
Falowniki
Falownik fotowoltaiczny, inaczej zwany inwerterem, jest kluczowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej – dzięki niemu udaje się uzyskać maksymalną ilość prądu z paneli fotowoltaicznych. To właśnie dlatego niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiednią moc inwertera. Co jeszcze warto wiedzieć na temat działania i roli falowników w instalacjach fotowoltaicznych? Przeczytaj poniższy tekst! Znajdziesz w nim także więcej informacji na temat oferty naszego sklepu internetowego.
Jaką rolę spełniają falowniki fotowoltaiczne?
Wiemy już, że falownik fotowoltaika uznaje za jeden z ważniejszych elementów instalacji. Jednak jak to się dzieje, że dzięki niemu możemy uzyskać maksymalną ilość energii z paneli? Jaką rolę pełni to urządzenie? Jego zadaniem jest odpowiednia, pełna kontrola systemu, co sprawia, że mamy możliwość sterowania pracą całej instalacji. Głównym zadaniem falownika jest konwersja prądu i napięcia stałego oddawanego z modułów na napięcie zmienne (AC), dzięki czemu możemy uzyskać parametry prądu takie, jakie posiada energia elektryczna dostarczana z elektrowni.
Falownik do fotowoltaiki: wyjątkowe technologie
Falowniki fotowoltaiczne posiadają wbudowany moduł elektroniczny. Co zyskujemy dzięki niemu? Przede wszystkim możliwość śledzenia punktu mocy maksymalnej – MPPT. To właśnie tutaj zmienia się napięcie i natężenie prądu. Krótko mówiąc: dzięki zastosowanej w falownikach technologii jesteśmy w stanie zmieniać energię słoneczną na prąd, który wykorzystujemy w codziennym życiu. Falowniki solarne możemy podzielić na te z transformatorem lub bez niego. Pierwsze stosuje się raczej przy instalacjach o dużej mocy, natomiast drugie z nich to najczęściej stosowane inwertery. Ich zalety to przede wszystkim o wiele niższa waga oraz korzystniejsze ceny. Dodatkowo tego typu falowniki do fotowoltaiki mają szeroki zakres napięciowy działania.
Nowoczesne falowniki i energia ze słońca
Spośród falowników warto wymienić falownik stringowy, mikrofalowniki oraz falowniki hybrydowe. Czym charakteryzuje się każdy z nich? Stringowy falownik do fotowoltaiki to najbardziej popularny typ, ponieważ to inwerter odpowiedni dla małych i większych instalacji. Jedną z jego najważniejszych cech jest możliwość łączenia paneli słonecznych w szereg i podłączenie ich do jednego urządzenia. To sprawia, że mogą one obsłużyć nawet kilka szeregów paneli. Są też tańsze od innych rodzajów tego sprzętu. Mikrofalowniki są stosowane przy instalacjach o niższych mocach. Umożliwiają one niezależne zarządzanie każdym modułem, dzięki czemu umożliwiają optymalizację wydajności każdego panelu. Są bardziej odporne na cienie, a także zróżnicowaną wydajność paneli. Wszystko to pozwala na lepsze monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej. Hybrydowe z kolei łączą cechy falowników stringowych i mikrofalowników – dzięki temu umożliwiają elastyczność w konfiguracji systemu fotowoltaicznego.
Memodo sklep — falowniki w naszej ofercie
Wybierając falownik solarny, nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną. Inne ważne kwestie, które mogą się okazać kluczowe przy zakupie inwertera to jego sprawność, szybkość działania oraz zakres temperatur pracy. Oferujemy urządzenia od najbardziej znanych marek w branży, dlatego wysokogatunkowe falowniki sklepu Memodo to najlepsza gwarancja jakości. Możesz wybrać falownik spośród produktów takich firm, jak SolarEdge, Fronius, SMA czy Kostal. Co ważne, inwertery można dodatkowo rozbudować o optymalizatory mocy firmy SolarEdge, co pozwala na zwiększenie sprawności instalacji fotowoltaicznej.