• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Recenzja: SMA Home Storage

SMA Home Storage
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 20. marca 2024
4 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

SMA Home Storage to nowość w portfolio SMA - modułowy magazyn energii, mający zapewnić pełną elastyczność właścicielom przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Jednocześnie stanowi uzupełnienie falowników hybrydowych z oferty producenta, umożliwiając prosumentom korzystanie z istniejących i przyszłych rozwiązań energetycznych.  

Budowa SMA Home Storage

Z konstrukcyjnego punktu widzenia mamy tutaj do czynienia z klasycznym rozwiązaniem systemu magazynowania energii, który rozbudowujemy poprzez łączenie modułów w wieże. SMA zadbało w tym wypadku o ułatwienie tego procesu poprzez kwadratową, wąską konstrukcję oraz możliwość montażu na ścianie, podstawie lub tyłem do siebie. Dodatkową zaletę stanowi technologia plug-and-play. 

Kluczowe parametry techniczne: 

Pojemność użytkowa3,28 kWh - 16,40 kWh
Waga modułu38 kg
Wymiary modułu  (szer. x wys. x gł.)610 x 483 x 214,6 mm
TechnologiaBateria LFP (fosforan litowo-żelazowy)
Autokonsumpcja na moduł2 W
Gwarancja8000 cykli i 10 lat (wymagana rejestracja)
Stopień ochronyIP 65

 

Elastyczność SMA Home Storage

Wyjątkową cechą tego rozwiązania od SMA jest możliwość rozbudowy systemu o kolejne moduły magazynowania energii nawet do dwóch lat po uruchomieniu.  

Efekt ten został osiągnięty wskutek zamontowania odrębnych BMS’ów dla każdego modułu bateryjnego. Dzięki temu SMA Home Storage można zaproponować inwestorom, którzy chcieliby przetestować technologię magazynowania energii, a także osobom, które przewidują konieczność rozbudowy systemu w przyszłości. 

SMA Home Storage – jakie możliwości oferuje?

Konstrukcja i technologia plug-and-play to nie jedyne ułatwienia oferowane instalatorom przez SMA. Podczas montażu SMA Home Storage możemy wykorzystać aplikację SMA 360°, w której znajdują się wszystkie najważniejsze informacje i instrukcje. 

Jako rozwiązanie kompatybilne z falownikami hybrydowymi, SMA Home Storage stanowi dobrą opcję dla inwestorów szukających nowoczesnych rozwiązań na rynku, a także prosumentów już korzystających z inwerterów takich jak SMA Sunny Boy Smart Energy i SMA Sunny Tripower Smart Energy.  

W przypadku falownika jednofazowego, możemy stworzyć system korzystający z maksymalnie czterech modułów, czyli o pojemności do 13,12 kWh. Kiedy łączymy go z 3-fazowym falownikiem SMA, pojemność wyniesie od dwóch do pięciu modułów, dając pojemność w wysokości 6,56 – 13,12 kWh. 

SMA Home Storage jest także przygotowany do pracy w taryfach dynamicznych i wirtualnych elektrowniach (VPP), a gwarancja do 8000 cykli ładowania lub 10 lat (przy rejestracji systemu) czyni go przyszłościowym rozwiązaniem dla inwestorów.  

Technologie energochłonne a SMA Home Storage

Ze względu na szybkość ładowania/rozładowania, SMA Home Storage to dobry wybór dla prosumentów korzystających z energochłonnych technologii, np. stacji ładowania EV. 

Przykładowe zastosowanie: 

 • Używamy systemu SMA Home Storage 13,1 kWh z 4 modułami bateryjnymi i SMA Sunny Boy Smart Energy 4.0. 
 • Maksymalna moc ładowania/rozładowania takiego systemu wyniesie 4,0 kW na godzinę. 
 • W domowych warunkach jego pełne ładowanie lub rozładowanie zajmie 3h i 20 minut. 
 • Pełny stos zapewni możliwość załadowania pojazdu elektrycznego, takiego jak VW ID 4, do około osiemdziesięciu kilometrów, co w zupełności wystarczy na codzienne dojazdy. 

Podsumowanie

SMA Home Storage to nowy produkt w portfolio SMA stworzony z myślą o przydomowym magazynowaniu energii i inwestorach szukających nowoczesnych, przyszłościowych rozwiązań. Zdolność do pracy w taryfach dynamicznych i wirtualnych elektrowniach przekłada się na korzyści dla prosumentów, a konstrukcja i prostota instalacji ułatwiają pracę również instalatorom PV. 

Wnioski

 • Ze względu na wyposażenie każdego modułu bateryjnego we własny BMS, SMA Home Storage można rozbudować nawet dwa lata po instalacji. 
 • Zależnie od modelu falownika, system oferuje pojemność 3,28 – 13,12 kWh lub 6,56 – 13,12 kWh. 
 • Gwarancja na SMA Home Storage obowiązuje do 8000 cykli ładowania lub na dziesięć lat, ale warunkiem jest rejestracja systemu. 
 • Nowy system od SMA to bardzo dobre rozwiązanie dla osób korzystających z urządzeń energochłonnych, takich jak stacje ładowania EV.  
To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie