• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

#PoznajMemodo – Marta, marketing & e-commerce manager

#PoznajMemodo - Marta
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 11. października 2023
5 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Podróżuje, robi zdjęcia, odpowiada za marketing i e-shop polskiego Memodo, aktywnie wspiera zespół i kontaktuje się z producentami. Poznajcie Martę Sawicką, Marketing & E-Commerce Managera.

Czym się zajmujesz na co dzień?  

“Jestem odpowiedzialna za całą stronę marketingową, za to jak wygląda e-shop, oraz za komunikację z klientami i producentami” - w tych kilku słowach Marta podsumowuje szereg zadań, które codziennie realizuje dla Memodo. Do czego to się sprowadza w praktyce?
Do planowania i wdrażania strategii marketingowych, sporządzaniu wartościowej treści na blog, organizacji webinarów technicznych i produktowych, by zgodnie z ideami firmy dostarczać ekspercką wiedzę instalatorom PV, a także organizowania stoisk na targach, pracy przy naszym newsletterze i treści na social media.
Jeśli ktoś ma cenną wiedzę do przekazania instalatorom – to właśnie Marta wie, jak zrobić to najlepiej. Gdy Memodo organizuje jakiś event – to Marta będzie osobą, która tym zarządza. Kiedy w e-shopie pojawia się nowy produkt lub promocja – to Marta zadba, żeby nasi klienci jej nie przegapili. 

“Tutaj liczą się wiedza i kompetencje, nie emocje” 

Tymi słowami Marta podsumowuje swoje zainteresowanie marketingiem B2B - wyjaśnia, że bywa wymagający i pełen wyzwań, ale jednocześnie pozwala się wyspecjalizować. Zaznacza, że to właśnie tutaj czuje, że naprawdę robi coś z sensem - coś, co wymaga ścisłych kompetencji i budowania marketingu poprzez dostarczanie wartościowej wiedzy. 

A od czego wszystko się zaczęło? “Kiedy za polski rynek w Memodo odpowiadał oddział w Czechach, poszukiwano osoby, która dobrze zna język polski i czeski, żeby pośredniczyć pomiędzy zespołami” - Marta mieszkała wtedy już od jakiegoś czasu w Pradze i już wtedy rozwijała się w marketingu.

A co robiłaś wcześniej? 

“Byłam odpowiedzialna za marketing i komunikację w polskiej ambasadzie w Pradze” - kiedy Marta mówi o wcześniejszych doświadczeniach zawodowych, widać ich podobieństwo do pracy w Memodo.

Długi czas jako jedyna zajmowała się marketingiem na polskim rynku. W ambasadzie wyglądało to tak samo – sama realizowała zadania związane z marketingiem w różnych przestrzeniach, między innymi takich jak tworzenie contentu, prowadzenie social mediów, organizacja eventów dla polskiego biznesu działającego na czeskim rynku, robienie zdjęć. Te doświadczenia obecnie rozwija w Memodo jeszcze bardziej. 

Ale dlaczego tutaj? 

“To jedna z najciekawszych branż w tym momencie” 

Spytana o powody, dla których swoją karierę zawodową powiązała z branżą Odnawialnych Źródeł Energii, Marta odpowiada bez cienia wątpliwości w głosie. “Widzę bardzo duży potencjał rozwoju. To połączenie tematów, którymi się interesuję, czyli marketingu i OZE. Tutaj każdy dzień jest inny, każdy jest wyzwaniem. Musisz być na bieżąco.” 

Podkreśla przy tym, że czerpie z tego dużą frajdę, ponieważ Odnawialne Źródła Energii uważa za dynamicznie rozwijającą się, przyszłościową branżę. “To praca z sensem, która realnie wpływa na otaczający świat”.

Jaka jest Twoja ulubiona kategoria produktów w Memodo? 

Pracując jako Marketing and E-Commerce Manager Marta musi posiadać więcej niż tylko podstawową wiedzę na temat całej oferty firmy. To konieczne, żeby wiedzieć jak przekazać wiedzę techniczną klientom i jak skutecznie prowadzić kampanie marketingowe. Po tym pytaniu Marta milknie zatem na chwilę - i zastanawia się. Opcji jest wiele i każda z nich ciekawa, ale w końcu wyjaśnia.

“Jak zaczynałam pracę, to nie wiedziałam o nich zbyt wiele, ale ze względu na mały zespół musiałam uczyć się technicznych aspektów praktycznie każdej kategorii”. Wszystkie uważa za interesujące, o każdych lubi czytać. “Ale najchętniej piszę i opowiadam o systemach magazynowania energii i autokonsumpcji, ponieważ obserwując inne rynki zagraniczne i trendy na rynku polskim, uważam, że jest to przyszłość fotowoltaiki”.

“Obserwuję polskie Memodo od samego początku” 

Mało kto posiada tak unikalną perspektywę na rozwój polskiego oddziału firmy. Marta współtworzyła go, kiedy jeszcze czeska część Memodo odpowiadała za rynek polski, a także pomaga go budować aktualnie, kiedy jesteśmy już obecni na targach i urządzamy eventy z ekspertami dla instalatorów PV, takie jak choćby Memodo Energy Storage Days, czyli seria bezpłatnych szkoleń o magazynowaniu energii z udziałem wiodących producentów. 

“Widzę, jak bardzo Memodo się zmienia i rozwija. Uważam, że w przyszłości możemy zbudować podobny zespół i podobną pozycję, jak Memodo w Niemczech, Czechach czy we Włoszech” - ta opinia pada z wyraźnym przekonaniem. Marta od razu zresztą ją wyjaśnia - tłumaczy, że warunki na polskim rynku są odmienne, że na efekty należy poczekać, ale one faktycznie się pojawiają. Jest zatem optymistycznie nastawione do rozwoju firmy w Polsce i perspektyw założenia biura. Cieszy się na możliwość spotka z klientami na wydarzeniach, takich jak np. Targi Enex. 

“Jednym z większych zadań będzie dla nas przygotowania na targi OZE - każdy, kto chce zobaczyć efekty naszej pracy i dowiedzieć się więcej o naszej ofercie, może nas odwiedzić. Obiecuję, że nasze stoisko będzie rzucać się w oczy.”

A co lubisz robić po pracy? 

“Praktycznie w każdy weekend gdzieś wyjeżdżam. Fotografuję naturę i eventy, nagrywam filmy, realizuję poboczne projekty.” O podróżach Marty długo można by opowiadać, ale warto wspomnieć też o jej zafascynowaniu Czechami i czeską kulturą. W Pradze mieszka od ponad pięciu lat - płynnie mówi w języku czeskim, interesuje się klasykami czeskiej literatury i aktywnie uczestnicy w lokalnych wydarzeniach.

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie