• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 10.05

Memodo News 10.05
Zaktualizowane 10. maja 2024
4 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Ustawa o odmrożeniu cen energii zatwierdzona

Projekt ustawy zakładającej utrzymanie maksymalnej stawki energii elektrycznej w drugim kwartale 2024 roku został zatwierdzony przez Radę Ministrów i teraz będzie przedmiotem prac sejmowych. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, rząd zdecydował się kontynuować politykę ceny maksymalnej. W przeciwieństwie do ubiegłego półrocza i roku 2023 wyniesie ona jednak 500 zł/MWh netto dla gospodarstw domowych w obrębie ustawowych limitów.

W porównaniu do wcześniejszej stawki 412 zł/MWh netto oznacza to wzrost rachunków za energię elektryczną dla odbiorców końcowych w nadchodzących miesiącach. Analogiczny mechanizm obejmie również przedsiębiorstwa, w tym wypadku z ceną maksymalną w wysokości 693 zł/MWh netto.

Wdrożony zostanie również jednorazowy bon energetyczny dla osób około 3,5 miliona gospodarstw domowych o najniższych dochodach. Więcej o planowanym bonie energetycznym pisaliśmy we wcześniejszym wydaniu Memodo News.

Odmowy od operatorów dla źródeł o mocy 83 GW

Z raportu Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w 2023 roku operatorzy sieci wydali łącznie 7448 odmowy o wydanie warunków przyłączeniowych dla planowanych jednostek wytwórczych o łącznej mocy ponad 83 GW. Dla porównania, we wcześniejszym roku wolumen ten wynosił 7023, ale na sumowanych na 51,05 GW mocy zainstalowanej. Za główną przyczynę podaje się brak warunków technicznych związany z przeciążeniem sieci średniego i wysokiego napięcia. Liczne odmowy najbardziej odczuło województwo mazowieckie, zachodniopomorskie i wielkopolskie. 

Z podsumowania wynika, że 3568 odmowy wiązały się z brakiem warunków technicznych, kolejne 2231 z względami ekonomicznymi, a pozostałe 1649 przypadków dotyczyło obu tych powodów. 

Nowe dofinansowanie na zakup auta elektrycznego

Dotychczas największym programem dofinansowań na zakup samochodów elektrycznych był program Mój Elektryk, w ramach którego udzielane jest wsparcie na kupno lub leasing pojazdów zasilanych energią wyłącznie elektryczną. Jego łączny budżet od 2021 roku wynosi 900 mln zł, z czego wypłacono już ponad 643,8 mln zł na rzecz 17 038 wniosków.

Teraz jednak, w ramach zarządzania środkami z Krajowego Planu Odbudowy, rząd zapowiedział przeznaczenie kwoty 373,75 mln euro, czyli około 1,6 mld zł, na nowy program wspierający zakup używanych samochodów elektrycznych. Środowiska eksperckie bardzo pozytywnie oceniają tę decyzję, a Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności podkreśla, że krajowy rynek bazuje głównie na pojazdach używanych. W założeniach może to pozwolić zniwelować różnicę między średnim wiekiem samochodów elektrycznych (7 lat) a spalinowych (15 lat) w Polsce.

Wotum nieufności wobec szefowej resortu klimatu

Wczoraj (08.05) w Sejmie trwały prace związane z przyszłością polskiej energetyki. Dotyczyły one między innymi zatwierdzonego przez Radę Ministrów projektu o odmrożeniu cen za energię elektryczną oraz bonu energetycznego, ale również omawianego w ostatnich dniach wotum nieufności względem Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrująca wniosek związany z szefową resortu klimatu wydał negatywną opinię na rzecz wotum nieufności - 18 członków komisji zagłosowało przeciw, a głos za oddało 12 osób. Następnie w głosowaniu sejmowym zapadła decyzja o odrzuceniu wotum. 

Wyróżnienie Top Energy Innovation of the Year

Trina Solar, jeden z wiodących producentów modułów fotowoltaicznych, została wyróżniona prestiżową nagrodą Top Energy Innovation of the Year za udział w projekcie Waterloo Terrace realizowanym we współpracy z organizacją non-profit Foundation Communities.

Inicjatywa polega na tworzeniu w Austin przystępnych cenowo kompleksów apartamentów, do których za sprawą Trina Solar będzie docierała teraz zielona energia, co przełoży się na niższe koszty operacyjne organizacji. Przedstawiciele Foundation Communities podkreślają, że pozwoli im to zainwestować większe pieniądze w niesienie pomocy rezydentom i kolejnym beneficjentom. 

Nie jest to pierwsza taka działalność ze strony Trina Solar, wcześniej wspierającej powstawanie ekologicznych społeczności energetycznych w Niemczech i promującej dostęp do zielonej energii na obszarach wiejskich w Chinach.

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie