, jak i back-up.
 • Lynx Home F idealnie pasuje do 1-fazowych, a także 3-fazowych systemów PV i różni się os serii Lynx Home U 48 V.
 • Instalacja odbywa się metodą Plug-and-Play. Natomiast do uruchamiania systemu służy aplikacja GoodWe PV Master App.
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie