• Szukaj
  • Powiadomienia
  • Ulubione
  • Moje konto
  • Koszyk

#PoznajMemodo – Paweł, nasz inside sales & tancerz

Paweł Wroniak
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 13. września 2023
5 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

Tańczy swing, robi zdjęcia turystyczne, specjalizuje się w doradztwie technicznym dla instalatorów PV, obsługuje klientów Memodo i nieustannie wspiera cały polski zespół. Poznajcie Pawła Wroniaka, naszego Inside Sales. 

„Jestem od wszystkiego”

Zapytany o swoją rolę w Memodo, Paweł od razu zaczyna wyliczać – lista zadań jest długa. „Jestem odpowiedzialny za sprzedaż na Warszawę i Polskę Wschodnią” – wyjaśnia. Na co dzień rozmawia z klientami, przetwarza ich zamówienia, pomaga dobrać właściwe produkty lub rozwiązania dla instalacji PV. Jeśli ktoś nie wie, jak podejść do nowej sytuacji, planuje skomplikowaną lub dużą instalację wymagającą specyficznego podejścia – to z Pawłem należy rozmawiać. Dużą wiedzę produktową łączy z obowiązkami zarówno Sales Managera jak i pracownika back office, co daje mu pełen wgląd w wyzwania, przed jakimi stoją klienci Memodo.

Ze względu na największy staż, doradza również kolegom z zespołu w sprawie kompatybilności, doboru produktów i znajdywania nowych rozwiązań dla klientów. Regularnie bierze udział w spotkaniach z przedstawicielami producentów, więc jest na bieżąco z produktami wchodzącymi na rynek.

Jak trafiłeś do Memodo?

O tym Paweł opowiada z uśmiechem – po prostu przeprowadził się do Pragi i szukał pracy. Oferta Memodo to pierwsza, na którą odpowiedział. I tutaj już pozostał. Dlaczego? 

„Szukałem pracy w kreatywnym zespole, nie w typowej korporacji. I zawsze interesowały mnie odnawialne źródła energii” – opowiada. Zaczęło się od tego, że natrafił na ogłoszenie na portalu społecznościowym. Na rozmowie kwalifikacyjnej spodobała mu się atmosfera panująca w firmie.

Dołączył do czeskiego zespołu, kiedy Memodo dopiero zaczynało poszerzać działalność w tej części Europy. Od początku zajmował się sprzedażą na Polskę i współpracą z polskimi klientami. Zdobywał doświadczenie razem z rozwojem firmy i samego rynku PV w Polsce, a później pozostał na miejscu, by pośredniczyć w kontakcie pomiędzy zespołami obu krajów.

„Sprzedaż, sprzedaż, sprzedaż – i obsługa klienta”

Czym zajmował się wcześniej? Może pochwalić się bogatym doświadczeniem – rozwiązywał problemy techniczne dla jednego z polskich operatorów sieci komórkowych. Pracował również w branży ciepłowniczej. Od zawsze jednak koncentrował się na jednym – sprzedaży. Zwłaszcza skoncentrowanej na rozwiązywaniu problemów.

Dlaczego konkretnie tym? „W sprzedaży najbardziej lubię kontakt z ludźmi. Zawsze byłem people person. Lubię sytuacje, w których pomagam klientowi dobrać odpowiednie rozwiązanie. Sama sprzedaż jest wtedy tylko dodatkiem.” 

A dlaczego OZE?

„Bo dobrze pracuje się w branży, która ma przyszłość, i zmienia świat na lepsze.” Zapytany o przemyślenia dotyczące odnawialnych źródeł energii, Paweł odpowiada, że mają jeszcze przed sobą długą drogę do osiągnięcia ich pełnego potencjału. Wymienia przestrzenie do jej rozwoju: baterie ciekłe, perowskit, baterie magnezowe, pionowe turbiny wiatrowe.

Jak powinna jego zdaniem wyglądać racjonalna gospodarka energetyczna? Zróżnicowane źródła OZE, w tym solarne, morskie i wietrzne + energia atomowa. Podkreśla przy tym, że dalszy rozwój fotowoltaiki w Polsce wymaga większego wsparcia od rządu – zarówno w kontekście zakupu instalacji, jak i przyszłego jej użytkowania.

Jaka jest Twoja ulubiona kategoria produktów w Memodo?

Odpowiedź pada od razu: systemy magazynowania energii. „Produkty są wysokiej jakości, producenci idą w kierunku innowacji, inteligentnych budynków i pełnego backupu. Można z nimi zbudować cały inteligentny budynek.” 

Najbardziej podoba mu się nacisk na rozwiązania technologiczne. Chwali producentów za konsekwentny rozwój w jednym, obranym kierunku. „To pozwala stworzyć kompleksowy system, który ekonomicznie zarządza energią. Ładuje magazyny wtedy, kiedy trzeba. Tak samo z ładowaniem samochodu, czy nawet grzaniem wody.” 

Dokąd, Twoim zdaniem, Memodo zmierza w Polsce?

Paweł jest optymistycznie nastawiony, choć świadom wyzwań, które przed nami stoją. Memodo to jedna z największych hurtowni fotowoltaicznych w Europie, dostarczająca produkty dla piętnastu krajów. Z drugiej strony Polska to wymagający i często skupiony na wolumenie rynek. To prawdziwy sprawdzian dla hurtownika skoncentrowanego na zapewnianiu wysokiej jakości rozwiązań. 

„Rozwijamy się. Nasza obecność na rynku jest coraz większa. Jesteśmy coraz widoczniejsi. Mamy swoich przedstawicieli na największych wydarzeniach branży PV w Polsce. Mamy pracowników na miejscu. Jesteśmy konsekwentni – stale przemy w tym samym kierunku i poszerzamy działalność.” 

Podkreśla przy tym, że Memodo w Polsce realizuje tę samą misję, co w całej Europie – dostarczania specjalistycznej wiedzy i rozwiązań dla wykonawców. Za przykłady takich działań wymienia rozwiązania takie jak Przegląd Magazynów Energii i bezpłatne szkolenia organizowane z przedstawicielami producentów. 

„Głównie tańczę swing”

Wiemy czym Paweł się specjalizuje, jakie są jego zadania w Memodo – a co robi w wolnym czasie? Przede wszystkim tańczy. Interesuje się też fotografią – „robię zdjęcia na imprezach swingowych, na koncertach”. Dużo czasu poświęca na turystykę. Najchętniej zwiedza Czechy – „po prostu wybierz kierunek i jedź, zawsze znajdziesz coś ciekawego”.

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
    Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
    Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

    Informacje o plikach cookie