• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Podsumowanie ENEX 2024

Enex 2024 - Podsumowanie
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 14. lutego 2024
8 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Za nami jedno z największych wydarzeń polskiej branży fotowoltaicznej, targi ENEX Expo. Cieszymy się, że mogliśmy gościć Was na naszym stoisku, a dla wszystkich, którzy nie mogli się zjawić, przygotowaliśmy specjalną relację wraz z prezentacją nowości produktowych. 

Memodo na ENEX – ponownie!

Po raz drugi uczestniczyliśmy w targach ENEX jako jeden z wystawców, prezentując najnowsze rozwiązania wiodących producentów. Na naszym stoisku mogliście zobaczyć komercyjny system magazynowania energii od SMA, falowniki hybrydowe SolarEdge i Kostal, przydomowy magazyn energii i falownik od Sungrow i GoodWe, a także moduły Jolywood i AIKO. Szczególnie Waszą uwagę zwrócił premierowy panel fotowoltaiczny MeyerBurger Panel+ Clear w 100% made in Europie. 

Te dwa dni w roku są dla nas zawsze wyjątkowym czasem, którego nie możemy się doczekać. A to dlatego, że możemy spotkać Was. Dziękujemy za tak liczne odwiedziny oraz niezwykle inspirujące rozmowy o technologiach, trendach i ogólnej sytuacji w branży PV. Niezmiernie cieszą nas również wszystkie pozytywne słowa, które motywują do dalszej ciężkiej pracy. Szczególnie dziękujemy za wszystkie, tak liczne, pochwały naszego stoiska – zapewniamy, że za rok też będziemy trzymać poziom! Jeśli nie mieliście okazji zajrzeć w tym roku na nasze stoisko, możecie obejrzeć je na krótkim nagraniu.

Nowości produktowe

Wystawcy w tym roku naprawdę dali z siebie wszystko, a targi ENEX ponownie udowodniły, że zasługują na miano jednych z największych w tej części Europy. Na siedmiu halach o łącznej powierzchni 36 000 m2 mogliśmy obejrzeć rozwiązania od ponad 300 wystawców z całego świata, w tym liczne premiery produktowe. 

Dla osób, które nie mogły w tym roku udać się na ENEX, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie najciekawszych nowości na 2024 rok.

Kostal

Szczególną uwagę na stoisku Kostal przyciągały falowniki Plenticore Plus – drugiej, a także dopiero nadchodzącej trzeciej generacji. Co je wyróżnia, to trzy trackery MPP, dzięki którym można ukierunkować moduły fotowoltaiczne w trzy strony, celem optymalizacji pracy całej instalacji. 

Nowym aspektem trzeciej generacji jest wyjście ze starego konceptu podziału na klasy mocy od 3 do 10 kW. Podzielone będą na rozmiary S, M oraz L, a za pomocą kodu aktywacyjnego będzie można zwiększyć moc falownika. Inną ich zaletą jest współpraca z magazynami energii od producentów takich jak BYD, BMZ, Pylontech, LG i Dyness. Dodatkowe i warte wymienienia funkcje to automatyczna aktualizacja, oraz kolejny krok w stronę większej optymalizacji, poprzez zarządzanie zacienieniem.

Kostal
Czy szukasz %s?

SMA

SMA Solar Technology AG w tym roku zaprezentowało komercyjny system do magazynowania energii. Na stoisku mogliśmy obejrzeć w pełni skompletowany zestaw w postaci falowników Sunny Tripower Storage o mocy 30-50 kW, licznika energii SolarEdge i komercyjnego magazynu energii. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie – jedna szafa bateryjna mieści do 10 modułów 8 kW, a do jednego falownika można podpiąć nawet do czterech takich wież. 

Jedna instalacja obsługuje nawet 50 urządzeń 50 kW, daje nam to nawet 2.5 – 15 MWh pojemności baterii. 

SMA
SMA komercyjny system magazynowy 50

AIKO

Znany producent ogniw i modułów fotowoltaicznych ponownie zaprezentował swoje wysokowydajne panele PV. Wśród proponowanych rozwiązań znalazł się moduł glass-glass o mocy 455W i maksymalnej wydajności 23.3%, objęty 25-letnią gwarancją i 30-letnią dla wydajności. Oprócz interesujących parametrów, w tym maksymalnego spadku mocy w pierwszym roku do 1%, a potem maksymalnie 0.35%, przykuwał wzrok również wysoką estetyką uzyskaną poprzez umieszczenie busbarów z tyłu modułu. 

Oprócz tego zobaczyliśmy też wersję tego samego modułu w wydaniu backsheet z mocą 460W i 23.6% wydajności oraz fullblack o parametrach 450W i 23%. Całość w aluminiowej lub czarnej ramie, zależnie od preferencji! 

Z kolei dla rynku komercyjnego AIKO pokazało w tym roku moduł 610W o 2.30 m wysokości i 1.13 m szerokości, oferujący 23.6% maksymalnej wydajności, oraz panel dla farm fotowoltaicznych, z parametrami 640W, 23.7% i aż 65% bifacjalności mimo technologii back-contact.

AIKO Solar
Czy szukasz %s?

FoxESS

Wśród produktów na rok 2024 roku od FoxESS znalazły się falowniki serii H1 – jednofazowe, hybrydowe rozwiązania do zastosowań przydomowych, oraz sprawdzona i zaufana seria H3. Nowością okazał się natomiast falownik do rozwiązań przemysłowych H3 Pro, w zakresie mocowym od 15 do 30 kW, a także Energy Cube, nowa wersja baterii w eleganckiej obudowie o pojemności 5-10 kW.

Fox ESS
Fox ESS H3 6.0 E

K2 Systems

Międzynarodowy producent systemów montażowych pokazał nam rozwiązania dla dachów płaskich i skośnych, a także systemy fasadowe. Te ostatnie są nowością na rynku – można je zamontować na ścianach betonowych, płycie warstwowej oraz blasze trapezowej. 

Wśród prezentowanych produktów znalazły się również systemy skośne dla pokryć dachówką i blachy trapezowej, a także rozwiązania na dachy płaskie. Szczególnie interesującą nowością jest system K2 Buddy – jego rolą jest informowanie o nadmiernym obciążeniu modułu fotowoltaicznego, na przykład, kiedy zalega na nim śnieg. Aplikacja przesyła komunikat na telefon lub tablet. 

GoodWe

Nowości od GoodWe dotyczyły systemów magazynowania energii dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jednym z przykładowych rozwiązań był magazyn energii z serii Lynx C o pojemności do 156 kWh – jak dowiedzieliśmy się od producenta, nawet sześć takich szaf możemy zestawić z falownikiem hybrydowym o mocy 100 kW, tworząc w ten sposób system o pojemności prawie 1 MW. 

Na stoisku znalazło się również miejsce dla magazynu Lynx C w wersji do zastosowań na zewnątrz – w tym wypadku o pojemności 60 kWh, z ocieplaną komorą i klimatyzatorem. W połączeniu z falownikiem hybrydowym o mocy od 15 do 30 kW, rozwiązanie to tworzy kompletny system dla małych przedsiębiorstw.

Zobaczyliśmy również produkty dla domów jednorodzinnych w postaci kompleksowego systemu składającego się z falownika hybrydowego, magazynu energii i stacji ładowania EV. Tutaj nowość stanowił falownik z nowej serii SDT G2 z funkcją stabilizacji sieci, która pozwala uniknąć wyłączenia z powodu nadmiernie wysokiego napięcia. Rozwiązanie to było zaprezentowane przedpremierowo i nie jest jeszcze w sprzedaży. 

GoodWe
GoodWe Lynx C - LX C101-10

Sungrow

Odwiedzający stoisko Sungrow mogli zobaczyć, oprócz dotychczasowych i sprawdzonych falowników, innowację w postaci falownika hybrydowego SHT o mocach 15-25 kW – warto podkreślić, że jest to pierwszy produkt od Sungrow, który pozwala na zasilanie niezbilansowanych obciążeń w gospodarstwie domowym. 

Oprócz tego zobaczyliśmy także falownik serii CXP2 – jest to nowa generacja rozwiązań pod małe instalacje komercyjne. Poza tym Sungrow zaprezentował także stację ładowania AC oraz DC i wysokonapięciowe falowniki pod farmy fotowoltaiczne SG350HX.

Sungrow
Sungrow SG350HX

Podsumowanie

W tym roku na Enexie działo się bardzo dużo – od konferencji i konkursy, po naprawdę interesujące prezentacje produktów. Jednym z najpopularniejszych tematów okazały się magazyny energii – zarówno te już sprawdzone rozwiązania, warte uwagi w 2024 roku, podobnie jak zupełnie nowe systemy oferowane przez producentów. 

Mieliśmy okazję zobaczyć liczne rozwiązania dla zastosowań przydomowych, natomiast nie da się ukryć, że wielu wystawców skoncentrowało się w tym roku na małych i średnich firmach, a także większych zastosowaniach komercyjnych.

Wnioski

 • Tegoroczny ENEX skoncentrował ponad 300 wystawców na obszarze siedmiu hal. 
 • Wśród prezentowanych produktów dominowały technologie związane z magazynowaniem energii, zarówno przydomowym, jak i komercyjnym. 
 • Komercyjna fotowoltaika okazała się jednym z wiodących tematów. 
 • Najważniejszy wniosek: warto przyjść na stoisko Memodo za rok! Zapraszamy! 
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie