• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Magazynowanie energii w 2024 roku

Magazynowanie energii w 2024 roku
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 01. lutego 2024
4 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Rok 2024 zapowiada się burzliwie. Czekają nas taryfy dynamiczne w net-billingu, prawdopodobne odmrożenie cen prądu, nowa odsłona programu Mój Prąd, możliwe zwiększenie dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych i prężny rozwój sektora PV. Nie ulega zatem wątpliwościom, że to magazynowanie energii będzie głównym tematem bieżącego roku. Najwięcej na ten temat dowiesz się od Energy:Experts. 

Magazyny energii – nadchodzi trend, który zdominuje rynek?

Prognozy ekspertów wskazują, że po zakończeniu mechanizmów mrożenia cen, przeciętne rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć nawet o 65%. Do tego od 1 lipca 2024 roku prosumenci zaczną rozliczać się w taryfach godzinowych, przez co energia produkowana w godzinach szczytu może dodatkowo stracić na wartości, a pobierana z sieci energetycznej w porach wieczornych może okazać się nieopłacalnie droga. 

Jedynym rozwiązaniem dla właścicieli mikroinstalacji i przyszłych inwestorów jest zatem zwiększanie autokonsumpcji, a efekt ten możemy osiągnąć przede wszystkim właśnie z wykorzystaniem magazynu energii. Urządzenia te pozwalają bowiem na optymalizację pracy instalacji fotowoltaicznej, co przekłada się na realne oszczędności dla ich posiadaczy. Z tego faktu zdają sobie sprawę rządzący – Ministerstwo Klimatu i Środowisko zapowiedziało już, że w ramach Funduszu Modernizacyjnego złożyło wniosek o dodatkową pulę środków na dofinansowania właśnie do magazynów energii, jako że odciążają one infrastrukturę energetyczną i wspierają gospodarstwa domowe. 

Skorzystać z tej technologii mogą również przedsiębiorstwa. Komercyjne magazyny energii z powodzeniem zwiększają autokonsumpcję nawet dużych instytucji, a już niewielkie akumulatory pozwalają zmniejszyć energię zamówioną poprzez peak-shaving. Inne zalety takich instalacji wiążą się z zabezpieczeniem firmy przed brakiem dostępu do elektryczności, poprzez zasilanie rezerwowe lub pełen backup. O wszystkich korzyściach oferowanych przez komercyjne magazyny energii możesz przeczytać w przygotowanym przez nas materiale

Podobne trendy zauważamy już na zagranicznych rynkach. Magazyny energii w Polsce dopiero się rozwijają, ale ich popularność nieustannie rośnie w Europie Zachodniej, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych i Australii. Potwierdzenie tej tendencji zauważamy także w kraju – na liście PSE jest już 50 magazynów energii planowanych do przyłączenia, z czego w samym wrześniu warunki wydano magazynom o łącznej mocy 1,9 GW. 

Memodo – ponad czterdziestu producentów w jednym miejscu

Firma Memodo jest historią prawdziwego sukcesu, którego korzenie sięgają 2013 roku. Zaczynała jako nieduży, niemiecki dystrybutor magazynów energii, podpisując wówczas swoją pierwszą umowę na wyłączność z Teslą. Po ponad jedenastu latach nieustannego rozwoju, dzisiaj jest jedną z największych i najstabilniejszych hurtowni fotowoltaicznych w Europie – dystrybutorem, który dostarcza klientom produkty i wiedzę ekspercką od ponad czterdziestu producentów, oraz wyznacza nowe, rynkowe trendy. 

Za silną pozycją firmy przemawiają liczby wypracowane w 2023 roku: 800 MW zainstalowanej mocy modułów, które dostarczyło Memodo, ponad 100 tys. sprzedanych systemów magazynowania energii, 8000 klientów w całej Europie i więcej niż 550 ekspertów pracujących w Polsce, Niemczech, Czechach, Włoszech, Holandii, Austrii i Słowenii. 

Obecnie w ofercie Memodo znajdują się komponenty do każdej instalacji: moduły, falowniki, magazyny energii, stacje ładowania i szeroki wybór akcesoriów PV. Na bieżąco współpracujemy z producentami takimi jak SolarEdge, GoodWe, SMA, Sungrow, FoxESS, BYD, Tesla czy Energizer. Posiadamy również szeroką ofertę komercyjnych magazynów energii od marek takich jak ADS-TEC, INTILION, GoodWe i SMA. 

Spotkajmy się na ENEX

Od ponad roku działamy aktywnie również w Polsce, współpracując z coraz większą liczbą instalatorów PV. Z powodzeniem zorganizowaliśmy wydarzenie Memodo Energy Storage Days, czyli serię bezpłatnych szkoleń dla instalatorów PV, na której zgromadziliśmy dziesiątki polskich instalatorskich. 

Już w przyszłym tygodniu po raz drugi będziemy jednym z wystawców na targach fotowoltaicznych ENEX w Kielcach. Serdecznie zapraszamy – z naszymi ekspertami będziecie mogli porozmawiać o nadchodzących trendach branży PV, zmianach na rynku i nowościach produktowych od największych producentów. 

Będziemy na Was czekać na stoisku numer 6 w hali D. Serdecznie zapraszamy! 

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie