• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Wydajność i innowacje - z wizytą w fabryce Meyer Burger

MeyerBurger Fabryka
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 14. września 2022
5 min. czas czytania
Marta Sawicka
Marta Sawicka

Obecna sytuacja geopolityczna sprawia, że w najbliższych latach można spodziewać się większego niż dotąd zainteresowania lokalnymi rozwiązaniami. Czy oznacza to potencjalne problemy z dostępnością modułów? Aby się o tym przekonać, odwiedziliśmy znajdującą się w niemieckiej Solar Valley fabrykę szwajcarskiej marki Meyer Burger. To właśnie tam powstają najwydajniejsze na świecie moduły, dostępne w ofercie Memodo. Wniosek jest jeden - precyzja, doskonałe planowanie oraz automatyzacja i innowacyjność procesu produkcji sprawiają, że moduły made in Europe mogą być przyszłością.

Bezpieczeństwo energetyczne do 2030 roku dzięki planowi UE

Aktualna sytuacja geopolityczna sprawia, że jedną z najpilniejszych potrzeb stało się uniezależnienie Europy od importowanych z Rosji paliw kopalnych przed 2030 rokiem. Zmniejszenie importu, a z czasem całkowita rezygnacja z rosyjskich paliw (w pierwszej kolejności od gazu) pozwoli na znaczne zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego UE.

Jednym z głównych filarów polityki w tej dziedzinie stało się dofinansowanie OZE w ramach planu Komisji Europejskiej REPowerEU. Największym jego beneficjentem prawdopodobnie będzie sektor fotowoltaiki. Wynika to z EU Solar Strategy - unijnej strategii solarnej. To pierwszy tego typu dokument UE, którego wdrożenie ma doprowadzić do zwiększenia łącznej mocy elektrowni PV na terenie Unii aż do 600 GW przed 2030 rokiem.

Lokalna produkcja i europejskie rozwiązania

Osiągnięcie wspomnianego celu wymaga zaangażowania zarówno ze strony inwestorów, jak i producentów. Do tej pory jednym z decydujących czynników przy zakupie była cena. W dłuższej perspektywie konieczne jest jednak kładzenie nacisku na jakość i wydajność. Jednocześnie niezbędna jest gwarancja na produkty oraz ich dostępność, co oznacza konieczność zwiększenia lokalnej produkcji. Czy to możliwe?

Aby się tego dowiedzieć, wybraliśmy się z wizytą do zakładu produkcyjnego Meyer Burger w Bitterfeld-Wolfen koło Lipska. Moduły tej marki od dawna dostępne są w naszej ofercie. Produkowane są w całości na terenie Europy, co doskonale wpisuje się we wspomniane unijne założenia. Co więcej, marka deklaruje możliwości rozbudowy fabryki, dzięki czemu możliwe jest podwojenie produkcji.

W praktyce oznacza to większą dostępność modułów, nawet w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania, którego można spodziewać się w najbliższych latach.

Meyer Burger - jedyna taka fabryka w Europie

Strategiczne myślenie i planowanie to dla nas priorytet. Dlatego chętnie nawiązujemy współpracę z innowacyjnymi firmami, w których fabrykach powstają rozwiązania zmieniające energetykę solarną na lepsze. Meyer Burger od ponad 20 lat opracowuje nowe, coraz wydajniejsze moduły, które zarówno dla instalatorów, jak i inwestorów stały się synonimem najwyższej jakości.

Zakład w Biterfeld-Wolfen to jedyna taka fabryka w Europie - powstają w niej ogniwa, które następnie wchodzą w skład modułów. Co ważne, dalszy proces produkcji również ma miejsce w Niemczech, we Freibergu k. Drezna.

Produkcja jedyna w swoim rodzaju

Okazało się, że Meyer Burger nie tylko dba o wprowadzanie na rynek nowych, ciekawych rozwiązań. Innowacyjne pomysły, starannie zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach nie byłyby tak wyjątkowe, gdyby nie proces produkcji, w którym zwraca się uwagę na każdy detal. Wszystkie wyprodukowane elementy są poddawane dokładnej kontroli na różnych etapach produkcji. Dodatkowo cały proces jest w pełni zautomatyzowany, co pozwala na wyeliminowanie błędów i niedociągnięć wynikających z tzw. czynnika ludzkiego.

Warto podkreślić, że wiele sposobów produkcji, które mieliśmy okazję zaobserwować podczas wizyty, zostało opracowanych również przez Meyer Burger. Jako jedyni na świecie stosują wyjątkowe rozwiązania, które pozwalają odbiorcom cieszyć się jeszcze wyższą jakością wykończenia i niezawodnością gotowych produktów.

W wyrobach marki widoczne jest połączenie wiedzy i innowacyjności, która zmienia świat energetyki słonecznej. Know-how zostało opracowane na terenie Europy, gdzie pozostaje dzięki zabezpieczeniu za pomocą ponad 40 patentów. To gwarancja unikatowości i dostępności najnowocześniejszych rozwiązań - niezależnie od sytuacji na świecie.

Moduły Meyer Burger w Memodo

Produkty Meyer Burger to połączenie zaawansowanych ogniw heterozłączowych oraz opatentowanej technologii SmartWire. Umożliwia to tworzenie wysokowydajnych paneli PV, które wyróżniają doskonałe wyniki również przy słabym oświetleniu, a także duża wytrzymałość. Obecnie w portfolio Memodo znajdują się moduły bifacial szkło-szkło.

Niezależnie od wariantu, moduły Meyer Burger wyróżnia zdolność absorpcji energii znacznie większa, niż w przypadku ogniw konwencjonalnych. W porównaniu z nimi zapewniają nawet 20% większy uzysk energetyczny, również przy dużym zachmurzeniu oraz w godzinach rannych i wieczornych. Zdecydowanie największą zaletą jest gwarancja na produkt i na moc.

Moc modułuWymiaryMoc po upływie
1 roku
Moc po upływie 
25 lat
Gwarancja na
produkt / moc
Sprawność
Meyer Burger Black3751767 x 1041 x 35≥ 98% mocy początkowej≥ 92% mocy
początkowej
25 lat / 25 lat
Meyer Burger Glass3751722 x 1041 x 35≥ 98% mocy początkowej≥ 90,75% mocy
początkowej
30 lat / 30 lat

Wnioski:

 • aktualna sytuacja geopolityczna sprawia, że rozwój lokalnej branży OZE staje się koniecznością dla zapewnienia Europie bezpieczeństwa energetycznego,
 • marka Meyer Burger opracowuje nowe rozwiązania, a także produkuje swoje moduły oraz ich elementy wyłącznie na terenie Europy, co stanowi gwarancję ich jakości,
 • Obecnie w naszej ofercie znajdują się moduły o mocy 375 Wp Black, jak również glass-glass.

Foto: Meyer Burger

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie