• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Recenzja: Sunny Tripower X

Recenzja Sunny Tripower X
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 03. kwietnia 2024
4 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Sunny Tripower X jest rozwiązaniem systemowym, stworzonym przez SMA z myślą o komercyjnych i wielkopowierzchniowych prywatnych instalacjach fotowoltaicznych. Charakteryzuje się przy tym dużą elastycznością, ponieważ zintegrowana funkcja System Manager umożliwia monitorowanie do pięciu falowników i jednego Energy Metera, a szeroki zakres napięcia wejściowego czyni go kompatybilnym z wysokowydajnymi modułami fotowoltaicznymi.

Budowa Sunny Tripower X

Oryginalna konstrukcja falownika sieciowego została zaprojektowana z myślą o jego funkcjonalności. Design obudowy opracowano z naciskiem na wydajne chłodzenie elementów elektronicznych, co zwiększa wydajność urządzenia. 

Istotnym aspektem projektu jest również modułowa budowa, umożliwiająca powiększanie systemu w przyszłości, a na prostotę instalacji i użytkowania wpływa korzystna lokalizacja układów śledzenia punktów MPP na spodzie falownika.

Kluczowe parametry techniczne:

Podłączenie do sieci:3-fazowe 
Moc nominalna AC:12 kVA 
Trackery MPP3
Połączenia łańcuchowe na MPPT: 2
Maks. prąd zwarciowy na MPPT:35 A
KomunikacjaEthernet, WLAN 
Liczba wejść cyfrowych:6 (dla FRE) 
Stopień ochrony:IP 65 
Wymiary:762 x 728 x 266 mm (wys. x szer. x gł.) 
Waga: 35,0 kg

Główne cechy systemu

W zamyśle producenta Sunny Tripower X jest nie tylko falownikiem, a kompleksowym, zintegrowanym systemem do zarządzania energią. W tym celu wykorzystuje funkcje, takie jak: 

SMA Smart Connected – jest to usługa automatycznego monitorowania systemu klasy premium. Na bieżąco dostarcza użytkownikowi informacje o pracy instalacji fotowoltaicznej, a cały System Manager monitoruje do pięciu falowników. 

SMA ShadeFix – mowa o technologii opracowanej celem zwiększenia uzysków instalacji PV również przy częściowym zacienieniu.

Integracja sektorów - w połączeniu z SMA Data Mangerem M oraz magazynami energii z serii Tripower Storage 60, Sunny Tripower X tworzy kompleksowy system magazynowania i zarządzania energią. Współpracując ze stacjami ładowania i pompami ciepła pozwala także maksymalizować autokonsumpcję przedsiębiorstwa. 

Dodatkowe zabezpieczenia – wykorzystuje zabezpieczenia łukochronne SMA ArcFix (AFCI) wykrywające łuki elektryczne i zapobiegające pożarom oraz opcjonalną ochronę przeciwprzepięciową DC. Oferuje także funkcje uproszczonej ochrony instalacji i sieci.

System Manager – zintegrowana funkcja System Manager zapewnia dostęp do oprogramowania Sunny Portal pracującego w ennexOS. Dzięki temu SMA Dynamic Power Control falownik może dynamicznie regulować moc czynną i bierną.

Integracja Sunny Tripower X

Producent podkreśla, że jedną z kluczowych cech falownika sieciowego jest łatwa obsługa wszystkich elementów systemu i jego integracja z istniejącymi instalacjami: składa się na nią prostota instalacji urządzeń wchodzących w jego skład, możliwość kontrolowania do pięciu falowników i jednego Energy Metera, funkcja centralnego uruchamiania systemu i kompatybilność z rynkowymi instalacjami PV. 

Na większą elastyczność urządzenia wpływa m. in. wyposażenie falownika w trzy układy śledzenia punktu MPP, możliwość przewymiarowania o 150% oraz funkcje uproszczonej ochrony sieci i instalacji. 

Dodatkowym ułatwieniem dla instalatorów i inwestorów jest pełna integracja z aplikacją 360° Professional Support, gwarantującym dostęp do Sunny Design, umożliwiającego projektowanie systemów, 360° App, służącym do projektowania, uruchamiania i serwisowania, oraz Smart Connected, czyli usługi automatycznego monitorowania.

Podsumowanie

Sunny Tripower X to falownik sieciowy o szerokim zakresie napięcia wejściowego i wysokiej wydajności, co czyni go urządzeniem zaprojektowanym dla komercyjnych i dużych, prywatnych instalacji fotowoltaicznych. Co przede wszystkim wyróżnia go jednak spośród innych rynkowych rozwiązań, to zintegrowana funkcja System Manager, czyniąca urządzenie kompleksowym systemem do zarządzania energią. W tym celu wykorzystuje szereg funkcji zwiększających korzyści i bezpieczeństwo inwestorów.

Wnioski

 • System Manager zintegrowany z Sunny Tripower X może monitorować do pięciu falowników i jednego Energy Metera.
 • Sunny Tripower X jest falownikiem sieciowym o funkcjach systemu do zarządzania energią.
 • Funkcje SMA ShadeFix i SMA ArcFIX zwiększają wydajność oraz bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej. 
 • Automatyczne monitorowanie instalacji umożliwia usługa Smart Connected. 
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie