• Szukaj
 • Powiadomienia
 • Ulubione
 • Moje konto
 • Koszyk

Recenzja: System zarządzania energią SolarEdge One

Recenzja SolarEdge One
Wiedza o fotowoltaice
Zaktualizowane 09. lipca 2024
9 min. czas czytania
Daniel Dyko
Daniel Dyko

SolarEdge, producent znany z rewolucjonizowania rynku PV nowymi technologiami, włączył do swojej oferty inteligentny system zarządzania energią SolarEdge ONE. Jest to rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, stworzone z myślą o taryfach dynamicznych i inteligentnej optymalizacji energii w czasie rzeczywistym, a wszystko to dzięki prostym i bezpłatnym aktualizacjom oprogramowania, które jest kompatybilne ze wszystkimi dostawcami energii.

Jak to działa i jak zintegrować SolarEdge ONE z systemem producenta?

Systemy zarządzania energią a taryfy dynamiczne

Systemy zarządzania energią (EMS) to obecnie jedno z najważniejszych zagadnień na rynku energii fotowoltaicznej. Dzieje się tak z dwóch głównych powodów: stawki w net-billingu w Polsce są dość niskie, dlatego najważniejsze jest, żeby prosumenci maksymalizowali autokonsumcję. Systemy EMS, znane rownież jako systemy zarządzania energią, optymalizują zużycie energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną. Wykorzystują do tego wstępnie ustawione wzorce, aby określić, kiedy gospodarstwo domowe zużywa wyprodukowaną energię, kiedy pobiera ją z sieci energetycznej, i w których momentach dnia działają odbiorniki, takie jak wallboxy lub pompy ciepła. 

Drugim powodem są taryfy dynamiczne, które obowiązują w Polsce od 1 lipca 2024 roku. Zgodnie z nimi, koszty energii elektrycznej zależą od aktualnej stawki giełdowej, która nieustannie się zmienia, co stanowi jeszcze istotniejszy powód do maksymalizacji zużycia własnego.

Jakie funkcje oferuje SolarEdge One?

SolarEdge ONE to zaawansowany system EMS, który można zainstalować na falownikach SolarEdge za pomocą prostej aktualizacji oprogramowania. Jest to pierwszy system EMS na rynku, który niezależnie monitoruje cenę giełdową energii elektrycznej i wykorzystuje ją, wraz z wieloma innymi danymi w czasie rzeczywistym, do tworzenia zoptymalizowanych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej na każdy dzień. SolarEdge ONE wykorzystuje w tym celu sztuczną inteligencję (AI). Jak to działa?

Krok 1: Dane zewnętrzne

Co 15 minut system wykorzystuje swój interfejs danych, aby wywołać aktualną cenę energii elektrycznej na giełdzie energii.

Jednocześnie SolarEdge ONE sprawdza aktualne dane i prognozy pogodowe. Na przykład, jeśli oczekuje się, że w określonym czasie będzie szczególnie słonecznie, cena energii elektrycznej zmaleje.

Algorytm w oprogramowaniu łączy te informacje w czasie rzeczywistym z własnymi danymi: SolarEdge wyposażył sztuczną inteligencję wiedzą o tym, w których porach dnia zużycie energii elektrycznej jest szczególnie wysokie lub niskie. SolarEdge ONE decyduje zatem, kiedy wprowadzić nadwyżki PV do sieci lub wykorzystać je na przykład do ładowania domowego systemu magazynowania energii.

Krok 2: Dane budżetowe

SolarEdge ONE stale monitoruje, ile energii generuje system fotowoltaiczny i które urządzenia zużywają ją w danej części doby. Ten automatyczny monitoring energii korzysta również z algorytmu wspieranego przez sztuczną inteligencję, który coraz lepiej poznaje gospodarstwo domowe: SolarEdge ONE uczy się na przykład, że właściciele zwykle ładują swój samochód elektryczny w weekend, lub o której porze dnia korzystają z ciepłej wody albo energochłonnych urządzeń. Każdego dnia system coraz bardziej udoskonala analizę zużycia energii. 

Krok 3: Personalizacja

Dzięki aplikacji MySolarEdge klienci zachowują pełną kontrolę nad systemem. Mogą ustawić ogólne specyfikacje - na przykład, jaka rezerwa musi być dostępna w systemie magazynowania baterii przez cały czas lub że stacja SolarEdge Wallbox powinna zawsze mieć pierwszeństwo przed innymi odbiornikami. 

Krok 4: 24-godzinny plan energetyczny

Na podstawie wszystkich tych danych SolarEdge ONE tworzy analizę energetyczną i codziennie o godzinie 00:00 zoptymalizowany plan energetyczny do kontroli obciążenia na następne 24 godziny.

Krok 5: Automatyczna optymalizacja zużycia energii

W ciągu dnia SolarEdge ONE zapewnia efektywne kosztowo i zrównoważone zarządzanie energią do ostatniego wata w oparciu o dane giełdowe - bez konieczności sprawdzania cen lub samodzielnego tworzenia szczegółowych planów. Jeśli priorytety zmienią się w krótkim czasie (na przykład, jeśli samochód musi zostać szybko naładowany na niespodziewaną podróż długodystansową), użytkownicy w każdym momencie mogą użyć aplikacji MySolarEdge, aby łatwo sprawdzić aktualny plan energetyczny i ręcznie wprowadzać zmiany.

 

SolarEdge ONE: Główne zalety

Bezpłatne oprogramowanie SolarEdge ONE EMS oferuje pełną integrację danych, analizy w czasie rzeczywistym i wysoce wydajną optymalizację zużycia energii. Największe zalety korzystania z takiego systemu to:

 • Brak kosztów: Aktualizacja oprogramowania SolarEdge ONE jest bezpłatna dla wszystkich systemów SolarEdge.
 • Dostosowanie do taryf dynamicznych: SolarEdge ONE optymalnie wykorzystuje stawki giełdowe, bez konieczności wprowadzania dodatkowych informacji.
 • Swobodny wybór dostawcy energii: SolarEdge ONE jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi dostawcami energii elektrycznej.
 • Inteligentny system: SolarEdge ONE łączy wcześniejszą optymalizację zużycia energii z dodatkowym uwzględnieniem dynamicznych taryf energii elektrycznej (Time of Use, TOU). Maksymalizuje on zużycie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej i kontroluje wykorzystanie energii, tak aby energia elektryczna była pobierana z sieci w najbardziej korzystnych momentach.
 • Oszczędność: Algorytm systemu wspierany przez sztuczną inteligencję monitoruje ceny giełdowe, taryfy gwarantowane i opłaty sieciowe. SolarEdge ONE zawsze realizuje najbardziej opłacalną strategię, aby jak najlepiej wykorzystać energię fotowoltaiczną. Takie podejście pozwala na zmniejszenie kosztów energii.
 • Wszystko z jednego źródła: System uzupełnia znany ekosystem SolarEdge. Oznacza to, że pracujesz z jednym punktem kontaktowym i dostawcą gwarancji. 

SolarEdge ONE w praktyce

SolarEdge ONE jest odpowiedni dla wszystkich systemów SolarEdge w sektorze mieszkaniowym i oferuje korzyści dzięki optymalizacji całego systemu. Poniżej przedstawiamy przykładowy dzień, na podstawie którego można zobaczyć, jak wygląda optymalizacja zużycia energii za pomocą SolarEdge ONE, w jaki sposób EMS oszczędza koszty oraz z jakich informacji korzysta.

 

Jak zainstalować SolarEdge ONE?

SolarEdge ONE można zainstalować poprzez bezpłatną aktualizację oprogramowania falownika, która płynnie integruje się z nowymi i istniejącymi systemami SolarEdge. Ta metoda aktualizacji minimalizuje wkład użytkownika, ponieważ nie są wymagane żadne dodatkowe komponenty fizyczne. SolarEdge ONE łączy różne aplikacje (np. SolarEdge Monitoring) i funkcje SolarEdge w jednej, przyjaznej dla użytkownika platformie. Upraszcza to obsługę i monitorowanie.

SolarEdge ONE komunikuje się bezpośrednio z innymi komponentami z portfolio producenta. Należą do nich falowniki SolarEdge, systemy magazynowania energii, stacje ładowania i inne inteligentne urządzenia gospodarstwa domowego. SolarEdge ONE pobiera dane cenowe i pogodowe za pośrednictwem połączenia LAN lub WLAN.

Ekosystem SolarEdge

SolarEdge ONE jest precyzyjnie zaprojektowany do współpracy z innymi urządzeniami producenta. SolarEdge oferuje wszystko dla inteligentnego domu energetycznego z jednego źródła:

 • Moduły fotowoltaiczne SolarEdge, falowniki SolarEdge i optymalizatory mocy SolarEdge tworzą serce systemu fotowoltaicznego: wytwarzają energię, którą SolarEdge ONE inteligentnie dystrybuuje.
 • Licznik energii SolarEdge Home lub SolarEdge Home Backup Interface ze zintegrowanym licznikiem monitorują przepływ energii w punkcie przyłączenia do sieci - jest to niezbędne dla SolarEdge ONE. SolarEdge Home Backup Interface oferuje również funkcję automatycznego zasilania awaryjnego.
 • Systemy magazynowania baterii SolarEdge Home są ważnymi buforami dla nadwyżek PV. Umożliwia to SolarEdge ONE dalszą optymalizację zużycia własnego i zmniejszenie zależności od zasilania sieciowego.  
 • SolarEdge ONE jest precyzyjnie dostosowany do stacji ładowania SolarEdge. Zmienia stację ładowania w inteligentny odbiornik, który ładuje samochód elektryczny w optymalnym czasie w oparciu o aktualne ceny energii elektrycznej i dostępność.
 • SolarEdge ONE może kontrolować systemy grzewcze SolarEdge wykorzystując nadwyżki energii z PV lub tanią energię elektryczną z sieci. Pozwala to jeszcze bardziej obniżyć koszty energii i zwiększyć wydajność całego systemu energetycznego.

SolarEdge One: Przyszłościowe rozwiązanie

Jeszcze w tym roku SolarEdge rozszerzy swój system SolarEdge ONE o komponent sprzętowy: SolarEdge ONE Controller. Urządzenie to zapewni dodatkową moc obliczeniową dla EMS i będzie służyć jako interfejs dla urządzeń innych firm, takich jak wallboxy i pompy ciepła. To jeszcze bardziej rozszerzy możliwości SolarEdge ONE i ułatwi integrację SolarEdge ONE z istniejącymi systemami. 

Dzięki inteligentnemu systemowi EMS, takiemu jak SolarEdge ONE, gospodarstwa domowe są również bardzo dobrze przygotowane na sytuację, w której operatorzy sieci wytyczyliby mniejsze, lokalne pętle sterowania siecią. Uprościłoby to ukierunkowaną rozbudowę sieci elektroenergetycznych i zwiększyło potencjał lokalnej transformacji energetycznej.

Podsumowanie

SolarEdge ONE umożliwia optymalizację pracy systemu fotowoltaicznego za pomocą jednej aplikacji i jednego dostawcy - All In (SolarEdge) ONE. Dzięki SolarEdge ONE operatorzy systemów mogą również bezpośrednio korzystać z niższych giełdowych cen energii elektrycznej i zachować pełną swobodę w wyborze dostawcy.

Wnioski

 • SolarEdge ONE to darmowy system zarządzania energią instalowany poprzez aktualizację oprogramowania SolarEdge.
 • SolarEdge ONE oferuje 4 główne zalety: Wysoką efektywność energetyczną, dostosowanie do taryf godzinowych, inteligentne sterowanie i swobodny wybór dostawcy.
 • SolarEdge ONE oferuje pełen ekosystem od jednego producenta.

 

 

To może Cię zainteresować
Proszę czekać, ładują się powiadomienia...
Powiadomienia
  Wystąpił nieoczekiwany błąd podczas ładowania powiadomień.
  Pliki cookie @ Memodo są po ty, by uczynić Twoją wizytę w sklepie internetowym Memodo jeszcze bardziej wyjątkową.

  Informacje o plikach cookie