• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Recenzja: SMA Energy System Home

Recenzja SMA Home Storage
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 22. listopada 2023
6 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Optymalne zarządzanie zmagazynowaną energią i maksymalizacja własnego zużycia - to jedne z podstawowych celów, jakie możemy osiągnąć z nowymi produktami SMA. Poprzez SMA Home Storage znany producent poszerza swoje portfolio o rozwiązanie przydomowego magazynowania energii. Przyjrzeliśmy się tym produktom bliżej i przygotowaliśmy krótką recenzję.

SMA Home Storage – praktyczne i wygodne 

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest kształt modułów bateryjnych. Ich kwadratowa, wąska konstrukcja, umożliwia wygodne stawianie jednego na drugim. Elastycznemu projektowaniu sprzyja tutaj możliwość montażu na ścianie, na podstawie (którą należy zamocować osobno) lub tyłem do siebie. Instalację przyśpiesza technologia plug-and-play.

SMA
Magazyn energii SMA 9,8 kWh

SMA Home Storage jest kompatybilny z falownikami hybrydowymi SMA Sunny Boy Smart Energy i SMA Sunny Tripower Smart Energy. Jego największą zaletą jest duża elastyczność. Dzięki modułowej konstrukcji, która daje możliwość rozszerzenia systemu o kolejne moduły bateryjne nawet 2 lata po instalacji. Pojemność jednego modułu bateryjnego wynosi 3,28 kWh, a cały system może być skalowalny do 16,4 kWh. W przypadku instalacji z 1-fazowym falownikiem Sunny Boy Smart Energy magazyn może składać się od 1 do 4 modułów, czyli jest skalowalny do pojemności 13,12 kWh. Przy systemie z 3-fazowym falownikiem SMA minimalna pojemność magazynu to 6,56 i może być rozszerzona do 16,4 kWh (od 2 do 5 modułów).  

Dużą zaletą SMA Home Storage jest trwałość ~8000 cykli ładowania. Pracę z systemem ułatwia relatywnie niewielka waga: 3.85 kg na moduł. Producent zadbał również o zgodność z wirtualnymi elektrowniami (VPP), a także oferuje 10 lat (8+2) gwarancji. Aby z niej skorzystać, należy zarejestrować magazyn w ciągu 30 dni w SMA Online Service Center. 

W kompleksowym ujęciu jest to magazyn energii stanowiący istotny element systemu SMA Home Energy Solutions, będącym rozwiązaniem dla wszystkich segmentów, umożliwiającym optymalne zarządzanie energią poprzez m. in. przesunięcie zużycia na godziny wieczorne, co sprawdzi się w przypadku wprowadzenia taryf dynamicznych. To daje nam kompleksowy system z wszystkimi komponentami od jednego producenta. Takie rozwiązanie ułatwia montaż, serwis i dalszą rozbudowę o kolejne elementy.

Sunny Tripower Smart Energy – mocny i lekki 

Trójfazowy falownik hybrydowy, który łatwo zainstalować z wykorzystaniem aplikacji dla instalatorów SMA 360°‬ i później połączyć z Sunny Home Managerem.

SMA
SMA Hybrid Sunny Tripower 6.0 Smart Energy

Sunny Tripower Smart Energy działając w SMA Home Energy Solutions umożliwia inteligentne zarządzanie systemem poprzez komunikację z akumulatorem, ładowarką EV, pompą ciepła i innymi urządzeniami. Dzięki niemu możemy kontrolować obciążenia bezpośrednie i pośrednie celem optymalizacji wykorzystania energii z OZE. Może także ładować magazyny energii w oparciu o prognozy pogody. Występuje w modelach 5-10 kW.  

Dużą zaletą tego falownika jest kompatybilność z akumulatorami wysokonapięciowymi. Cechuje się także 2 trackerami MPP i integracją z większymi systemami (oferuje przewymiarowanie i zużycie energii do 150% po stronie DC). Może działać elastycznie, poprzez ładowanie prądem stałym i zmiennym.

Uruchamiamy go za wykorzystaniem aplikacji SMA 360°, a cała instalacja przebiega bez otwarcia pokrywy. Nie został wyposażony w wentylator, więc unikamy potencjalnych awarii obracających się części. 

Sunny Tripower Smart Energy oferuje bardzo szybkie ładowanie i maksymalne zużycie baterii. Dzięki temu działa efektywnie nawet przy nieprzewidywalnej pogodzie. Jego moc umożliwia ładowanie baterii do pełna nawet przy zachmurzeniu. Bez magazynu energii działa natomiast jak standardowy falownik fotowoltaiczny, więc można go dołączyć do systemów PV, w których uzupełnienie o baterie prognozuje się dopiero na przyszłość.

SMA Sunny Home Manager 2 – inteligentne zarządzanie energią 

Kompletne rozwiązanie przeznaczone do monitorowania oraz zarządzania energią i wyposażone w zintegrowane urządzenie pomiarowe. Jest to home manager i energy meter w jednym, komunikujący się za pomocą SMA Sunny Portal i wykorzystujący prognozy pogodowe do ładowania akumulatorów i sterowania odbiornikami.

SMA
SMA Sunny Home Manager 2.0

Producent SMA podkreśla, że jego rozwiązania, łącznie ze wspomnianym SMA Sunny Home Managerze 2, są stworzone do optymalizacji autokonsumpcji. Pozwalają one na przesunięcie zużycia energii w przypadku wprowadzenia taryf dynamicznych. Poprzez inteligentne zarządzanie energią, dzięki temu systemowi możemy wykorzystać wieczorem energię zmagazynowaną za dnia. Sunny Home Manager 2 pozwala zarządzać instalacją PV w taki sposób, aby wykorzystać ekonomicznie wykorzystać energię z OZE. Robi to poprzez naukę z użyciem sztucznej inteligencji – sprawdza prognozy PV, prognozy obciążenia podstawowego i tworzy wzorce zużycia.

Do jednego managera możemy podłączyć do 24 urządzeń i aktywnie sterować 12. Montujemy go na szynie montażowej z 4TE. Oferuje pomiar 1-3 fazowy do 63A.

SMA EV Charger – szybkie i ekonomiczne ładowanie 

Ładowarka kompatybilna z wszystkimi pojazdami elektrycznymi ze złączem typu 2, integrowana z nowymi i istniejącymi instalacjami solarnymi. Dzięki zautomatyzowanemu przełączeniu faz oferuje maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.

SMA
Czy szukasz %s?

SMA EV Charger jest kompatybilny z SMA Sunny Home Managerem 2.0. Umożliwia to inteligentne ładowanie tylko z nadwyżek PV lub do określonego poziomu. Za sterowanie i wizualizację pracy odpowiada tutaj aplikacja SMA Energy, a o szybkości ładowania przeważa moc 22 kW. 

Jest to bardzo wydajny wallbox wyposażony w ochronę przed zaciemnieniem. Posiada także funkcję boost, która umożliwia ładowanie na jednej fazie do 7,4 kW. Włączony w zestaw SMA Home Energy Solutions wyposażony już w SMA Home Storage i SMA Sunny Home Manager pozwala na podniesienie zużycia własnego nawet do 65%.

Wnioski 

SMA stawia na sprzężenie segmentów i kompleksowe rozwiązania nie tylko magazynowania energii, ale również inteligentnego zarządzania nią celem zwiększenia autokonsumpcji. Teraz możemy to osiągnąć za sprawą portfolio poszerzonego o magazyny energii SMA Home Storage. 

Całościowo jest to przemyślany system od sprawdzonego i zaufanego producenta, zapewniającego wiarygodny i wieloletni serwis oraz wyróżniającego się w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

Podsumowanie 

 • SMA poszerza portfolio o magazyn energii dla gospodarstw domowych, SMA Home Storage. 
 • Z produktami od SMA możemy stworzyć kompleksowy system SMA Home Energy Solutions, pozwalający na maksymalizację zużycia własnego. 
 • Kompleksowe podejście do rozwiązań umożliwia nam korzystanie z produktów tylko jednego producenta, co ułatwia przyszły serwis. 
 • SMA Sunny Home Managerem pozwala na inteligentne zarządzanie energią z wykorzystaniem AI. 
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie