• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Wszystko, co potrzebujesz: Ekosystem SolarEdge Home

Memodo-Blog-SolarEdge
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 18. maja 2023
8 min. czas czytania
Marta Sawicka
Marta Sawicka

Spełnia wszystkie wymagania: SolarEdge wprowadził na rynek system PV z funkcją pełnego zasilania awaryjnego. Na uwagę zasługuje przede wszystkim falownik SolarEdge Home Hub wyposażony w nową platformę komunikacyjną sieci mesh SolarEdge Home. Poznaj cały ekosystem SolarEdge Home - dostępny w Memodo.

SolarEdge oferuje obecnie niemal pełen zakres produktów, zgodnie z mottem "SolarEdge na dachu, w budynku i w garażu". Jednocześnie posiada zróżnicowaną ofertę dla instalacji przydomowych oraz komercyjnych. W skład SolarEdge Home System wchodzi:

 • Magazyn energii SolarEdge Home 48V
 • Magazyn energii SolarEdge Home 400V
 • Falownik SolarEdge Home Hub
 • Falownik SolarEdge Home Wave
 • Zasilanie awaryjne SolarEdge Home
 • Licznik pomiaru bezpośredniego SolarEdge Home
 • Optymalizator SolarEdge
 • Moduły SolarEdge Smart
 • Ładowarka EV SolarEdge
 • Inteligentne rozwiązania SolarEdge Home
 • Sieć mesh SolarEdge Home

Większa autokonsumpcja z magazynem energii SolarEdge Home 48V

Magazyn energii SolarEdge Home 48V to akumulator o napięciu 48 V, którego moduły można układać jeden na drugim oraz skalować. Każdy moduł baterii ma pojemność netto 4,6 kWh, natomiast w dwóch wieżach można połączyć do 5 modułów. Dzięki czemu możliwe jest budowanie pojemności od 4,6 kWh do 23 kWh mocy netto na magazyn energii.

Magazyn energii SolarEdge Home 400V

Oprócz akumulatora niskonapięciowego dostępny jest również magazyn energii SolarEdge Home 400V. Jest on kompatybilny zarówno z falownikami jednofazowymi np. HD Wave, ale również, w momencie wprowadzenia odpowiedniego oprogramowania, z falownikiem RWB – w obu przypadkach wystarczy zamontować moduł sieci mesh SolarEdge Home. Akumulator wysokonapięciowy ma pojemność 9,7 kWh netto. Do jednego falownika można podłączyć równolegle maksymalnie 3 akumulatory. Magazyn energii może być montowany w pomieszczeniach i na zewnątrz. Możliwy jest montaż na ścianie za pomocą uchwytów lub na podłodze przy użyciu podstawy.

Hybryda z opcją wsparcia zasilania awaryjnego: falownik SolarEdge Home Hub

Gdy system magazynowania i falownik pochodzą od tego samego producenta, zwykle oznacza to większą moc, większą wydajność i szybszą pomoc w razie jakichkolwiek problemów. Dla nowego magazynu energii SolarEdge Home 48V, firma SolarEdge stworzyła falownik hybrydowy, SolarEdge Home Hub. Falownik można zakupić w wersjach o mocy: 5 kVA, 8 kVA, a także 10 kVA. Teraz dostępny w różnych zestawach, które spełnią każde oczekiwanie.

Aby ułatwić poruszanie się w ofercie produktowej zarówno falowniki jednofazowe, jak i trójfazowe należą obecnie do dwóch rodzin – Hub i Wave. Oba mogą obsługiwać magazyn energii, jednak to falowniki Hub są gotowe do wsparcia obsługi zasilania awaryjnego SolarEdge Home. Obecnie falowniki SolarEdge Home Hub są już wyposażone w nową platformę komunikacyjną sieci mesh SolarEdge Home.

Tylko PV+magazyn energii: falowniki SolarEdge Home Wave

Falowniki Home Wave mogą być również elementem Smart Home. One także komunikują się z pozostałymi urządzeniami z serii SolarEdge. W tym wypadku wyróżnia się również falowniki jednofazowe i trójfazowe. Wszystkie falowniki SolarEdge można znaleźć tutaj.

Dostawca energii awaryjnej: Zasilanie awaryjne SolarEdge Home

Dzięki interfejsowi zasilania awaryjnego SolarEdge Home, SolarEdge po raz pierwszy udostępnia opcję zasilania awaryjnego. W tym celu wystarczy skomunikować interfejs z falownikiem SolarEdge Home Hub wyposażonym w magazyn energii. System jest dostępny w wersji jedno i trójfazowej. W przypadku awarii sieci (brak zasilania) system rezerwowy przełącza się w tryb zasilania awaryjnego w czasie krótszym niż 3 sekundy. Moc ciągła pojedynczego magazynu energii podłączonego do pojedynczego falownika Home Hub wynosi 5kVA. Jeśli poziom energii spadnie poniżej wcześniej zdefiniowanego poziomu interfejs ma możliwość wysterowania poprzez stycznik agregatu prądotwórczego, aby w ekonomiczny sposób wydłużyć czas autonomii. Istnieje również możliwość ręcznej bądź semi-automatycznej aktywacji zasilania awaryjnego, np. w przypadku przeciwstawiania się problemowi zbyt wysokiego napięcia – po prostu system pracuje wtedy w sieci wydzielonej.

Licznik pomiaru bezpośredniego SolarEdge Home

Inteligentny licznik pomiaru bezpośredniego, dołącza do obecnych już od dłuższego czasu liczników energii z magistralą Modbus. Jest on dedykowany przede wszystkim do instalacji przydomowych. Licznik jest kompaktowy, mocuje się go bezpośrednio na szynie rozdzielnicy i mieści się w każdej szafce pomiarowej. Nowością jest to, że miernik posiada zintegrowane przekładniki prądowe. Dzięki temu nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych przekładników. Urządzenie można stosować zarówno w systemach jedno, jak i trójfazowych. 

Dodatkowo licznik jest wyposażony w interfejs komunikacyjny sieci domowej, dzięki czemu może komunikować się ze wszystkimi nowymi produktami SolarEdge Home. Licznik jest łatwo wykrywany przez SetApp w procesie przekazania do eksploatacji, potem wystarczy potwierdzić jego obecność, po czym nastąpi proces aktualizacji, jeśli jest wymagana. Następnie wystarczy potwierdzić konfigurację i można podejrzeć jego bieżącą pracę, upewniając się, że został prawidłowo skonfigurowany.

Optymalizatory mocy: Bezpieczeństwo zaczyna się na S

Optymalizatory mocy serii S zostały wprowadzone na rynek już w 2022 roku, o czym pisaliśmy tutaj. Dzięki nim firma SolarEdge upraszcza swoją ofertę optymalizatorów, ograniczając ją w zasadzie do dwóch - S440 i S500, a także przygotowując swoje optymalizatory do nowych generacji modułów o coraz wyższych klasach mocy. Do optymalizatorów SolarEdge S440 i S500 dołączył również S500B, przeznaczony do specjalnych zastosowań w przypadku krótkich stringów, wysokich napięć itp.

Unikalną cechą optymalizatorów mocy serii S jest naturalnie pomiar temperatury na złączach – zarówno wejściowych jak i wyjściowych – co zwiększa poziom bezpieczeństwa również na tym poziomie instalacji.

SolarEdge na dachu: inteligentne moduły SolarEdge

Firma SolarEdge od pewnego czasu oferuje również smart moduły. Moduł standardowy jest dostarczany z białym backsheetem. Natomiast moduł w wersji Smart jest dostępny również w kolorze czarnym. Są one wyposażone w zintegrowane optymalizatory mocy, co zapewnia oszczędność czasu, zarówno przy zamawianiu materiałów, jak i podczas instalacji i uruchamiania. 

SolarEdge w garażu: stacja ładowania

Jeśli chodzi o elektromobilność i stacje ładowania, firma SolarEdge dodała niedawno do swojej oferty własną stację ładowania o mocy do 22 kW. Urządzenie występuje w wersji prostszej i rozszerzonej z aktywacją RFID i licznikiem zgodnym z MID. Pod koniec tego roku stacje ładowania SolarEdge będą również wyposażone w moduł sieci mesh SolarEdge Home. Będzie to oznaczało niezawodną, a przede wszystkim bezprzewodową komunikację. Do tego czasu wystarczy kabel Ethernet lub sieć W-LAN.

Akcesoria: Inteligentne urządzenia domowe SolarEdge 

Z myślą o inteligentnym domu przyszłości, obecne urządzenia inteligentne oparte na platformie ZigBee, a więc tzw. Smart Energy będą uzupełnione przez urządzenia inteligentne oparte na platformie Home Network, a więc właśnie Home. Spodziewamy się tych produktów jeszcze w tym roku. Należą do nich m.in gniazdko i stycznik SolarEdge Home, które będą mogły sterować poszczególnymi podłączonymi urządzeniami. Ponadto SolarEdge oferuje stycznik SolarEdge Home, który sprawdzi się przy instalacji z systemem grzewczym np. pompą ciepła SG-Ready, czy sterownik CWU SolarEdge Home dzięki któremu będzie można zamienić każdy bufor w domu w magazyn energii cieplnej.

Centrala: SolarEdge Home Network

Sieć domowa jest bezprzewodowym interfejsem komunikacyjnym o niskiej częstotliwości dla coraz większej ilości urządzeń tzw. Internetu Rzeczy (IoT). Jest to de facto sieć Sub-Ghz w paśmie poniżej 1GHz w standardzie IEEE802.11 a więc dobrze znanym W-LAN. Jednak częstotliwość Home Network nie konkuruje z sieciami W-LAN lub komórkowymi o wysokiej częstotliwości dzięki czemu jest bardzo stabilna i niezawodna. Ponadto każdy kolejny nadajnik/odbiornik Home Network wzmacnia i rozszerza sieć.

Wnioski 

Wprowadzając ekosystem Home, SolarEdge wyraźnie rozgranicza instalacje domowe od komercyjnych. Dzięki magazynowi energii SolarEdge Home 48V, dopasowanemu falownikowi hybrydowemu SolarEdge Home Hub i nowoczesnemu oraz przełomowemu zasilaniu awaryjnemu SolarEdge Home, producent oferuje w pełni kompleksowe rozwiązanie które jest odpowiedzią na bieżące i przyszłe trendy w naszych domach.

Nasze życie może być nieprzewidywalne, ale energia wcale nie musi. Ekosystem SolarEdge zapewnia nam najwyższy poziom kontroli nad produkowaną i konsumowaną przez nas energią, zarówno tą elektryczną jak i cieplną, co daje nam właściwe poczucie wolności energetycznej w obliczu dynamicznie zmieniającego się świata współczesnych zasobów energetycznych.

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie