• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Magazynowanie energii - rozwiązania komercyjne

komercyjne magazynowanie energii z Memodo
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 16. listopada 2023
11 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

W ostatnim czasie wszystkie debaty w branży fotowoltaicznej skupiają się na dwóch tematach - wzrost cen energii i zmiana sposobu rozliczania. W związku z tym firmy instalacyjne dostają coraz więcej zapytań od klientów biznesowych o instalacje PV z komercyjnymi magazynami energii. Zapytaliśmy instalatorów o to, czy mają doświadczenie i wiedzę na temat tego typu rozwiązań dla firm. Zobacz, jakie były odpowiedzi. 

Spośród szerokiego grona specjalistów, tylko 3% określiło, że posiada bardzo dobrą wiedzę na temat magazynów energii. Niewiele większa grupa 7% uznała swoje doświadczenie i obycie z tymi technologiami za “dobre”. Najczęściej, bo w przypadku 38% ankietowanych, spotkaliśmy się z odpowiedzią “średnia”. Poziom “słaby” był drugą najpopularniejszą odpowiedzią i pojawił się w przypadku aż 31% pytanych. Biorąc pod uwagę przewidywania ekspertów odnośnie magazynów energii, liczby te warto poprawić - magazyny energii mogą już wkrótce stać się jednym z najpopularniejszych tematów wśród klientów firm instalatorskich.

Jak wygląda sytuacja magazynów energii na rynku? 

Instytucja badawcza TrendForce podaje, że chociaż pojemność magazynów energii na świecie w 2021 roku wynosiła 3 GWh, to w 2025 roku ma osiągnąć aż 136 GWh. Na błyskawiczny rozwój branży wpływa przede wszystkim wzrost popularności OZE. Specyfika odnawialnych źródeł energii sprawia, że wyprodukowaną przez nią energię warto magazynować celem późniejszego wykorzystania lub stabilizacji sieci. Prognozowany wzrost wiąże się przede wszystkim z projektami wielkoskalowymi.

To samo dzieje się na rynku europejskim. W 2018 roku magazyny energii stanowiły łącznie 1 GWh, zaś cztery lata później ich pojemność powiększyła się pięciokrotnie. O zwiększonej przystępności takich rozwiązań świadczą choćby zmiany cen: w 2013 roku 1 zmagazynowana kWh kosztowała 700 USD, a dzięki efektowi skali i nowym technologiom, w 2026 roku ma wynosić 100 USD/1kWh. Coraz częściej mówi się, że za przyrost mocy zainstalowanej w przyszłym roku w PV mają odpowiadać przede wszystkim projekty powyżej 50 kWh.

Liczby te znajdują odzwierciedlenie również w Polsce. Na koniec czerwca tego roku, na liście PSE instalacji planowanych do przyłączenia, znajdowało się 27 magazynów energii o łącznej mocy 3,9 GW. Obecnie, nieco ponad trzy miesiące później, jest to już 59 inwestycji z łączną mocą rzędu 9 GW. Oznacza to przyrost w tempie 1 GW miesięcznie, który w grudniu powinien oznaczać przekroczenie liczby 10 GW.

Dlaczego przedsiębiorstwom opłaca się magazynowanie energii? 

Wśród głównych zalet przede wszystkim warto wymienić efektywne zarządzanie zużyciem energii z OZE. Dla przykładu, przedsiębiorstwo pracujące od poniedziałku do piątku i posiadające instalację PV, nie wykorzystuje energii z OZE w weekend. Magazyn energii pozwoliłby ją przechować i wykorzystać w tygodniu. 

Inne korzyści będą wiązały się redukcją kosztów energii. Obecnie w godzinach nocnych 1 MWh potrafi kosztować 100 zł za 1 MWh, w godzinach 06:00 – 11:00 następuje pierwszy znaczący wzrost. Do drugiego dochodzi w godzinach popołudniowych, obecnie osiągając wartości nawet powyżej 400 zł za 1 MWh. Nie wiemy jeszcze jak te ceny będą kształtować się w przyszłym roku, ale eksperci są zgodni co do tego, że będą wyższe. Magazyn energii zaś pozwala magazynować energię, gdy jest tańsza i zużywać ją, kiedy kosztuje więcej. Warto pamiętać, że nawet bez instalacji PV możemy ładować magazyny w taryfie nocnej i wykorzystywać w taryfie dziennej. Posiadacze instalacji z kolei oszczędzą na kosztach dystrybucyjnych.

Jakie są najważniejsze funkcje magazynów energii? 

Co warto zaznaczyć - nie każda firma zyska na magazynie energii. Istnieją jednak liczne przedsiębiorstwa, dla których takie rozwiązanie oznacza liczne korzyści, oszczędności i wygodę. Najłatwiej możemy to określić na podstawie funkcji.

Zysk poprzez optymalizację autokonsumpcji 

Nadprodukcja to częste zjawisko przy instalacjach fotowoltaicznych. Żeby nie oddawać energii do sieci po niekorzystnych cenach, możemy ją zmagazynować i wykorzystać tego samego dnia, wieczorem. Jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne przy przechowywaniu 50-70% procent nadprodukcji. 

Z tego rozwiązania mogą skorzystać wszystkie firmy, które chcą zaoszczędzić na rachunkach za energię.

Ograniczenie wydatków z peak-shavingiem 

W przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, często takich, które korzystają z silników o mocy 20 kW, popularną praktyką jest określanie wysokiej mocy zamówionej, żeby unikać dużych kar za przekroczenie jej. Wiąże się to ze specyfiką urządzeń wymagających dużej mocy rozruchowej. Jak sprawdzić, czy dotyczy to Twojej firmy? Najlepiej uzyskać od wykres od operatora sieci z podziałem na piętnastominutowe odcinki, żeby określić realne zużycie. W takim wypadku może się okazać, że firma zamawia 100 KW, podczas gdy realne zużycie wymaga 60 KW.

Peak-shaving polega wówczas na wykorzystaniu magazynu energii w momentach, gdy potrzebna jest większa moc. Pozwala to firmie obniżać moc zamówioną i chroni przed jej przekraczaniem.

Zabezpieczenie firmy zasileniem awaryjnym 

To dobre rozwiązanie dla firm, które poniosłyby stratę w przypadku braku dostaw prądu z sieci. Dotyczy to na przykład przedsiębiorstw chłodniczych, ale także serwerowni. Standardowo posiadają już one zapasowe generatory, dlatego warto połączyć je z magazynami energii, żeby chociażby skrócić czas rozruchu.

Zwiększenie mocy produkcyjnej niższym kosztem 

Z wykorzystaniem magazynu energii można zredukować koszty dostarczanej energii i łatwiej rozbudować infrastrukturę ładowania. Wykorzystanie komercyjnych akumulatorów pozwala na zwiększenie wymaganej mocy bez dodatkowych kosztów związanych z rozbudową połączenia sieciowego.

Sprzedaż energii wyprodukowanej lub zakupionej 

Taryfy dynamiczne to temat budzący coraz większe zainteresowanie, ale do momentu wdrożenia go w Polsce, trudno określić opłacalność takich działań. Wiemy na pewno, że w niektórych europejskich krajach kupowanie energii po niskich cenach i sprzedaż, gdy są warte więcej, jest opłacalne. W Polsce jest za wcześnie na określanie potencjalnej stopy zwrotu, ale warto pamiętać, że magazyn może do tego w przyszłości posłużyć. 

Jak dobrać rozmiar magazynu energii? 

Znając już funkcje magazynów energii, możemy łatwiej określić, jakich rozmiarów akumulator będzie nam potrzebny. Przykładowo, jeśli głównym celem będzie peak-shaving, wymaga on znacznie mniejszej pojemności niż choćby optymalizacja autokonsumpcji. Zalecane przez Memodo rozwiązania, w zależności od potrzeb, to przede wszystkim:

BYD LVL dla mikro projektów komercyjnych 

Jest to domyślnie magazyn komercyjny do instalacji domowych, ale z powodzeniem wykorzystywany przy podstawowych potrzebach komercyjnych. Jego minimalna pojemność to 14 kWh, ale producent przewidział skalowanie nawet do 983 kWh. Przy tym rozwiązaniu trzeba pamiętać, że ograniczeniem będzie falownik i jego zdolność do ładowania baterii.

Sprawdzi się w sytuacjach, kiedy są potrzebne kilkugodzinne backupy po to, by na przykład zapewnić oświetlenie, obsługę elektrycznych drzwi i bram garażowych. Znajduje zastosowanie również w przypadku małych gospodarstw rolnych.

Mniejsze projekty komercyjne 

INTILION scalebloc power, GoodWe LYNX C - LX i ADS-TEX Energy StoraXe

Są to magazyny, które można już w określonych sytuacjach zamontować na zewnątrz budynków, ale standardowo muszą być wtedy częściowo zadaszone, a do tego będą zużywać prąd na samoregulację temperatury wewnątrz poprzez m. in. klimatyzację.

INTILION scalebloc power 

Akumulator komercyjny o pojemności netto 65,6 kWh i mocy AC 25-68 kW. Jest to rozwiązanie all-in-one z akumulatorem, falownikiem i wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi, gotowe do podłączenia dzięki sprzężeniu AC. Bezpieczeństwo takiego rozwiązania zapewnia mechaniczny system przeciwpożarowy, a połączenie z chmurą daje pełną dostępność serwisową.

GoodWe Lynx C - LX 

Magazyn energii zaprojektowany z myślą o projektach komercyjnych i przemysłowych. Oferuje pojemność netto 101-157 kWh i moc AC 50-55 kW. Jest kompatybilny z hybrydowym falownikiem o mocy 50 kW serii ETC i falownikiem bateryjnym o mocy 50 kW serii BTC, dzięki czemu można za jego pomocą modernizować nowe i istniejące systemy PV.

ADS-TEC Energy StoraXe 

Cechuje się pojemnością netto 37 kWh i mocą AC 25 kW. Kaskadowo można połączyć do pięciu systemów, a całość umożliwia zarówno optymalizację autokonsumpcji, jak i funkcję peak-shavingu. Sprawzają się również w przypadku projektów związanych z infrastrukturą ładowania.

Większe projekty komercyjne

ADS-TEC Energy PowerBooster i INTILION scalestac

Największe rozwiązania komercyjne teoretycznie można skalować niezależnie od potrzeb. Znajdują zastosowanie w przypadku dużych firm komercyjnych oraz farm solarnych. Można je umieszczać zarówno w szafkach, jak i poprzez tzw. rozwiązania kontenerowe, kiedy cały system pracuje wewnątrz klimatyzowanego, wyposażonego w ogrzewanie kontenera.

ADS-TEC Energy PowerBooster 

Wysokonapięciowy komercyjny akumulator o pojemności netto 79-112 kWh i mocy AC 60-75 kW. Z powodzeniem używany przy świadczeniu usług sieciowych, np. w przypadku wynajmu energii elektrycznej. Co istotne, jego zewnętrzna jednostka magazynowa może zostać rozbudowana do tej samej pojemności i wydajności.

INTILION scalestac 

Zoptymalizowany pod kątem maksymalnej efektywności i skalowalności, oferuje pojemność netto 139-831 kWh i moc AC 25-400 kW. Za pełną dostępność i monitoring usług odpowiada połączenie z chmurą, bezpieczeństwu sprzyja stopień ochrony IP11, a EMS umożliwia bezpośrednie mapowanie aplikacji. Tak jak INTILION scalebloc power, jest to produkt gotowy do bezpośredniego podłączenia dzięki sprzężeniu AC.

Wsparcie ekspertów 

W przypadku instalacji komercyjnego magazynu energii, ważne są nie tylko ich funkcje i rozmiary, ale również wsparcie doświadczonego i stabilnego partnera, który może pomóc zarówno na etapie projektowym, jak i podczas oraz po instalacji. 

Jako hurtownia fotowoltaiczna z najszerszą w Polsce ofertą oraz największym doświadczeniem w zakresie dystrybucji komercyjnych magazynów energii, takie wsparcie oferujemy wszystkim naszym klientom. Obecnie posiadamy rozwiązania takich marek jak: GoodWe, INTILION czy ADS-TEC, a już za chwilę w naszym portfolio pojawią się nowości od BYD i SMA. Dzięki tak rozbudowanej ofercie możemy doradzić rozwiązanie do każdego projektu. 

Podsumowanie 

Popularność magazynów energii na polskim rynku wzrasta w znaczącym tempie. Widzimy to nie tylko na podstawie danych opublikowanych przez PSE, ale również zmian zachodzących w branży i prognoz ekspertów, a także przewidywań dotyczących wzrostu cen za energię. 

Związane z nimi rozwiązania zapewniają przedsiębiorcom obniżenie rachunków za energię, rozbudowę infrastruktury niższym kosztem, a także zapewniają bezpieczeństwo związane z zasilaniem awaryjnym. Typ i rozmiar magazynu warto dopasować do konkretnych potrzeb firmy – a najlepiej jest to uczynić z zaufanym i doświadczonym partnerem. 

Wnioski

  • Rozwiązania komercyjnego magazynowania energii wkrótce mogą stać się równie popularne, co niegdyś pierwsze instalacje fotowoltaiczne. 
  • Funkcje takie jak optymalizacja autokonsumpcji, peak-shaving i backup mogą realnie wpłynąć na oszczędności i bezpieczeństwo firmy. 
  • Inwestycja w magazyn energii to poważna decyzja dla przedsiębiorstwa, dlatego pomagając przy niej, dobrze jest mieć wsparcie doświadczonego eksperta. 
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie