• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Recenzja: Optymalizatory SolarEdge z serii S

Optymalizatory SolarEdge
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 30. kwietnia 2024
8 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Moduły, falowniki, magazyny energii

Moduły, falowniki, magazyny energii i stacje ładowania - z SolarEdge można posiadać wszystkie kluczowe komponenty PV od jednego producenta. Optymalizatory z serii S uzupełniają ten pakiet: z tymi kompaktowymi urządzeniami możesz zmaksymalizować wydajność swojego systemu od SolarEdge.

Ponadto, optymalizatory takie jak SolarEdge S440 z innowacyjnymi technologiami zwiększają bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej. Jak to działa i jak wydobyć maksymalną moc z modułów za pomocą optymalizatorów mocy SolarEdge?

Czym jest optymalizator mocy dla instalacji PV?

Optymalizator zwiększa kontrolę inwestora nad instalacją fotowoltaiczną, sterując modułami PV niezależnie od siebie. Urządzenie to jest w stanie regulować, optymalizować oraz włączać i wyłączać poszczególne panele. Dzięki temu możemy uniknąć sytuacji, w której wydajność systemu spada ze względu na gorsze funkcjonowanie pojedynczego modułu lub zbyt niskie napięcie. Efekt ten osiągamy poprzez podłączenie optymalizatora mocy SolarEdge do każdego modułu - wyjątkiem są większe instalacje, w których jeden optymalizator przypada na dwa panele.

Optymalizatory mocy SolarEdge mają zastosowanie zarówno w sektorze domowym, jak i w przypadku instalacji komercyjnych i tych na gruncie. 

Zalety optymalizatorów mocy SolarEdge

Wszechstronne optymalizatory SolarEdge wyróżniają się przede wszystkim dwiema głównymi zaletami: efektywnością i bezpieczeństwem. Przyjrzyjmy się tym zaletom dokładniej:

Maksymalna efektywność fotowoltaiczna dzięki optymalizatorom mocy SolarEdge

Zadaniem optymalizatorów fotowoltaicznych jest zadbanie o to, że instalacje będzie osiągać maksymalną wydajność. Optymalizatory SolarEdge idą o krok dalej: identyfikują uszkodzone i zacienione moduły, korzystając przy tym z następujących technologii:

 • Monitorowanie każdego modułu:
  Monitorowanie systemu odbywa się w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji mySolarEdge. Każdy optymalizator posiada własny punkt mocy maksymalnej (MPP Tracker), dzięki czemu możesz dokładnie śledzić dane wydajnościowe. Optymalizator przesyła wszystkie dane do modułu za pomocą PLC (Power Line Communication, komunikacja przez kabel zasilający), a następnie do falownika i aplikacji monitorującej. Ponieważ każdy moduł jest połączony z własnym optymalizatorem, możesz bardzo wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości, takie jak choćby mikrouszkodzenia. Monitorowanie dokładnie na poziomie modułu pozwala również na wykrycie zabrudzeń lub nieplanowanych zacienień, na przykład spowodowanych nową budowlą w sąsiedztwie.
 • Zasada stałego napięcia:
  Zacieniony lub uszkodzony moduł generuje mniejszą moc, co powoduje spadek napięcia. Fluktuacje napięcia na linii stringu zmniejszają jego efektywność i mogą wpłynąć na żywotność systemu. Dlatego optymalizatory SolarEdge działają z ustalonym napięciem stałym DC wynoszącym 350 Vdc (1-fazowe) lub 750 Vdc (3-fazowe).
 • Power Boost dla optymalnej wydajności:
  Monitorowanie pozwala również obserwować starzenie się modułów na przestrzeni lat. Każdy moduł starzeje się we własnym tempie, a SolarEdge Power Boost rozpoznaje te, które robią to wcześniej i przenosi do nich energię z wydajniejszych paneli. W ten sposób moc łańcucha nie jest ukierunkowana na najsłabszy moduł i trwale maksymalizujemy uzysk energii.
 • Zarządzanie zacienieniem:
  W przeciwieństwie do innych optymalizatorów, optymalizatory mocy SolarEdge nie wyłączają całkowicie danego modułu w przypadku zacienienia. Moduł nadal wytwarza moc na niższym poziomie bez negatywnego wpływu na inne moduły w łańcuchu lub cały łańcuch.
 • Elastyczność:
  Dzięki indywidualnemu monitorowaniu i elastycznej konstrukcji systemy SolarEdge z optymalizatorami mocy nadają się również do różnych typów dachów. Oprócz obszarów częściowo zacienionych, w planowaniu można również uwzględnić różne nachylenia lub orientacje. W większości przypadków pozwala to na zwiększenie lub przewymiarowanie mocy prądu stałego: system fotowoltaiczny optymalnie wykorzystuje wówczas dostępną przestrzeń. 

Większe bezpieczeństwo podczas konserwacji i w sytuacjach awaryjnych

SolarEdge słynie z bezpieczeństwa i niezawodności, dlatego też systemy tego producenta są często wybierane w przetargach publicznych. Wynika to głównie z zastosowania innowacyjnych technologii:

 • SafeDC™:
  Technologia ta umożliwia optymalizatorom mocy SolarEdge obniżenie napięcia na moduł do 1 V DC w przypadku awarii. Oznacza to, że w łańcuchu z 12 modułami będzie funkcjonować wyłącznie napięcie 12 V. Jeśli system fotowoltaiczny działa w trybie SafeDC™, nie ma zagrożenia dla pracowników serwisu podczas napraw lub służb ratunkowych - na przykład w przypadku szkód pogodowych lub pożaru.
 • SenseConnect:
  SenseConnect to system wczesnego ostrzegania, podobny do samochodowego asystenta hamowania. System monitorowania termicznego wykrywa nieprawidłowe zachowanie i nadmierne temperatury w złączach DC i kablach. W takim przypadku SenseConnect wyłącza system i natychmiast informuje o tym operatora systemu i instalatora za pośrednictwem aplikacji SolarEdge Monitoring App. To wczesne wykrywanie może na przykład zapobiec wyładowaniom łukowym spowodowanym wadliwą wtyczką lub kablem.
 • Wykrywanie łuku:
  Jeśli SenseConnect przypomina asystenta hamowania, to wykrywanie łuku elektrycznego jest jak poduszka powietrzna: ma na celu zapobieganie sytuacjom w przypadku wystąpienia usterki, na przykład po uszkodzeniu spowodowanym przez trudne warunki pogodowe. Jeśli system SolarEdge rozpozna, że występuje łuk elektryczny, natychmiast wyłącza system. Aplikacja monitorująca informuje o tym bezpośrednio użytkownika i właściciela systemu. Dzięki temu można działać tak szybko, jak to możliwe.
 • Firefighter Gateway:
  Umożliwia scentralizowane zarządzanie bezpieczeństwem systemów SolarEdge. W przypadku pożaru lub powodzi strażacy mogą natychmiast zatrzymać produkcję energii przez system fotowoltaiczny SolarEdge. Odbywa się to ręcznie za pomocą wyłącznika awaryjnego lub automatycznie za pośrednictwem dedykowanego panelu sterowania straży pożarnej na falowniku SolarEdge. Aktywuje to wspomniany powyżej tryb SafeDC™.

Odpowiedni optymalizator mocy SolarEdge dla instalacji przydomowych

Dla sektora instalacji przydomowych zalecamy modele SolarEdge S440 i S500 sterujące modułami o mocy odpowiednio 440 i 500 Wp. 

Model

S440

S500

Maks. 
moc wejściowa

440 W

500 W

Maks. 
prąd wejściowy na moduł

14,5 A

15 A

Maks. 
napięcie wejściowe (VOC)

60 V

60 V

Liczba 
obsługiwanych modułów

1

1

Jak zainstalować optymalizatory mocy SolarEdge?

Podczas instalacji systemu fotowoltaicznego SolarEdge należy podłączyć optymalizatory do wszystkich modułów. Instalacja optymalizatorów mocy SolarEdge jest szybka i łatwa: przykręca się je do konstrukcji wsporczej za pomocą zwykłej śruby z łbem młotkowym M8, podłącza do modułu za pomocą krótkich kabli wejściowych i podłącza do kabli wyjściowych (2,3 m dla sektora instalacji przydomowych). Dzięki technologii PLC nie trzeba podłączać żadnych dodatkowych kabli do transmisji danych. Podczas instalacji optymalizatorów SolarEdge każdy optymalizator jest powiązany ze swoją pozycją na dachu za pomocą kodu QR. Zapewnia to precyzyjne i prawidłowe monitorowanie po uruchomieniu.

Ponieważ SolarEdge dopracowuje swoje produkty w najdrobniejszych szczegółach w celu optymalizacji wydajności, optymalizatory SolarEdge nowej generacji S są kompatybilne tylko z falownikami SolarEdge. Współpracują one jednak ze wszystkimi standardowymi modułami fotowoltaicznymi dostępnymi na rynku. Jeśli optymalizator ulegnie uszkodzeniu lub awarii, można go łatwo wymienić, ponieważ najnowsza generacja optymalizatorów mocy SolarEdge jest zawsze kompatybilna wstecz.

Podsumowanie

Optymalizatory mocy SolarEdge serii S łączą wydajność z innowacyjnymi technologiami bezpieczeństwa i umożliwiają monitorowanie wydajności każdego modułu w czasie rzeczywistym. Jeśli chcesz podnieść wydajność i bezpieczeństwo systemu solarnego na wyższy poziom, optymalizatory SolarEdge są dobrym wyborem.

Wnioski

 • Optymalizatory mocy SolarEdge pozwalają na maksymalizację wydajności systemu, ponieważ oferują szereg technologii związanych z utrzymywaniem stałego, wysokiego napięcia na stringu.
 • Zastosowanie ich wiąże się również ze zwiększeniem bezpieczeństwa w przypadku awarii lub konieczności prowadzenia akcji ratunkowych.
 • Dzięki funkcjom PowerBoost i zarządzaniu zacienieniem, optymalizatory mocy SolarEdge zwiększają uzyski z instalacji PV.
 • Jedną z ich wykorzystania jest również precyzyjny monitoring pracy modułów.
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie