• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Taryfy dynamiczne - sprawdź najnowsze zmiany

Taryfy_dynamiczne
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 24. kwietnia 2024
4 min. czas czytania
Marta Sawicka
Marta Sawicka

Ministerstwo Klimatu opracowało propozycję zmian w ustawie dotyczącej odnawialnych źródeł energii, które dają możliwość dobrowolnego przejścia na taryfy dynamiczne. W razie przystąpienia do tego rozwiązania, prosumenci zostaną nagrodzeni dodatkowym bonusem.

Na czym polega zmiana?

Z zapisów opublikowanych w rejestrze prac legislacyjnych rządu wynika, że po zmianach w ustawie dotyczącej OZE prosumenci, którzy obecnie korzystają z systemu net-billing, będą mieć możliwość pozostania przy dotychczasowym sposobie rozliczeń. Przejście na taryfy dynamiczne będzie więc dobrowolne. MKiŚ wyjaśnia, że zachętą do zmiany systemu rozliczeń ma być szansa na zwiększenie zwrotu nadpłaconych przez prosumentów środków za energię elektryczną wprowadzaną do sieci w ciągu kolejnych 12 miesięcy do 30%. W przypadku prosumentów, którzy zdecydują się pozostać przy obecnym systemie, wysokość zwrotu nadpłaty pozostanie na poziomie obecnie obowiązującym, czyli 20%.

Taryfy dynamiczne – o co właściwie chodzi?

Taryfy dynamiczne miały zrewolucjonizować sposób rozliczeń za zużytą energię elektryczną, poprzez uwzględnienie zmieniających się cen energii w ciągu dnia. Najbardziej popularną formą są taryfy godzinowe. W odróżnieniu od tradycyjnych taryf, np. taryfy G11, która utrzymuje stałą cenę za kilowatogodzinę przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia, taryfy dynamiczne reagują na wahania cen energii, w zależności od pory dnia, sezonu oraz dostępności źródeł energii odnawialnej. W godzinach szczytu, gdy zapotrzebowanie na energię jest największe, ceny mogą rosnąć, podczas gdy w godzinach nocnych, gdy popyt maleje, ceny zwykle są najniższe. Taki model umożliwia konsumentom większą kontrolę nad wydatkami za energię. 

Dlaczego taryfy dynamiczne są potrzebne?

Nie ma żadnych wątpliwości, że przy wzroście udziału OZE taryfy dynamiczne są nieuniknione. W Polsce co raz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem ujemnych cen prądu na rynku bilansującym. Występują one w okresach nadmiernego dostarczania energii do sieci elektrycznej. Wówczas wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr czy słoneczne, jest wysokie, a popyt na energię jest niski. Z powodu nadmiaru generowanej energii Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) reagują poprzez wyłączenie fotowoltaiki (dotyczy to farm, nie indywidualnych prosumentów). Wcześniej taka sytuacja zdarzała się wyłącznie w weekendy, jednak w ostatnim czasie po raz pierwszy tego typu interwencje miały miejsce również w dni robocze. Wyłączenia PV będą coraz częstsze, dlatego niezbędne są zmiany, które zmotywują prosumentów do dostosowania się do popytu i podaży na rynku. Taryfy dynamiczne są koniecznym impulsem do racjonalnego gospodarowania energią elektryczną.

Czy to się opłaca?

Nowe propozycje legislacyjne rządu spotkały się z uwagami ekspertów branży OZE, którzy uznają je za niewystarczające. Brakuje w nich konkretów, a proponowane zachęty do zmiany sposobu rozliczeń są postrzegane jako niezbyt atrakcyjne. Wciąż brakuje również informacji o dofinansowań na fotowoltaikę, które mogłyby zmienić perspektywę oceny zapowiadanych zmian. Szczególnie w kontekście odpowiedniego wsparcia na zakup magazynu energii, bez którego taryfy dynamiczne nie mogą się opłacać. O zaletach tych rozwiązań pisaliśmy już wielokrotnie. Czekamy więc z niecierpliwością na dalsze informacje, którymi na pewno będziemy się dzielić na bieżąco.

Podsumowanie

Ministerstwo Klimatu proponuje zmiany w ustawie dotyczącej odnawialnych źródeł energii, umożliwiając prosumenckie przejście na taryfy dynamiczne z dodatkowym bonusem. Taryfy te uwzględniają zmieniające się ceny energii w ciągu dnia, co daje konsumentom większą kontrolę nad wydatkami. Zmiana ma motywować do dostosowania się do popytu i podaży na rynku energii, szczególnie w kontekście rosnącego udziału OZE. Jednak propozycje spotkały się z krytyką, brakuje konkretnych zachęt i wsparcia finansowego, co sprawia, że oceniane są jako niewystarczające przez branżę OZE. Wciąż czekamy również na szczegóły programu Mój Prąd. Informacje o aktualnych dofinansowaniach znajdziesz tutaj.

Wnioski

 • Zmiany w ustawie dotyczącej odnawialnych źródeł energii mają na celu zachęcenie prosumenckiego przejścia na taryfy dynamiczne, co może przyczynić się do większej elastyczności w zarządzaniu zużyciem energii elektrycznej.
 • Wzrost udziału OZE stawia przed Polską wyzwania związane z nadmiernym dostarczaniem energii do sieci elektrycznej, dlatego taryfy dynamiczne są niezbędne.
 • Propozycje rządu nie spełniają oczekiwań branży OZE, która domaga się konkretniejszych zachęt i wsparcia finansowego.
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie