• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Memodo News 17.05

Memodo News 17.05
Zaktualizowane 01. stycznia 2024
4 min. czas czytania
Memodo Redaktion
Redakcja Memodo

Rząd zainwestuje 85 mld w infrastrukturę energetyczną

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało do wiadomości publicznej, że rząd podpisał już trzy umowy dotyczące realizacji inwestycji z Funduszy Europejskich. Zawarto je z PGE Dystrybucja oraz ENERGA Operator w zakresie projektów rozbudowy i modernizacji infrastruktury energetycznej. 

Łącznie państwo przeznaczy 85 mld zł na poprawę stanu polskich sieci, z czego 15 mld zł to fundusz na bezzwrotne dotacje, a 70 mld zł będzie przekazywane w formie pożyczek. Celem ma być unowocześnienie polskiej energetyki m. in. poprzez inwestycje w inteligentne sieci, co ma ułatwić współpracę infrastruktury z odnawialnymi źródłami energii.

Całkowita wartość pierwszych trzech projektów to 220,759 mln zł, a dofinansowane zostaną one na kwotę łącznie 145,114 mln zł. 

Kolejne zmiany w programie Czyste Powietrze

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje kolejne działania związane z uszczelnieniem programu Czyste Powietrze. Z konieczności chronienia beneficjentów przed nieuczciwymi praktykami, rząd postanowił ograniczyć dofinansowywanie wspieranych urządzeń do listy do tych, które znajdują się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). 

Ze względu na to, że do wpisania na listę wymagana jest akredytacja laboratorium znajdującego się na terenie UE lub EFTA, a okres przejściowy kończy się 13.06, resort klimatu umożliwi producentom tymczasowy wpis na listę, o ile ich produkty dysponują europejskim znakiem jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. Takie rozwiązanie na wspomóc producentów, którzy nie zdążyli uzyskać akredytacji, ale będzie ono obowiązywać wyłącznie do końca grudnia bieżącego roku.  

Unia Europejska pomaga kolejnym producentom PV

Komisja Europejska proponuje rekomendacje dotyczące wsparcia producentów energii odnawialnej w Unii Europejskiej, dążąc do osiągnięcia celu - 42,5% udziału zielonej energii do 2030 roku. Kluczowym narzędziem ma być wprowadzenie systemu aukcyjnego, którego skuteczność w przyśpieszaniu rozwoju OZE już wcześniej została potwierdzona. 

UE podkreśla przy tym konieczność harmonizacji zasad wsparcia w celu uniknięcia zróżnicowania i opóźnień inwestycyjnych. Nowy system aukcyjny, preferowany przez KE, opiera się na dwustronnych kontraktach różnicowych, promując innowacje i zrównoważony rozwój. Komisja podkreśliła także istotę transparentności aukcji i indeksacji cen, chroniącej zarówno inwestorów, jak i odbiorców końcowych. 

Zaplanowane aukcje mają być ogłaszane na specjalnej platformie unijnej, co w zamyśle ma zapewnić stabilność rynku i ułatwić inwestycje w energię odnawialną.

USA podnosi cła na chińskie produkty PV i EV

Administracja Biden-Harris poinformowała o planowanym wprowadzeniu podwyżek ceł na produkty sprowadzane z Chin. Obejmą one między innymi ogniwa fotowoltaiczne, w przypadku których stawka cła zostanie zwiększona z 25% do 50%, a także pojazdy elektryczne, w przypadku których z 25% cła zostaną podniesione do 100%.

Środki te mają zabezpieczyć amerykańskie firmy, lokalną produkcję i rozwój krajowej technologii. Program “Investing in America” zainicjował już inwestycje warte ponad 860 mld dolarów, a podwyżki ceł mają zabezpieczyć te inwestycje i wesprzeć rozwój krajowej produkcji energii słonecznej oraz przyszłość przemysłu motoryzacyjnego. 

Zgodnie z prognozami, moc energetyki słonecznej w USA wzrośnie do 673 GW do 2034 r., zasilając ponad 100 mln domów. Wprowadzone cła mają umożliwić realizację tych celów.

Nowatorska instalacja fotowoltaiczna w Szczecinie

Dwa tygodnie temu wspominaliśmy o rozwoju niemieckiej fotowoltaiki balkonowej. Rozwiązania alternatywne dla dachowych elektrowni słonecznych rozwijają się również w Polsce, a dobrym przykładem tego jest nowatorska inwestycja w Szczecinie, którą można zobaczyć na ulicy Łabędziej 30. 

Jest to element działań spółdzielni mieszkaniowej “Śródmieście”, która w 2016 roku uzyskała dofinansowanie od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na inwestycje w odnawialne źródła energii. Od tego czasu, wsparta również unijną dotacją, spółdzielnia zamontowała już panele fotowoltaiczne na 129 blokach, osiągając łącznie moc zainstalowaną w wysokości 1,353 MW.

W ramach tych inwestycji powstają również nowatorskie projekty - w tym elektrownie słoneczne nie na dachach, ale tak jak w przypadku wspomnianej ul. Łabędziej 30, wzdłuż bocznej ściany bloku, obok balkonów. 

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie