• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Ranking domowych magazynów energii 2024

Jaki magazyn energii dla domu
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 21. lutego 2024
5 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Uniwersytet Nauk Stosowanych w Berlinie (HTW Berlin) już od siedmiu lat przeprowadza porównanie istniejących na rynku systemów magazynowania energii elektrycznej. W tym roku ocenie poddano ponad dwadzieścia rozwiązań od czternastu producentów. Wiele z nich znajduje się w ofercie Memodo, dlatego podsumowaliśmy dla Was wyniki. 

Magazyn energii dla domu – najważniejsze parametry

Do przeprowadzenia porównania, badacze z HTW Berlin wykorzystali wskaźnik wydajności SPI (System Performance Index). Opiera się on na istnieniu hipotetycznego systemu magazynowania energii o stuprocentowej wydajności, porównywanego z rzeczywistymi rozwiązaniami w zaawansowanym modelu symulacyjnym. 

Analiza obejmuje dwie kategorie. Pierwsza to 5kW dla gospodarstwa domowego wyposażonego w moduły fotowoltaiczne i magazyn energii. Druga, 10kW, dotyczy gospodarstwa domowego z instalacją poszerzoną o wallbox i pompę ciepła, która zużywa odpowiednio więcej energii elektrycznej. Tegoroczną nowością jest również uwzględnienie systemów, w których zużycie prądu jest bardzo niskie.

W ramach badania zweryfikowano różne kombinacje kompatybilnych ze sobą magazynów energii i falowników. W naszym podsumowaniu skoncentrujemy się na produktach od sprawdzonych producentów, którzy zakwalifikowali się najwyżej w rankingu.

Kategoria 10kW dla domu – jaki magazyn jest najlepszy?

Fronius i BYD

Jeden z najlepszych wyników osiągnął system magazynowania energii zbudowany z falownika Fronius Symo GEN24 10.0 Plus. Wykorzystano go z magazynem energii BYD Battery-Box Premium HVS 10.2. Jak blisko udało mu się zbliżyć do teoretycznego modelu o stuprocentowe wydajności? Bardzo – zestaw ten zakończył badanie z wynikiem 95,4%, tym samym awansując w porównaniu do ubiegłorocznego wyniku. 

BYD & Fronius
BYD Battery-Box Premium HVS 10.2 wysokonapięciowy z Fronius Symo GEN24 10.0 Plus

GoodWe z… GoodWe

Wydajność na poziomie 94,9% osiągnął również system magazynowania energii GoodWe Lynx Home F Plus. Złożony jest z wysokonapięciowego magazynu energii GoodWe LX F16.0-H-2.0 i falownika hybrydowego GoodWe LX F16.0-H-2.0. Warto podkreślić, że zestaw ten został doceniony jako jedno z dwóch najlepszych rozwiązań pochodzących w całości od jednego producenta.  

GoodWe & GoodWe
GoodWe Lynx Home F Plus - LX F16.4-H z GoodWe ET Plus -GW10K-ET

Kostal i BYD

Ponownie widzimy w zastosowaniu magazyn energii BYD Battery-Box Premium HVS, tutaj w wersji 12.8. Połączony jest z falownikiem KOSTAL PLENTICORE plus G2 10. W tym wypadku też mamy do czynienia z wynikiem 94,9% SPI. Warto podkreślić, że bardzo dobre wydajność osiągały również zestawienia z magazynem BYD w wyższych klasach kWh. Ten zestaw również znajdziecie w e-shopie Memodo

BYD & Kostal
BYD Battery-Box Premium HVS 12.8 wysokonapięciowy z Kostal Plenticore plus 10

Najlepszy magazyn dla domu w kategorii 5kW

Fronius i BYD

Po bardzo dobrych wynikach z ubiegłego roku, zestaw Battery-Box Premium HVS 7.7 i Primo GEN24 6.0 utrzymuje się na podium z osiągiem SPI na poziomie 92,6%.  

BYD & Fronius
BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 wysokonapięciowy z Fronius Symo GEN24 6.0 Plus

Kostal i BYD

Sprawdzony zestaw uzyskany poprzez połączenie falownika KOSTAL PLENTICORE plus 5.5 z magazynem energii BYD Battery-Box Premium HVS 7.7. Zajął trzecie miejsce z SPI w wysokości 92.2%. Tym samym magazyn energii BYD o pojemności 7,68 kWh pojawił się zarówno na trzecim, jak i drugim miejscu rankingu. 

BYD & Kostal
BYD Battery-Box Premium HVS 7.7 HV z Kostal Plenticore plus 5.5

Sytuacja rynkowa magazynów energii w Polsce

Jak badanie HTW Berlin ma się do sytuacji polskiej branży fotowoltaicznej? Podstawowym celem analizy jest dostarczenie niemieckim firmom i prosumentom miarodajnego porównania rynkowych rozwiązań – rozwiązań, które zyskują na popularności również w Polsce.

Niskie i niestabilne stawki za energię rozliczaną przez prosumentów w net-billingu, problemy z wydajnością sieci energetycznej, zapowiedziane przez rząd odmrażanie cen energii i wejście taryf dynamicznych dla prosumentów – wszystko wskazuje na to, że rok 2024 będzie zdominowany przez autokonsumpcję. Magazyny energii są natomiast najlepszym rozwiązaniem, które pozwala zwiększyć zużycie własne i czyni fotowoltaikę tym, czym zawsze miała być: narzędziem do produkcji i wykorzystania własnego prądu. 

Producenci PV zdają sobie sprawę z tego faktu. Widzimy to chociażby po liczbie magazynów energii prezentowanych na ENEX 2024. Tak samo jest w przypadku rządzących. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystąpiło do UE o dodatkową pulę na magazyny energii w ramach Funduszu Modernizacyjnego. Są już zapowiedzi, że będą finansowane też w ramach programu Moja Elektrownia Wiatrowa. Nie da się zatem ukryć, że magazyny energii to nadchodzący trend polskiej fotowoltaiki.

Podsumowanie

Analiza systemów magazynowania energii przeprowadzona w tym roku przez HTW Berlin udowodniła, że rozwiązania ze sprzężeniem prądu stałego są nadal najkorzystniejsze i najpopularniejsze. W ten sposób działa ponad 80% systemów zainstalowanych w Niemczech. Połączenie wysokonapięciowych akumulatorów litowo-jonowych z falownikami hybrydowymi nadal jest najbardziej wydajne. 

Ważną częścią porównania jest docenienie rozwiązań z jednego źródła. W poprzednich latach uniwersytet podkreślał istotność elastyczności i interoperacyjności między produktami różnych marek, teraz natomiast coraz większa liczba producentów – z wyjątkiem bardzo elastycznych magazynów od BYD – zaczyna kłaść nacisk na własne systemy. Optymalizacja tego typu przyniosła sukces między innymi GoodWe, który dzięki rozwiązaniu “all in one” znalazł się od razu w pierwszej piątce.

Wnioski

 • Falowniki producentów GoodWe, Kostal i Fronius osiągnęły bardzo dobre wyniki w porównaniu systemów magazynowania energii HTW Berlin 2024. 
 • Magazyny energii BYD wykazały się bardzo wysoką wydajnością i kompatybilnością w zestawieniu z falownikami wielu producentów. 
 • W kontekście systemów od jednego producenta, warto zwrócić uwagę na zestaw zaprojektowany przez GoodWe. 
 • Rynek magazynowania energii w Polsce zaczyna rozwijać się coraz szybciej. 
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie