• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

Intersolar 2023 - zobacz relację

Memodo na Intersolar
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 29. czerwca 2023
16 min. czas czytania
Marta Sawicka
Marta Sawicka

Memodo ponownie gościło na targach The smarter E Europe i Intersolar w Monachium. Wraz z naszymi partnerami, mogliśmy współtworzyć największe branżowe wydarzenie w Europie. Nie zabrakło interesujących spotkań oraz zaskakujących premier produktów znanych producentów. Przedstawiamy relację z wydarzenia.

Tegoroczne targi Intersolar odbyły się w dniach 14-16 czerwca. Największe wydarzenie branży fotowoltaicznej w Europie, zorganizowane w 17 halach wystawienniczych, przyciągnęło ponad 100 tysięcy odwiedzających. Nasz zespół można było spotkać na stoisku o powierzchni ponad 100 m2 w hali B1. Na miejscu nie zabrakło również reprezentacji Memodo z Polski.

„Meet the Experts” - to motto Memodo podczas tegorocznej edycji targów Intersolar. Nasze stoisko podzielone było na kilka stref, w tym m.in. miejsce spotkań z zespołem PEAKPLAN, który zajmuje się planowaniem wielkoformatowych projektów i komercyjnych instalacji PV. Wszyscy zainteresowani mogli również odwiedzić stoiska producentów wraz z naszymi przewodnikami - Memodo Energy:Experts. Relację z wydarzenia można było śledzić na naszym koncie Instagram i LinkedIn.

Oczywiście dla wszystkich odwiedzających największą atrakcją były nowe produkty. Nasi producenci i tym razem nie zawiedli. Podczas targów mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych rozwiązań - nie tylko dla sektora prywatnego, ale również instalacji komercyjnych, co świadczy o nowym trendzie w branży PV. Przygotowaliśmy wybór najciekawszych premier:

Moduły Aiko

Na targach Intersolar podpisaliśmy umowę ramową z chińską firmą Aiko, największym producentem wafli krzemowych na świecie. Dzięki temu do Europy trafią moduły fotowoltaiczne Aiko o łącznej mocy 1,3 GW. Moduły fotowoltaiczne typu N-Type All Back Contact (ABC) charakteryzują się rekordową sprawnością wynoszącą 24%. Co więcej, przednia strona modułów w wersji czarnej nie posiada busbarów, co zapewnia wyjątkowy design. Gwarancja wydajności na moduły Aiko Solar AIKO-A450-MAH54Mb wynosi 30 lat, a gwarancja na produkt 15 lat.

"Zawsze poszukujemy nowych możliwości, aby dostarczać naszym klientom wartościowy produkt oraz przenosić ich biznes na wyższy poziom. Moduły AIKO są właśnie taką innowacją" - wyjaśnia Tobias Wenleder, CEO i założyciel firmy Memodo.

Aiko Solar to znana marka, szczególnie dla producentów modułów. Chińskie przedsiębiorstwo fotowoltaiczne produkuje ogniwka już od 2009 roku - według danych podawanych przez producenta wyprodukowano dotychczas 90 GW. Od tego roku Aiko zdecydował na zastosowanie samodzielnie opracowanej technologii ogniw w swoich własnych modułach.

BYD i magazyny energii dla firm

Producent BYD na targach Intersolar zaprezentował różne warianty magazynów energii dla dynamicznie rozwijającego się sektora komercyjnego. Szeroka gama rozwiązań oferuje duże możliwości zastosowania. "BYD reaguje w ten sposób na oczekiwania użytkowników" - mówi Yassin Mahioui, Manager Central Europe w firmie BYD.

Modułowy magazyn MC-C oparty na ogniwach typu blade oferuje pojemność od 87 kWh do około 145 kWh, w zależności od liczby modułów bateryjnych. Połączenie 2 magazynów MC-C podwaja maksymalną pojemność do ponad 290 kWh bez utraty elastyczności. Nowy moduł MC-Cube również opiera się na ogniwach typu blade, przy czym BYD stosuje tu konstrukcję ogniwo-system, co zmniejsza wagę jednostki magazynującej i automatycznie zwiększa pojemność magazynu. Można połączyć do 10 modułów MC-Cube o pojemności około 500 kWh każdy.

Natomiast BYD-20ft-ESS to magazyn energii w formie kontenera. Można zastosować do 8 modułów bateryjnych (po 4 na stronę), które mogą być używane oddzielnie lub szeregowo, zapewniając łączną pojemność wynoszącą około 2,6 MWh.

Fronius: nowe zastosowanie GEN24

Fronius GEN24 to falownik stringowy, który dzięki aktualizacji oprogramowania może pełnić także funkcję falownika hybrydowego, co umożliwia podłączenie magazynu energii. Wyglądem przypomina hybrydowy falownik Fronius GEN24 Plus. Zakres mocy falownika wynosi od 3 do 10 kVA. Ponadto GEN24 oferuje gniazdo zasilania awaryjnego. Uruchomienie nowej generacji falowników może odbyć się w zaledwie 3 krokach za pomocą aplikacji Fronius Solar.start.

Fronius skupił się również na poszerzeniu kompatybilności. Do GEN24 można podłączyć m.in. magazyny energii LG RESU Flex lub BYD Battery-Box Premium HVS/HVM, ale także regulator zużycia Ohmpilot, który przesyła nadmiarową ilość energii fotowoltaicznej do podgrzewania wody czy wallbox Fronius Wattpilot Home lub Go.

Dla firmy Fronius niezwykle istotną kwestią pozostaje zrównoważony rozwój. Dlatego też falownik Fronius GEN24 Plus otrzymał certyfikat Instytutu Fraunhofera ds. niezawodności i mikrointegracji IZM. Producent przede wszystkim dba o to, aby jego rozwiązania mogły być w miarę możliwości naprawiane i poddawane recyklingowi po zakończeniu eksploatacji. Firma stawia na rozwój w Europie. W najbliższych miesiącach zostaną uruchomione dwie nowe linie produkcyjne na Węgrzech.

GoodWe – nowe wersje znanych rozwiązań

GoodWe skupia się na kompleksowych rozwiązaniach. Druga generacja trójfazowych falowników hybrydowych ET jest teraz dostępna w wariantach mocy od 6 do 15 kW. Są jeszcze bardziej "smart" - wyposażone są w różne tryby pracy, smart meter oraz system inteligentnego zarządzania energią. Dodatkowo, dzięki funkcji zasilania awaryjnego, zapewniają nieprzerwane źródło energii. Na targach zobaczyliśmy także drugą wersję systemu magazynowania energii GoodWe Lynx F HV. Pojemność tego systemu mieści się w zakresie od 9,6 kWh do 28,8 kWh.

Na stoisku GoodWe mogliśmy również zobaczyć rozwiązanie all-in-one - komercyjny magazyn energii (seria EAC) przeznaczony do użytku na zewnątrz ze zintegrowanym falownikiem hybrydowym ET o mocy od 15 do 30 kW. Seria Lynx C, w całkowicie czarnej kolorystyce, to wysokonapięciowy magazyn energii o pojemności od 101 do 156 kWh, zaprojektowany do optymalizacji autokonsumpcji oraz redukcji szczytowych obciążeń. Wraz z zastosowaniem falownika hybrydowego ETC, tworzy system magazynowania energii idealny dla małych i średnich instalacji komercyjnych i przemysłowych.

Druga generacja Jinko Solar

W przypadku Jinko Solar naszą uwagę zwróciła przede wszystkim druga generacja 3-fazowego systemu magazynowania energii HV-Split o pojemności od 11,52 do 26,88 kWh. Producent umożliwił bezprzewodowe łączenie do 7 modułów bateryjnych, osiągając moc AC od 6 kW do 20 kW. Istnieje możliwość równoległego połączenia do 5 wież. Jinko Solar udziela na ten system magazynowania energii 10-letniej gwarancji.

Ponadto Jinko Solar już na początku tego roku wprowadził drugą generację modułów Tiger Neo w wersji z czarną ramą oraz szkło-szkło. Moduły typu N-Type-TOPCon charakteryzują się niższym LID. Ponadto technologia SMBB zapewnia większą absorpcję światła i lepszy przepływ prądu. Moduł jest odporny -wskaźnik wytrzymałości na wiatr wynosi do 4 000 Pa, natomiast obciążenie śniegiem do 6 000 Pa. Moduły mają długość 1762 mm, co oznacza dodatkowe 4 cm. Gwarancja liniowa wynosi 30 lat, a gwarancja na produkt 15 lat.

Kostal: mniej produktów, większy zakres zastosowań

Na stoisku Kostal również nie zabrakło kliku niespodzianek. Pierwszą z nich było pomniejszone portfolio producenta – Kostal zdecydował się na redukcję liczby produktów do 6 falowników o mocy od 4 do 100 kW. Drugą ciekawostką była nowa generacja falowników PIKO CI 100 dla sektora komercyjnego. To rozwiązanie znacznie bardziej kompaktowe. Posiada 16 wejść DC na 8 trackerach MPP i klasę mocy 100 kW.

Kostal zaprezentował także nową wersję znanego rozwiązania PLENTICORE. Falownik jest dostępny w rozmiarach S (4-7 kW), M (8,5-12 kW) i L (15-20 kW). Co istotne, PLENTICORE plus, może teraz pełnić również funkcję falownika hybrydowego. W przeciwieństwie do klasycznych falowników akumulatorowych, nie wymaga dodatkowych urządzeń, ponieważ samodzielnie zarządza energią zarówno z instalacji fotowoltaicznej, jak i magazynu energii. To znacznie redukuje koszty instalacji PV.

K2 Systems: Buddy, Carport & Co.

Główną atrakcją na stoisku K2 Systems była premiera rozwiązania K2 Buddy. To cyfrowy system monitorowania obciążenia śniegiem w czasie rzeczywistym. Urządzenie mierzy obciążenie co około 10 minut. Jeśli waga jest zbyt wysoka, automatycznie zostaje wysłana wiadomość bezpośrednio do instalatora i klienta końcowego za pośrednictwem powiadomienia push. W razie potrzeby instalatorzy mogą sprawdzić status wszystkich zainstalowanych rozwiązań K2 Buddy w jednym miejscu. W przypadku konstrukcji wraz z systemem K2 Buddy, producent rozszerza gwarancję na produkt z 12 do 20 lat.

Nowością są również systemy montażowe K2 CarrierRail do fasady budynku. W przyszłości producent będzie oferował rozwiązania dla 3 najpopularniejszych rodzajów elewacji: mur/beton, płyty warstwowe i blacha.

Ponadto na stoisku K2 można było zobaczyć zaktualizowaną wersję programu do planowania K2 Base. Nowe funkcje, takie jak połączenie z PV*SOL, wykrywanie przeszkód oparte na sztucznej inteligencji lub funkcja przesyłania zdjęć lotniczych o wysokiej rozdzielczości, rysunków technicznych i planów pięter, mają ułatwić planowanie instalacji PV w przyszłości.

LG Energy Solution prezentuje nowe magazyny energii

LG Energy Solution wprowadza na rynek dwa nowe rozwiązania. Model Enblock S składa się z 3, 4 lub 5 ustawionych na sobie modułów bateryjnych wraz z BCU i oferuje zakres pojemności od 10,6 kWh do 17,7 kWh. Natomiast Enblock E przypomina szafę, w której znajduje się BMPU oraz 4 lub 5 modułów bateryjnych o pojemności 12,5 kWh lub 15,6 kWh. Dzięki takiej konstrukcji, urządzenie jest nie tylko łatwe w transporcie, ale również proste w rozbudowie.

Obydwa rozwiązania zapewniają oszczędność czasu, dzięki prostemu montażowi. Oprócz większej wydajności, modele Enblock wyróżniają się na tle konkurencji także wyjątkową estetyką. Z klasą ochrony IP55, magazyn Enblock może być zainstalowany zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Nowość od SMA

Firma SMA zaprezentowała zupełnie nowy zestaw Solar and Storage Combo składający się z jednofazowego falownika Sunny Boy Smart Energy i magazynu energii SMA Home Storage. Home Storage o mocy od 3,2 do 16,2 kW przekonuje swym unikatowym wyglądem i modułową konstrukcją. Szczególną cechą rozwiązania SMA jest to, że każdy moduł bateryjny ma swój własny system zarządzania energią, dzięki czemu można go rozbudować niezależnie np. po 5 latach od pierwszego uruchomienia. System magazynowania jest kompatybilny z falownikami hybrydowymi SMA.

Jednofazowy falownik hybrydowy Sunny Boy Smart Energy dostępny jest w 4 wersjach od 3,6 do 6 kW i posiada 3 trackery MPP. Niski prąd rozruchowy, możliwość przewymiarowania i funkcja Shade-Fix optymalizują uzysk energii ze słońca. Posiada również gniazdo zasilania awaryjnego. Nowy falownik hybrydowy SMA jest kompatybilny również z wysokonapięciowymi magazynami energii innych producentów. Producent udziela 10-letniej gwarancji na falownik.

Firma zapowiedziała także, że od sierpnia 2024 roku będzie dostępny następca komercyjnego falownika SMA Sunny Tripower Core2. Nie jest znana nazwa falownika, ale wiadomo już, że jego moc wyniesie 125 kW. Będzie wyposażony w 12 MPPT oraz rozdzielnicę.

SolarEdge: zarządzanie energią na pierwszym miejscu

Oprócz nowych produktów, SolarEdge przedstawił swój innowacyjny system zarządzania energią: SolarEdge ONE. Kompleksowa koncepcja wreszcie spełnia oczekiwania najbardziej wymagających klientów, w tym skuteczne zarządzanie energię elektryczną w zależności od pory dnia (taryfa dwukierunkowa), a także kompatybilność różnych elementów systemów różnych producentów. To zorientowane na klienta podejście ma jednocześnie ułatwić pracę instalatorom. Co więcej, SolarEdge ONE gromadzi wszystkie dane w chmurze oraz wykorzystuje sztuczną inteligencję do monitorowania czynników takich jak: pogoda, zachowanie użytkowników czy zmienne zapotrzebowanie na energię.

"Co dzień SolarEdge ONE podejmuje samodzielnie setki decyzji, oszczędzając czas użytkownika" - mówi Marco Ledic, Country Manager SolarEdge. Warto też zauważyć, że SolarEdge ONE dostosowuje się do indywidualnych potrzeb instalacji przydomowych i komercyjnych.

Uwagę na stoisku SolarEdge przyciągnął również nowy komercyjny magazyn energii SolarEdge CSS o intrygującym metalicznym designie. Modułowy system DC może być rozszerzony maksymalnie do 8 modułów bateryjnych (o pojemności od 36 do 57 kWh), oferując łączną pojemność magazynu do 460 kWh. Zaletą tego rozwiązania jest duże bezpieczeństwo – potwierdzone certyfikatami, a także prosta konserwacja urządzenia.

Solis stawia na profesjonalizm

Najciekawszą propozycją Solis podczas Intersolar były nowe falowniki z serii 5G dla wielkoformatowych projektów. Solis K-5G-Pro w przedziałach mocy od 80 do 110 kW umożliwia maksymalne przetworzenie prądu o wartości do 18 A. Dodatkowe cechy, takie jak maks. 150% przewymiarowanie mocy wejściowej DC oraz komunikacja: RS485/PLC/Wi-Fi/GPRS, są również zaletą tego rozwiązania.

W zakresie zainteresowania Solis znalazły się również mikroinstalacje balkonowe. Seria Solis Mini, składająca się z ultra małych inwerterów, została stworzona właśnie z myślą o instalacjach montowanych na balkonach mieszkań. Falowniki posiadają funkcję śledzenia maksymalnej mocy punktu pracy (MPPT) i są w stanie przetworzyć maks. do 14 A. Ponadto posiadają zintegrowaną funkcję ACFI, która zmniejsza ryzyko pożaru. Dodatkowo zaletą tego rozwiązania jest bardzo cicha praca.

Podczas tegorocznych targów Intersolar Solis przedstawił także swój trójfazowy hybrydowy falownik serii S6 w wersjach 8 i 10 kW. Posiada 4 MPPT i jedno wyjście na string. Prąd wejściowy wynosi 16 A.

Sungrow optymalizuje

W Sungrow z niecierpliwością oczekiwano nowej generacji hybrydowych falowników 1-fazowych i 3-fazowych. Producent zwiększył liczbę MPP - maksymalny prąd wejściowy wynosi teraz 13,5 A, a prąd zwarciowy (ISC) jest o 2 A wyższy niż w poprzednim modelu. "Te innowacje sprawiają, że korzystanie z hybryd wraz z nowoczesnymi modułami o dużej mocy jest jeszcze mniej skomplikowane", wyjaśnia Ralph Nolte, Product Manager Distribution Sungrow.

Producent ulepszył także Sungrow Energy Meter. Co prawda, wygląda jak jego poprzednik, ale posiada nowe funkcje "Dzięki zastosowaniu drugiego przekładnika prądowego, monitorowanie zużycia energii będzie bardziej dokładne i oszczędne czasowo”, mówi Ralph Nolte.

Zupełną nowością są optymalizatory Sungrow. Oprócz swojego podstawowego zadania, czyli optymalizacji pracy modułów, mają również gwarantować bezpieczeństwo w przypadku wszelkich usterek instalacji. Praktyczne rozwiązanie: zastosowanie transmisji danych za pomocą technologii Power Line Communication (PLC) w lokalnej sieci elektrycznej (D-LAN) ma znacznie ułatwić zadanie instalatorom. PLC umożliwia bowiem przesyłanie sygnałów danych poprzez istniejącą infrastrukturę elektryczną bez dodatkowego kabla komunikacyjnego czy połączenia radiowego. Entuzjaści tego rozwiązania będą jednak musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ optymalizatory dla 1-fazowych hybryd pojawią się najwcześniej pod koniec roku.

Wallbox: podwójna użyteczność

Na stoisku Wallbox szczególny nacisk położono na ładowanie dwukierunkowe. Konkretnie, na system o nazwie Quasar 2. To nowe rozwiązanie umożliwia ładowanie i rozładowywanie jednofazowe lub trójfazowe z docelową wydajnością do 97% i mocą wyjściową do 12,8 kW.

Na stoisku Wallbox zaprezentowano również modele Pulsar Pro, Pulsar Max oraz inteligentne ładowarki z serii Commander 2, którymi można wygodnie sterować za pomocą wyświetlacza. Jako lider w dziedzinie elektromobilności Wallbox rozszerza swoją ofertę również w innych obszarach. Tu wyróżnia się w szczególności system inteligentnego zarządzania energią o nazwie Sirius, które w przeddzień targów zostało uhonorowane nagrodą Smarter E Award.

Podsumowanie

Po trzech intensywnych dniach targowych, pełnych inspirujących odkryć i nowości, nadszedł czas na podsumowanie wydarzeń. Tegoroczne targi przekroczyły wszelkie oczekiwania, zarówno pod względem wielkości, jak i dynamiki branży. Widać wyraźnie, że rozwój i wzrost w sektorze energetycznym trwa, co niewątpliwie cieszy.

Uwagę jak zwykle przyciągnęły premiery produktowe. Wydajność modułów fotowoltaicznych stale rośnie – tu szczególnie wyróżniają się moduły ABC firmy Aiko, które zaskarbiły sobie szerokie uznanie. Jeśli chodzi o rozwiązania dotyczące magazynowania energii, nasi producenci przede wszystkim postawili na rozwój w sektorze komercyjnym. Przyszłością branży są również nowoczesne systemy zarządzania energią.

Na targach pojawiło się też wiele ciekawych start-upów, które naszym zdaniem powinny być jeszcze bardziej wspierane i promowane. Targi minęły, ale przed nami już dalsza edycja The smarter E Europe w 2024 roku. Już teraz czekamy z niecierpliwością na kolejną odsłonę tego wyjątkowego spotkania branży energetycznej.

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie